Correll_Dohlmann

Ellen Grethe BistrupAge: 37 years19201957

Name
Ellen Grethe Bistrup
Birth March 30, 1920 30 31
Alias
Ellen Grethe Seitzberg f. Bistrup

Christening May 16, 1920 (Age 47 days)
Death of a paternal grandfatherTheodor Andreas Hansen Bistrup
November 16, 1939 (Age 19 years)

Occupation
Kontorassistent

Death July 29, 1957 (Age 37 years)
Burial August 1, 1957 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 18, 1917Skt. Matthæus kirke, Kbh.
3 years
herself
Ellen Grethe Bistrup
Birth: March 30, 1920 30 31Maglegårds sogn, Kbh.amt
Death: July 29, 1957Strandvej 23, Skodsborg i Vedbæk sogn
-19 months
elder brother
Palle Bistrup
Birth: August 20, 1918 28 29Amager Boulevard 130, Kbh. i Christians sogn
Death: November 4, 1990Virginia Beach, Virginia, USA
Family with Svend Seitzberg - View this family
husband
herself
Ellen Grethe Bistrup
Birth: March 30, 1920 30 31Maglegårds sogn, Kbh.amt
Death: July 29, 1957Strandvej 23, Skodsborg i Vedbæk sogn
son
Private
son
Private
Svend Seitzberg + Kerstin Louise Nerell - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 13, 1965

Shared note
Ellen Grethe Bistrup alias Ellen Grethe Seitzberg f. Bistrup Født: 30-03-1920 på Hartmanns Vej 11, Maglegårds sogn, Hellerup og døbt 16-05-1920 i Christiankirken, Kbh. på Christianshavn - datter af overassistent Hjalmar Theodor Josef Martin Gotfred Bistrup og Ellen Kristine f. Pedersen (f. 12-03-1889 i Vallensbæk sogn, Smørum herred). Bopæl: Amager Boulevard 130, 5. sal, Kbh. Faddere: Repræsentant Hans Rasmussen og hustru Clara, Lykkesholms Alle 3C, st.; vognmand L. Petersen og hustru Anna, Nansensgade 3., Kbh. Forældrene viet 18-08-1917 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. Anm. for Maglegaards sogn d. 17-05-1920. Kilde: KB-opslag 152, u.nr., side 151. Christian, Sokkelund herred. År 1918-1921. KB_1892_035_3_007_0151a-FK. Erhverv: Kontorist. Kontorassistent. Gift 13-08-1944: Svend Seitzberg. ungkarl, civilingeniør, boende Hjortholmsvej 27, Kbh. (f. 26-02-1917 i Brønshøj sogn, søn af snedkermester Otto Louis Seitzberg og hustru Ane Margrethe Pouline Kristine Jensen f. Dollerup, Hjortholmsvej 27) gifter sig 13-08-1944 i Utterslev kirke med Ellen Grethe Bistrup, ugift kontorassistent, boende Dr. Tværgade 26, Kbh. (f. 30-03-1920 i Maglegårds sogn, Gentofte, og døbt 16-05-1920 i Christians kirke, Kbh., datter af overassistent Hjalmar Theodor Josef Martin Gotfred Bistrup og hustru Ellen Kristine f. Pedersen, Dr. Tværgade 26, Kbh.). Kilde: KB-opslag 168, side 165. Frederik sogn, Sokkelund h., År 1932-1946. KB_1892_017_3_014_0165a-V. Se også gifte i Utterslev kirkebog: Anmærkning: Fremtidig adresse: Willemoesgade 26, 3. sal, th. Kbh. KB-opslag 91, nr. 12. Utterslev. År 1939-1955. KB_1892_122_3_005_0088a-V. Død 29-07-1957: Ellen Grethe Seitzberg f. Bistrup dør 29-07-1957 på Strandvej 23, Skodsborg i Vedbæk sogn, 37 år gl. Jordpåkastelse i Mariebjerg Krematorium d. 01-08-1957. Ligbrænding samme sted 03-08-1957. Gift med civilingeniør Svend Seitzberg, Strandvej 23, Skodsborg. Kilde: KB-opslag 183, nr. 23. Vedbæk. År 1950-1972. KB_1892_145_3_010_0197a-DK Børn: Svend Seitzberg og Ellen Grethe Seitzberg f. Bistrup får sammen 2 sønner.