Correll_Dohlmann

Anna Antonine Augusta SeitzbergAge: 48 years18821931

Name
Anna Antonine Augusta Seitzberg
Birth March 4, 1882 25 22
Alias
Anna Antonine Augusta Jørgensen f. Seitzberg

Christening November 26, 1882 (Age 8 months)
Death of a brotherAugust Vilhelm Seitzberg
before February 1, 1885 (Age 2 years)

Birth of a brotherKarl Harald August Seitzberg
September 12, 1885 (Age 3 years)
Occupation
Håndsyerske - syr fodtøj

Christening of a brotherKarl Harald August Seitzberg
September 5, 1886 (Age 4 years)
Marriage of a parentHarry Johan Kristian SeitzbergAnna Maria SandellView this family
November 8, 1896 (Age 14 years)
Death of a fatherHarry Johan Kristian Seitzberg
March 15, 1901 (Age 19 years)
Death of a motherJohanna Ulrikka Olsson
August 12, 1907 (Age 25 years)
Death of a paternal grandfatherChristian August Seitzberg
May 28, 1910 (Age 28 years)
MarriageAnton Peter JørgensenView this family
August 6, 1910 (Age 28 years)
Death of a paternal grandmotherAnthonine Kirstine Preisler
February 21, 1920 (Age 37 years)
Death February 10, 1931 (Age 48 years)
Burial February 15, 1931 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 1, 1877Caroli Forsamling, Malmø
Divorce: May 2, 1895
2 years
elder brother
August Vilhelm Seitzberg
Birth: September 20, 1879 23 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: before February 1, 1885
2 years
herself
4 years
younger brother
Father’s family with Anna Maria Sandell - View this family
father
step-mother
Marriage: November 8, 1896Skt. Johannes kirke, Kbh.
Family with Anton Peter Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: August 6, 1910Simeons kirke, Kbh.

Shared note
Anna Antonine Augusta Seitzberg alias Anna Antonine Augusta Jørgensen f. Seitzberg Født: 04-03-1882 i Skt. Stefans sogn, Kbh. og døbt 26-11-1882 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - datter af garver Harry Johan Kristian Seitzberg og Johanne Ulrika Olsson, Raadmandsgade 37. Kbh. Kilde: KB-opslag 276, nr. 78. Skt. Stefan. År 1880-1884. KB_033_2_006_K10-06-A. Konfirmeret: 12-04-1896 i Skt. Stefans kirke, Kbh. Datter af garver Harry Johan Kristian Seitzberg og Johanne Ulrikka f. Olsen (læs: Olsson), Jagtvej 51. Kbh. Kilde: KB-opslag 246, nr. 32. Skt. Stefan. År 1892-1896. KB_1892_033_3_032_0245a-CP. Erhverv: Håndsyerske (fodtøj) Gift 06-08-1910: Ungkarl, snedker Anton Peter Jørgensen på 37 år, boende Olfert Fischers Gade 55, 1. sal (f. 01-08-1873 i Trinitatis sogn, søn af afdøde murer Peter Anton Jørgensen og hustru Amalie Charlotte f. Nielsen) gifter sig 06-08-1910 i Simeons kirke, Kbh. med pige Anna Antonine Augusta Seitzberg på 28 år, boende Jagtvej 79, 4. sal (f. 04-03-1882 i Skt. Stefans sogn, datter af afdøde garver Harry Johan Christian Seitzberg og afdøde hustru Johanne Ulrika f. Olsen. Vidner: Carl Alfred Johansen, Maskinsnedker, Erik Menveds Vej 2, Kj. samt Iver Johan Simonsen, postbud, Korsgade 16, 1. sal. Kilde: KB-opslag 224, nr. 74. Simeons sogn. K.M. År 1902-1911 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155522#155522,25982577 Død 10-02-1931: Anna Antonine Augusta Jørgensen f. Seitzberg dør 10-02-1931 i Skt. Stefans sogn, Kbh., 48 år gl., og bliver begravet 15-02-1931 fra Skt. Stefans kirke og ført til Krematoriet. Adresse ved død: Stefansgade 16, 2. sal. Dødsårsag: Blodprop i lungeregionen. Født 04-03-1882 i Kbh., datter af garver Harry Johan Kristian Seitzberg og hustru Johanne Ulrika f. Olsson. Gift med snedker Anton Peter Jørgensen. Kilde: KB-opslag 149, nr. 16. Skt. Stefan sogn. År 1931-1939. KB_1892_033_3_053_0173a-DK. Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Raadmandsgade 19, matr.1370 Forhus 2. Sal, fam. nr. 19. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2331: Johan Seitzberg, 28, Gift, Husfader, Hvidgarversvend, f. 16-03-1856 i Kjøbenhavn - alias Harry Johan Kristian Seitzberg Ulrickke Seitzberg, 25, Gift, Husmoder, f. 16-04-1859 i Sverige - alias Johanna Ulrikka Seitzberg f. Olsson >> Anna Seitzberg, 3 år, Ugift, - alias Anna Antonine Augusta Seitzberg, f. 04-03-1882 i Skt. Stefan sogn FT-1890: Nørrebrogade 156, 3. sal, matr. 1423. Udenbys Klædebo. Kilde: FT-opslag 335. FT1890_00016_00339: Johanna Ulrikke Seitzberg, 30 år, separeret syerske, husmoder >> Anna Antomine Seitzberg, 8 år, hendes datter Karl August Seitzberg, 4 år, hendes søn FT-1901: København, Kvarter: Udenbys Klædebo, Jagtvej 51A, 1., Kbh. Johanna Ulrikka Seitzberg, fraskilt, husmoder, syerske, f. 16-04-1859 i Malmø, flyttet fra Thorsgade 8 til Jagtvej 51A i 1886. Gift: 1877 - 3 levende børn og 2 døde. >> Anna Augusta Antomine Seitzberg, datter, f. 04-03-1882 i Kbh., flyttet fra Thorsgade 8 til Jagtvej 51A i 1886. Karl Harry August Seitzberg, søn, f. 12-09-1885 i Kbh. - alias Karl Harald August Seitzberg flyttet fra Thorsgade 8 til Jagtvej 51A i 1886. Charles Rudolf Olsson, søn, f. 05-02-1895 i Kbh. Niels Rasmussen, logerende, ugift, fraskilt, f. 17-10-1855 i Stenstrup FT-opslag 78. Jagtvej 51A. FT1901_0014_00078. FT-1906: København, Kvarter: Udenbys Klædebo, Jagtvej 51A, 1., Kbh. Johanna Seitzberg, enke, husmoder, f. 16-04-1859 i Malmø, Sverige >> Anna Augusta Seitzberg, datter, ugift, håndsyerske (fodtøj), f. 04-03-1882 i Kbh. Carl Harry August Seitzberg, søn, ugift, malerlærling, f. 12-09-1885 i Kbh. - alias Karl Harald August Seitzberg Charles Rudolf Olsson, barn, søn, malerlærling, f. 05-02-1895 i Kbh. Niels Rasmussen, logerende, ugift, fraskilt, jord betonarbejder, f. 17-10-1855 i Stenstrup FT-opslag 128. Jagtvej 51A. FT1906_0020_00895.