Correll_Dohlmann

Christen Christensen DruchenAge: 53 years17071760

Name
Christen Christensen Druchen
Birth about 1707

Alias
Christen Christensen Drukken og Christen Christensen

MarriageMargrethe MadsdatterView this family
January 10, 1734 (Age 27 years)
Death about January 6, 1760 (Age 53 years)
Burial January 13, 1760 (7 days after death)
Family with Margrethe Madsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: January 10, 1734Næsby kirke, Tybjerg herred
Peder Christensen Bille + Margrethe Madsdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: November 22, 1761Næsby kirke, Tybjerg herred

Shared note
Christen Christensen Druchen alias Christen Christensen Drukken og Christen Christensen Født: ca. 1707 Kilde: Hans alder ved sin død. Gift 10-01-1734: Christen Christensen (Druchen) gifter sig 1 p. Epiph. Epiphania = 10-01-1734 i Næsby kirke, Tybjerg herred med (ID 169-6) Margrethe Madsdatter. Kilde: KB-opslag 93. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632469 Død ca. 06-01-1760: Christen Christensen Druchen dør ca. 06-01-1760 i Næsby sogn, Tybjerg herred, 53 år gl., og bliver begravet Dom. 1 p. Epiph/Epiphania /1. søndag efter Hellig 3 konger = 13-01-1760 på Næsby sogns kirkegård, Tybjerg herred. Kilde: KB-opslag 65. Næsby sogn. Tybjerg herred. Præstø amt. E.M. År 1711-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153817#153817,25632441 Skifte af 23-05-1760, s 148 Christen Christensen Drukken, Indsidder, Næsby (begravet 13-01-1760) Enke: Margrethe Madsdatter Børn: Lars Christensen, 25 år Mads Christensen, 18 år Christen Christensen, 13 år Erik Christensen, 10 år Maren Christensdatter Kirsten Christensdatter Laugværge: Hans Christensen, Næsby Formynder: Ole Pedersen, Næsby for de to yngste drenge Lars Drukken, Næsby for pigerne Kilde: Næsbyholm-Bavelse Gods, Skifteprotokol 1720-1825 http://michaelaxelsen.dk/godsarkiver/index.html 9 børn i ægteskabet: ID 169-6a: Laurits Christensen, f. 1734 og død 1734. ID 169-6b: Laurits Christensen, f. 1736 ID 169-6c: Maren Christensdatter, f. ca. 25-12-1737 og døbt 02-02-1738 i Næsby kirke ID 169-6d: Barn (dødfødt): 1741 ID 169-6e: Mads Christensen, f. 1742 ID 169-6f: Kirsten Christensdatter, f. 1744 ID 169-6g: Christen Christensen, f. 1747 og døbt 15-01-1747 i Næsby kirke, død 1793. Christen Druckens søn ID 169-6h: Erich Christensen, f. 1749 ID 169-6i: Frans Christensen, f. 1754, død 1755 i Næsby Kilde: læs selv mere på: http://michaelaxelsen.dk/genealogy/getperson.php?personID=I7870&tree=Ver2