Correll_Dohlmann

Johanna Ulrikka OlssonAge: 48 years18591907

Name
Johanna Ulrikka Olsson
Birth April 16, 1859
Alias
Johanne Ulrikke Seitzberg f. Olsson

MarriageHarry Johan Kristian SeitzbergView this family
September 1, 1877 (Age 18 years)
Birth of a son
#1
August Vilhelm Seitzberg
September 20, 1879 (Age 20 years)
Occupation
dameskrædderinde

Christening of a sonAugust Vilhelm Seitzberg
September 30, 1879 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Antonine Augusta Seitzberg
March 4, 1882 (Age 22 years)
Christening of a daughterAnna Antonine Augusta Seitzberg
November 26, 1882 (Age 23 years)
Death of a sonAugust Vilhelm Seitzberg
before February 1, 1885 (Age 25 years)

Birth of a son
#3
Karl Harald August Seitzberg
September 12, 1885 (Age 26 years)
Christening of a sonKarl Harald August Seitzberg
September 5, 1886 (Age 27 years)
DivorceHarry Johan Kristian SeitzbergView this family
May 2, 1895 (Age 36 years)

Death of a husbandHarry Johan Kristian Seitzberg
March 15, 1901 (Age 41 years)
Burial of a husbandHarry Johan Kristian Seitzberg
March 22, 1901 (Age 41 years)
Death August 12, 1907 (Age 48 years)
Burial August 18, 1907 (6 days after death)
Family with Harry Johan Kristian Seitzberg - View this family
ex-husband
herself
Marriage: September 1, 1877Caroli Forsamling, Malmø
Divorce: May 2, 1895
2 years
son
August Vilhelm Seitzberg
Birth: September 20, 1879 23 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: before February 1, 1885
2 years
daughter
4 years
son
Harry Johan Kristian Seitzberg + Anna Maria Sandell - View this family
ex-husband
husband’s wife
Marriage: November 8, 1896Skt. Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Johanna Ulrikka Olsson alias Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson og Johanne Ulrikke Seitzberg f. Olsson Født: 16-04-1859 i Malmø, Sverige Kilde: Landsarkivets løbenr.: S 2912. Erhverv: Dameskrædderinde Gift 01-09-1877: Harry Johan Kristian Seitzberg, hvidgarversvend og Johanna Ulrikka Olsson gifter sig den 01-09-1877 i Caroli Forsamling, Malmø, Malmøhus, Sverige. Kilde: Family Search Skilt: Ægteskabet mellem Harry Johan Kristian Seitzberg og Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson er ophævet ved kgl. bevilling af 2. maj 1895 med tilladelse til at indgå nyt ægteskab. Død 12-08-1907: Enke Johanne Ulrikke Seitzberg f. Olsson dør 12-08-1907 på Frederiksberg hospital, 48 år gl. og bliver begravet 18-08-1907 fra Skt. Stefans kirke, Kbh. Adresse ved død: Jagtvej 73, Kbh. Enke efter garversvend Harry Johan Seitzberg. Kilder: KB-opslag 199, side Skt. Stefan sogn. År 1906-1911. KB_1892_033_3_050_0198a-DK. og KB-opslag 213, nr. 56. Simeons sogn, Kbh. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155525#155525,25983426 Børn: Harry Johan Kristian Seitzberg, garver og Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson får 3 børn. Note: Se FT-1901 hvor der ud for fraskilt Johanna Ulrikka Seitzberg står: 3 levende børn og 2 døde. Uægte søn: Charles Rudolf Olsson Født: 05-02-1895 på Thorsgade 8, 4., Kbh. og døbt 06-10-1895 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - søn af separeret Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson, i Sverige, 34 år gl. og udlagt fader Skorstensfejer Oskar Lind. Anmærkning: 10 mdr.dagen boende Thorsgade 8, 4., Kbh. Note: Flyttet til Jagtvej 51A i 1886 iflg. FT-1901. Kilde: KB-opslag 35, nr. 41. Skt. Stefan. År 1894-1897. 1892_033_3_017_0034a-FM. ----------------- Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Raadmandsgade 19, matr.1370 Forhus 2. Sal, fam. nr. 19. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2331: Johan Seitzberg, 28, Gift, Husfader, Hvidgarversvend, f. 16-03-1856 i Kjøbenhavn - alias Harry Johan Kristian Seitzberg * Ulrickke Seitzberg, 25, Gift, Husmoder, f. 16-04-1859 i Sverige - alias Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson Anna Seitzberg, 3 år, Ugift, - alias Anna Antomine Augusta Seitzberg f. 04-03-1882 i Skt. Stefan sogn FT-1890: Nørrebrogade 156, 3. sal, matr. 1423. Udenbys Klædebo. Kilde: FT-opslag 335. FT1890_00016_00339: * Johanna Ulrikke Seitzberg, 30 år, separeret syerske, husmoder Anna Antomine Seitzberg, 8 år, hendes datter Karl August Seitzberg, 4 år, hendes søn FT-1901: København, Kvarter: Udenbys Klædebo, Jagtvej 51A, 1., Kbh. * Johanna Ulrikka Seitzberg, fraskilt, husmoder, syerske, f. 16-04-1859 i Malmø, flyttet fra Thorsgade 8 til Jagtvej 51A i 1886. Gift: 1877 - 3 levende børn og 2 døde. Anna Augusta Antomine Seitzberg, datter, f. 04-03-1882 i Kbh., flyttet fra Thorsgade 8 til Jagtvej 51A i 1886. Karl Harry August Seitzberg, søn, f. 12-09-1885 i Kbh. - alias Karl Harald August Seitzberg flyttet fra Thorsgade 8 til Jagtvej 51A i 1886. Charles Rudolf Olsson, søn, f. 05-02-1895 i Kbh. Niels Rasmussen, logerende, ugift, fraskilt, f. 17-10-1855 i Stenstrup FT-opslag 78. Jagtvej 51A. FT1901_0014_00078. FT-1906: København, Kvarter: Udenbys Klædebo, Jagtvej 51A, 1., Kbh. * Johanna Seitzberg, enke, husmoder, f. 16-04-1859 i Malmø, Sverige Anna Augusta Seitzberg, datter, ugift, håndsyerske (fodtøj), f. 04-03-1882 i Kbh. Carl Harry August Seitzberg, søn, ugift, malerlærling, f. 12-09-1885 i Kbh. - alias Karl Harald August Seitzberg, Charles Rudolf Olsson, barn, søn, malerlærling, f. 05-02-1895 i Kbh. Niels Rasmussen, logerende, ugift, fraskilt, jord betonarbejder, f. 17-10-1855 i Stenstrup FT-opslag 128. Jagtvej 51A. FT1906_0020_00895.