Correll_Dohlmann

Hulda Franciska HolstAge: 80 years18561937

Name
Hulda Franciska Holst
Birth June 28, 1856
Alias
Hulde Franciska Seitzberg f. Holst

Christening August 8, 1856 (Age 41 days)
MarriageViggo Thorvald SeitzbergView this family
October 14, 1883 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Otto Louis Seitzberg
September 24, 1884 (Age 28 years)
Christening of a sonOtto Louis Seitzberg
June 14, 1885 (Age 28 years)
Birth of a son
#2
Albert Oskar Seitzberg
November 14, 1886 (Age 30 years)
Christening of a sonAlbert Oskar Seitzberg
August 28, 1887 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Knud Villiam Arthur Seitzberg
July 7, 1900 (Age 44 years)
Christening of a sonKnud Villiam Arthur Seitzberg
April 14, 1901 (Age 44 years)
Death of a husbandViggo Thorvald Seitzberg
November 30, 1914 (Age 58 years)
Burial of a husbandViggo Thorvald Seitzberg
December 6, 1914 (Age 58 years)
Marriage of a childKnud Villiam Arthur SeitzbergEmmy Ingeborg JørgensenView this family
June 19, 1929 (Age 72 years)
Death of a sonAlbert Oskar Seitzberg
December 3, 1933 (Age 77 years)
Marriage of a childKnud Villiam Arthur SeitzbergJona NielsenView this family
November 6, 1935 (Age 79 years)
Death April 15, 1937 (Age 80 years)
Burial April 1937 (Age 80 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Viggo Thorvald Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: October 14, 1883Skt. Matthæus kirke, Kbh.
11 months
son
2 years
son
14 years
son

Shared note
Hulda Franciska Holst alias Hulde Franciska Seitzberg f. Holst Født: 28-06-1856 i Kbh. og døbt 08-08-1856 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af skræddermester Henrik Holst og hustru Oline f. Olsen. Kilde: KB-opslag 201, nr. 151. Vor Frue. År 1854-1859. KB_013_2_006_K07-27-A. Gift 14-10-1883: Ungkarl Viggo Thorvald Seitzberg, snedker på 37 år, boende Blågårdsgade 53, gifter sig 14-10-1883 i Skt. Matthæus kirke med ugift Hulda Franciska Holst på 27 år, boende Viktoriagade 18, Kbh., f. 28-06-1856 i Kbh. og døbt i Vor Frue kirke, Kbh., datter af skræddermester Henrik Holst og Oline f. Olsen. Kilde: KB-opslag 153, nr. 292. Skt. Matthæus. År 1881-1884. KB_058_2_012_K06-03-A. Død: 15-04-1937 i Kbh. og begravet april 1937 på Bispebjerg kirkegård. Børn: Viggo Thorvald Seitzberg og Hulda Franciska Seitzberg f. Holst får 3 sønner: Otto Louis Seitzberg Albert Oskar Seitzberg Knud William Arthur Seitzberg Folketællinger: FT-1880: København, Sokkelund, Gentofte, Gentofte By og Jægersborg By, Et hus, fam. nr. 15. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7967: Magdalene Petrea Thaarup, 72, Ugift, Husmoder, Frøken i Vemmetofte Kloster, Rønne * Hulda Fransiska Holst, 23, Ugift, Tyende, København Søren Nielsen, 49, Gift, Husfader, Gartner, Gentofte Sogn, Københavns Amt Marie Kirstine, f. Jakobsen, 39, Gift, Hans Hustru, København Ida Anna Amalie Nielsen, 1, Ugift, Deres Barn, Gentofte Sogn, Københavns Amt Anders Andersen, 52, Ugift, Indsidder, Arbejder ved Landbruget, Sverige FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Nørre Alle 41, matr. 71A1 Sidehus Stuen, 4, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2767: Viggo Thorvald Seitzberg, 38, Gift, Husfader, Snedker, alias Viggo Thorvald Seitzberg, f. 23-06-1846 på Fødselsstiftelsen, Kbh. * Hulda Fransiska Seitzberg, 28, Gift, Husmoder - alias Hulda Franciska Seitzberg f. Holst, f. 28-06-1856 i Vor Frue sogn, Kbh. Drengebarn Uden Navn, under 1 Aar, f. 24-09-1884 i Kjøbenhavn - alias Otto Louis Seitzberg , f. 24-09-1884 i Kbh. FT-1890: Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Nørre Alle 41, matr.71A1 Sidehuset, Stuen: Viggo Thorvald Seitzberg, snedkermester, 43 år, f. 23-06-1846 i Kbh. * Hulda Franciska Seitzberg, 33 år, hans hustru - alias Hulda Franciska Seitzberg f. Holst f. 28-06-1856 i Kbh. Otto Louis Seitzberg, 5 år, f. 24-09-1884 i Kbh Albert Oskar Seitzberg, 3 år, f. 14-11-1886 i Kbh. Kilde: FT-opslag 69-70. FT1890_00015_01266. FT-1925 - 5. nov.: Solitudevej 15, 4. sal, Kbh.: * Hulda Franciska Seitzberg, f. 28-06-1856 i Kbh., enke, husmor, aldersrente Knud William Arthur Seitzberg, f. 07-07-1900 i Utterslev, søn, intet arbejde Kilde: FT-opslag 226. FT1925_0441_00297 FT-1930 - 5. nov.: Solitudevej 15, 4. sal, Kbh.: * Hulda Franciska Seitzberg, f. 28-06-1856 i Kbh., enke, husmor, aldersrente Kilde: FT-opslag 199. FT1930_00364_00287