Correll_Dohlmann

Ane Margrethe Pouline Kirstine Jensen DollerupAge: 74 years18871962

Name
Ane Margrethe Pouline Kirstine Jensen Dollerup
Birth June 13, 1887
Alias
Anne Margrethe Pouline Kirstine Jensen Dollerup

Christening December 26, 1887 (Age 6 months)
Birth of a son
#1
Svend Seitzberg
February 26, 1917 (Age 29 years)
Occupation
ekspeditrice

Christening of a sonSvend Seitzberg
May 6, 1917 (Age 29 years)
Death of a husbandOtto Louis Seitzberg
1961 (Age 73 years)

Death 1962 (Age 74 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Otto Louis Seitzberg - View this family
husband
herself
son
son
Viggo Emil Seitzberg
son
Erik Palle Seitzberg

Shared note
Ane Margrethe Pouline Kirstine Jensen Dollerup alias Ane Margrethe Pouline Kirstine Seitzberg f. Jensen Dollerup Født: 13-06-1887 i Thisted og døbt 26-12-1887 i Thisted kirke - datter af sadelmager Jens Christian Jensen kaldet Dollerup og hustru Nielsine Marie Larsen af Thisted. Kilde: Hendes vielse. Erhverv: ekspeditrice Gift 10-06-1916: Ungkarl, snedker, Otto Louis Seitzberg, boende Lille Teklavej 4, 2. sal, Kbh. - søn af afdøde snedker Viggo Thorvald Seitzberg og hustru Hulda Franciska f. Holst. Lille Teklavej 4, 2. sal - gifter sig den 10-06-1916 i Brønshøj Kirke med pigen Ane Margrethe Pouline Kirstine Jensen Dollerup, ekspeditrice, boende i Emdrup Funktionærboligen, f. 13-06-1887 i Thisted og døbt 26-12-1887 i Thisted kirke - datter af sadelmager Jens Christian Jensen kaldet Dollerup og hustru Nielsine Marie Larsen af Thisted. Kilde: KB-opslag 190, nr. 20. Brønshøj. År 1906-1920. KB_1892_117_3_034_0188a-V. Død 1962: Ane Margrethe Pouline Kirstine Seitzberg f. Jensen Dollerup dør i 1962, ca. 74 år gl.. Kilde: rosekamp.dk/kbb_74 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - registreret 1.g. den 01-05-1901 for Otto Louis Seitzberg, 24-09-1884 i København Stillinger: Snedkermester. >> Ægtefælle: Anna Margrethe Pouline Kirstine Seitzberg, f. 13-06-1887 i Thisted Adresser: 01-05-1901: Thoravej 29, stuen 01-11-1902: Thoravej 27, stuen 01-11-1907: Frederiksborgvej 42, 2. 01-11-1908: Gormsgade 5, 1. 01-11-1911: Blegdamsvej 10, stuen 19-03-1913: Fra Gladsaxevej 55 til Julius Bloms Gade 18 , 3. 01-05-1915: Frameldt 01-11-1916: Christiansberg Allé 27, 1. 01-11-1918: Nørrebrogade 217, Sidehus, 1. 01-11-1919: Lille Frederiksborgvej 5, 2. Kilde: politietsregisterblade.dk - Registerblad 465, rulle 0030, station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) FT-1921: Lille Frederiksborgvej 5, 2. sal, tv., Kbh.: Otto Louis Seitzberg, 24-09-1884 i København, gift, husfar, snedkermester >> Ane Margrethe Pouline (Kirstine) Seitzberg, f. 13-06-1887 i Thisted, gift, husmor, tilflyttet i 1913 fra Thisted Svend Seitzberg, f. 26-02-1917 i Kbh., søn Viggo Emil Seitzberg, f. 16-07-1920 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 5. FT1921_00016_00251