Correll_Dohlmann

Frants MadsenAge: 49 years16921741

Name
Frants Madsen
Birth about 1692 26 18

Alias
Frands Madsen og Frans Madsen

Birth of a sisterInger Madsdatter
about 1694 (Age 2 years)

Birth of a sisterKaren Madsdatter
about 1696 (Age 4 years)
Birth of a sisterAnna Madsdatter
about 1697 (Age 5 years)

Birth of a sisterMaren Madsdatter
about 1700 (Age 8 years)

Birth of a sisterMargrethe Madsdatter
about 1707 (Age 15 years)

MarriageBodild NielsdatterView this family
July 23, 1713 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#1
Lisbeth Frantzdatter
about September 13, 1713 (Age 21 years)
Christening of a daughterLisbeth Frantzdatter
October 22, 1713 (Age 21 years)
Death of a brotherErich Madsen
about October 28, 1729 (Age 37 years)
Burial of a brotherErich Madsen
November 2, 1729 (Age 37 years)
Death of a sisterKaren Madsdatter
between 1735 and 1738 (Age 43 years)
Death of a fatherMads Rasmussen Druchen
about May 23, 1736 (Age 44 years)
Death of a motherFru_Else Druchen
1737 (Age 45 years)
Death about May 29, 1741 (Age 49 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1689
8 years
younger sister
-5 years
elder brother
3 years
himself
3 years
younger sister
4 years
younger sister
4 years
younger sister
8 years
younger sister
Family with Bodild Nielsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: July 23, 1713Næsby kirke, Tybjerg herred
2 months
daughter
Lisbeth Frantzdatter
Birth: about September 13, 1713 21 32Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt
Death: about May 20, 1783Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt

Shared note
ID 169-2: Frants Madsen alias Frands Madsen og Frans Madsen Født: ca. 1692 - søn af (ID 338) Mads Rasmussen Druchen og hustru (ID 339) Fru_Else Druchen (alias Else (ukendt pigenavn). Gift 23-07-1713: (ID 169-2) Frants Madsen gifter sig 6. Trinit. 1713 = 23-07-1713 i Næsby kirke, Tybjerg herred med Bodild Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 93, højre side. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632469 Den 27-02-1730 i Næsby sogn er Frants Madsen formynder for sin bror Erich Madsens børn ved skiftet efter hans bo: Skifte af 27-02-1730, s 86 Erich Madsen, Næsby Mølle Enke: Anne Pedersdatter Børn: Rasmus Erichsen, 5 år Karen Erichsdatter, 11 år Maren Erichsdatter, 9 år Laugværge: Jørgen Christensen, Næsby Formynder: Frands Madsen, Næsby Kilde: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html Død ca. 29-05-1741: (ID 169-2) Frants Madsen dør ca. 29-05-1741 i Næsby sogn, Tybjerg herred, 49 år gl., og bliver begravet 02-06-1741 på Næsby sogns kirkegård, Tybjerg herred. Kilde: KB-opslag 62. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632438 Datter: ID 169-2a: Lisbeth Frantzdatter alias Elisabet Fransdatter Født: ca. 13-09-1713 i Næsby sogn, Tybjerg herred, Præstø amt og døbt 19. Trinitatis 1713 = 22-10-1713 i Næsby kirke, Tybjerg herred - datter af (ID 169-2) Frantz Mattssøn (alias Frants Madsen) og hustru Bodild Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 4, 1. spalte. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632380 Gift: Laurs Sørensen (alias Lars Sørensen), husmand i Næsby, gifter sig med (ID 169-2a) Lisbeth Frantzdatter. Kilde: Hustruens skifte. Lars Sørensen gifter sig ca. 1783 med Karen Isaachsdatter. Kilde: FT-1787 Død ca. 20-05-1783: (ID 169-2a) Lisbeth Fransdatter dør ca. 20-05-1783 i Næsby sogn, Tybjerg herred, 74 år gl. (læs: ca. 69 år). Hun bliver begravet Rogate = 25-05-1783 på Næsby sogns kirkegård, Tybjerg herred. Kilde: KB-opslag 68. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632444 Skifte af 26-06-1783, s 148b Elisabet Fransdatter (død ca. 20-05-1783) Enkemand: Laurs Sørensen, Husmand, Næsby Farbror: Erich Madsen, død: - Marie Møllers, Enke, Atterup Faster: Inger Madsdatter, Vinderup - Kirsten Mortensdatter, mødt på moderens vegne Faster: Margrethe Madsdatter, gift med Peder Bille, Husmand, Glumsø Faster: Anne Madsdatter, død - Mads Clemmensen, Gårdmand, Engelstofte - Anders Clemmensen, Husmand, Engelstofte - Ellen Clemmensdatter, gift, Næsby Faster: Karen Madsdatter, død - Rasmus Henrichsen, Husmand og Rendelægger, Næsby - Peder Henrichsen, Gårdmand, Glumsø - Jens Henrichsen, Husmand, Fichintehuset (Figenten) - Kirsten Henrichsdatter, gift med Jens Jørgensen, Gårdmand, Englerup, død --- Anne Hansdatter, ugift --- Maren Hansdatter, gift med Peder Hansen, Husmand, Vetterslev Faster: Maren Madsdatter, død - Jens Andersen, Gårdmand, Glumsø - Hans Andersen Nummer, Indsidder, Glumsø - Rasmus Andersen, Gårdmand, Engelstofte - Peder Andersen, Gårdmand, Næsby - Margrethe Pedersdatter, gift med Peder Pedersen, Indsidder, Næsby Vurderingsm.: Peder Jensen, sognefoged og Carl Johansen, smed, Næsby Kilde: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html FT-1787: Præstø, Tybjerg, Næsby, Næsby, Et huus, 25, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C0006, lb-nr. 172, kildehenvisning:190 >> Lars Sørensen, 51, Gift, Mand, Husfæster og Tømmermand (nr. 2 ægteskab) Karen Isaachsdatter, 27, Gift, Kone Maria Larsdatter, 3, Ugift, Deres barn Peder, 1, Ugift, Pleyebarn, Fra Opfostringshuuset, Anna Hansdatter, 11, Ugift, Pleyebarn, Fra Opfostringshuuset