Correll_Dohlmann

Kirsten HansdatterAge: 56 years17001756

Name
Kirsten Hansdatter
Birth about 1700

Alias
Kirstine Hansdatter

MarriageChristen ThomasenView this family
about 1714 (Age 14 years)
Birth of a daughter
#1
Maren Christensdatter
about 1714 (Age 14 years)
MarriageChristen AndersenView this family
about 1735 (Age 35 years)
Death of a husbandChristen Thomasen
before July 1, 1735 (Age 35 years)
Burial of a husbandChristen Thomasen
1735 (Age 35 years)
Marriage of a childLars NielsenMaren ChristensdatterView this family
about 1739 (Age 39 years)
Marriage of a childPeder PovelsenMaren ChristensdatterView this family
after 1745 (Age 45 years)
Death of a daughterMaren Christensdatter
before March 14, 1749 (Age 49 years)
Burial of a daughterMaren Christensdatter
1749 (Age 49 years)
Death before June 28, 1756 (Age 56 years)
Family with Christen Thomasen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1714Glumsø kirke, Tybjerg herred
1 year
daughter
Family with Christen Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: about 1735Glumsø kirke, Tybjerg herred

Shared note
ID 351: Kirsten Hansdatter alias Kirstine Hansdatter Født: ca. 1700 Budens 1. ægteskab: Gift ca. 1714: (ID 350=351a) Christen Thomasen, gårdmand i Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3, gifter sig ca. 1714 i Glumsø kirke med (ID 351) Kirsten Hansdatter. Kilde: Datteren (ID 175) Maren Christensdatter's fødsel ca. 1714. Gift 2.g. ca. 1735: (ID 351b) Christen Andersen (siden gårdmand i Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3), gifter sig med enken (ID 351) Kirsten Hansdatter. Enke efter afdøde gårdmand (ID 350=351a) Christen Thomasen, Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3. Kilde: Skifte af 28-06-1756 efter Kirsten Hansdatter. Død før 28-06-1756: Kirsten Hansdatter dør før 28-06-1756 i Åsø, Glumsø sogn. Skifte af 28-06-1756, side 44b: ID 351: Kirsten Hansdatter 1. mand: (ID 350) Christen Thomasen, gårdmand i Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3 (dør før 01-07-1735) Børn: ID 175-1: Anne Christensdatter, ca. f. 1717 Åsø, Glumsø sogn i Åsø, Glumsø sogn, g.m. Mads Andersen, husmand i Glumsø ID 175: Maren Christensdatter, f. ca. 1714 i Åsø, Glumsø sogn, g. m. (ID 174) Lars Nielsen, gårdmand i Glumsø (begge døde) - deres datter: ID 87: Margarethe Larsdatter, 16 år, f. ca. 1740 i Glumsø sogn Enkemand: (ID 351b) Christen Andersen, gårdmand i Åsø, Glumsø sogn, Gård nr. 3 Formynder: (ID 175b) Peder Povelsen, gårdmand i Glumsø, for Margarethe Larsdatter, hendes stedfar. Andre kilder - se: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html ---------------------------------------------------------------------------------- ID 351: Kirsten Hansdatter er Lise-Lone's 5 x tipoldemor ----------------------------------------------------------------------------------