Correll_Dohlmann

Emma Florentine Juliane SeitzbergAge: 2 years18731876

Name
Emma Florentine Juliane Seitzberg
Birth September 23, 1873 41 39
Alias
Emma Juliane Florentine Seitzberg

Christening November 23, 1873 (Age 2 months)
Death January 29, 1876 (Age 2 years)
Burial February 3, 1876 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 23, 1857Helligåndskirken, Kbh.
-10 months
elder brother
16 years
elder brother
2 years
herself

Shared note
Emma Florentine Juliane Seitzberg alias Emma Juliane Florentine Seitzberg Født: 23-09-1873 på Jagtvej 89, Kbh. og døbt 23-11-1873 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af Christian August Seitzberg, stolemagermester og hustru Anthonine Kirstine Preisler på 39 år. Faddere: Madam Emma Jørgensen og moderen. Kilde: KB-opslag 256, nr. 459. Skt. Johannes. År 1869-1873. KB_010_2_006_K09-22-A. Død 29-01-1876: Emma Juliane Florentine Seitzberg dør 29-01-1876 på Jagtvej 89, Kbh. , 2 år gl. og bliver begravet 03-02-1876 fra Skt Stefan kirke. Datter af stolemagersvend Seitzberg, Jagtvej 89, Kbh. Kilde: KB-opslag 306, nr. 8. Skt. Stefan. År 1874-1891. KB_033_2_003_K11-06-A.