Correll_Dohlmann

Harry Johan Kristian SeitzbergAge: 44 years18561901

Name
Harry Johan Kristian Seitzberg
Birth March 16, 1856 24 21
Alias
Johan Harry Christian Seitzberg

Christening March 18, 1856 (Age 2 days)
Marriage of parentsChristian August SeitzbergAnthonine Kirstine PreislerView this family
January 23, 1857 (Age 10 months)
Birth of a brotherAugust Thorvald Victor Seitzberg
September 27, 1871 (Age 15 years)
Occupation
garver

Christening of a brotherAugust Thorvald Victor Seitzberg
May 5, 1872 (Age 16 years)
Birth of a sisterEmma Florentine Juliane Seitzberg
September 23, 1873 (Age 17 years)
Christening of a sisterEmma Florentine Juliane Seitzberg
November 23, 1873 (Age 17 years)
Death of a sisterEmma Florentine Juliane Seitzberg
January 29, 1876 (Age 19 years)
Burial of a sisterEmma Florentine Juliane Seitzberg
February 3, 1876 (Age 19 years)
MarriageJohanna Ulrikka OlssonView this family
September 1, 1877 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
August Vilhelm Seitzberg
September 20, 1879 (Age 23 years)
Christening of a sonAugust Vilhelm Seitzberg
September 30, 1879 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Antonine Augusta Seitzberg
March 4, 1882 (Age 25 years)
Christening of a daughterAnna Antonine Augusta Seitzberg
November 26, 1882 (Age 26 years)
Death of a sonAugust Vilhelm Seitzberg
before February 1, 1885 (Age 28 years)

Birth of a son
#3
Karl Harald August Seitzberg
September 12, 1885 (Age 29 years)
Christening of a sonKarl Harald August Seitzberg
September 5, 1886 (Age 30 years)
Death of a paternal grandmotherAne Marie Hansen
March 22, 1894 (Age 38 years)
DivorceJohanna Ulrikka OlssonView this family
May 2, 1895 (Age 39 years)

MarriageAnna Maria SandellView this family
November 8, 1896 (Age 40 years)
Death March 15, 1901 (Age 44 years)
Burial March 22, 1901 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 23, 1857Helligåndskirken, Kbh.
-10 months
himself
16 years
younger brother
2 years
younger sister
Family with Johanna Ulrikka Olsson - View this family
himself
ex-wife
Marriage: September 1, 1877Caroli Forsamling, Malmø
Divorce: May 2, 1895
2 years
son
August Vilhelm Seitzberg
Birth: September 20, 1879 23 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: before February 1, 1885
2 years
daughter
4 years
son
Family with Anna Maria Sandell - View this family
himself
wife
Marriage: November 8, 1896Skt. Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Harry Johan Kristian Seitzberg alias Johan Harry Christian Seitzberg og Harry Johan Seitzberg Født: 16-03-1856 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 18-03-1856 samme sted - søn af Christian August Seitzberg, stolemagersvend og Anthonine Kirstine Preisler. Anmærkning: Harry Johans efternavn står skrevet som Thulin. Efternavnet er streget over og nedenunde står der Seitzberg. Kilde: KB-opslag 383, barn nr. 144, mor nr. 137, side 382. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1843-1859. KB_075_4_015_K16-13-A. Konfirmeret: Harry Johan Seitzberg bliver konfirmeret i 1870 i Skt. Johannes kirke, Kbh. Søn af stolemager Christian Aug. Seitzberg og hustru Kirstine Preisler, Jagtv. Arbb. 76. Kilde: KB-opslag 133, nr. 16. Skt. Johannes sogn (ny). År 1862-1879. Erhverv: garver Gift 1.g. 01-09-1877: Harry Johan Kristian Seitzberg, hvidgarversvend og Johanne Ulrikka Olsson gifter sig den 01-09-1877 i Caroli Forsamling, Malmø, Malmøhus, Sverige. Kilde: Family Search Skilt: Ægteskabet mellem Harry Johan Kristian Seitzberg og Johanna Ulrikka, f. Olsson er ophævet ved kgl. bevilling af 2. maj 1895 med tilladelse til at indgå nyt ægteskab. Børn: Harry Johan Kristian Seitzberg, garver og Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson får 3 børn. Gift. 2.g. 08-11-1896: Fraskilt hvidgarver, Harry Johan Seitzberg på 40 år, f. 16-03-1856 på Fødselsstiftelsen, Guldbergsgade 5B, 1. - søn af stolemagersvend Christian August Seitzberg og hustru Antoinette Kirstine Seitzberg f. Preisler. Ægteskabet med Johanne Ulrika, f. Olsson er ophævet ved kgl. bevilling af 2. maj 1895. Tilladelse til at indgå ægteskab med Anna Maria Sandell iflg. skrivelse af 19. okt. 1896 - gifter sig 08-11-1896 i Skt. Johannes kirke, Kbh. med pigen Anna Maria Sandell på 32 år, f. 05-01-1864 i Malmø, boende Guldbergssgade 5B, 1. sal. o.g. Kilde: KB-opslag 275, nr. 396, side 274. Skt. Johannes. År 1894-1897. KB_1892_010_3_050_0274a-V. Død: 15-03-1901: Johan Harry Christian Seitzberg, garver, dør 15-03-1901 på Kommunehospitalet, Kbh., 44 år gl. og bliver begravet 22-03-1901 fra Skt. Stefan kirke på Assistens kirkegård. Gift med Anna Maria f. Sandell, Heimdalsgade 12, 4., Kbh. NB! Der står fejlagtigt i KB at han er farver. Kilde: KB-opslag 102, nr. 56. Skt. Stefan. År 1899-1902. KB_1892_033_3_048_0101a-DM. Barn af Harry Johan Kristian Seitzberg og hustru Anna Maria Seitzberg f. Sandell: Ved Harry Johan Kristian Seitzberg's død er registreret 1 hjemmeboende barn. Kilde: Landsarkivets løbenr.: S 2908. Folketælling: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Raadmandsgade 19, matr.1370 Forhus 2. Sal, fam. nr. 19. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2331: >> Johan Seitzberg, 28, Gift, Husfader, Hvidgarversvend, f. 16-03-1856 i Kjøbenhavn - alias Harry Johan Kristian Seitzberg Ulrickke Seitzberg, 25, Gift, Husmoder, f. 16-04-1859 i Sverige - alias Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson Anna Seitzberg, 3 år, Ugift, - alias Anna Antomine Augusta Seitzberg f. 04-03-1882 i Skt. Stefan sogn FT-1901: København, Kvarter: Udenbys Klædebo, Hejmdalsgade 12, 4. sal, Kbh. >> Seisberg, Hans, gift, husfader, arbejdsmand, f. 16-03-1856 i Kbh., tilflyttet kommunen fra Helsingborg i 1856, indgået ægteskab 08-11-1896. - alias Harry Johan Kristian Seitzberg Seisberg, Ane Marie, gift, hans hustru, husmoder, f. 05-01-1864 i Malmø, tilflyttet kommunen fra Helsinborg i 1885, indgået ægteskab 08-03-1896. - alias Anna Maria Seitzberg f. Sandell Ingen børn registreret. Kilde: FT-1901, FT-opslag 97. Hejmdalsgade 12, 4. Kbh. FT1901_0011_01105.