Correll_Dohlmann

Ellen Kirstine Pedersen1889

Name
Ellen Kirstine Pedersen
Birth March 12, 1889
Alias
Ellen Kirstine Bistrup f. Pedersen

Christening April 6, 1889 (Age 25 days)
MarriageHjalmar Theodor Josef Martin Gotfred BistrupView this family
August 18, 1917 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Palle Bistrup
August 20, 1918 (Age 29 years)
Christening of a sonPalle Bistrup
September 22, 1918 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Ellen Grethe Bistrup
March 30, 1920 (Age 31 years)
Christening of a daughterEllen Grethe Bistrup
May 16, 1920 (Age 31 years)
Death of a daughterEllen Grethe Bistrup
July 29, 1957 (Age 68 years)
Burial of a daughterEllen Grethe Bistrup
August 1, 1957 (Age 68 years)
Death of a sonPalle Bistrup
November 4, 1990 (Age 101 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Hjalmar Theodor Josef Martin Gotfred Bistrup - View this family
husband
herself
Marriage: August 18, 1917Skt. Matthæus kirke, Kbh.
3 years
daughter
Ellen Grethe Bistrup
Birth: March 30, 1920 30 31Maglegårds sogn, Kbh.amt
Death: July 29, 1957Strandvej 23, Skodsborg i Vedbæk sogn
-19 months
son
Palle Bistrup
Birth: August 20, 1918 28 29Amager Boulevard 130, Kbh. i Christians sogn
Death: November 4, 1990Virginia Beach, Virginia, USA

Shared note
Ellen Kirstine Pedersen alias Ellen Kirstine Bistrup f. Pedersen Født: 12-03-1889 i Vallensbæk sogn, Smørum herred og hjemmedøbt 06-04-1889 i Vallensbæk, og den 25-04-1889 fremstillet i Vallensbæk kirke - datter af gårdmand i Vallensbæk, Anders Pedersen og hustru Ane Kirstine Andersen. Kilde: KB-opslag 42, nr. 2. Vallensbæk. År 1877-1891. KB _175_2_004_K02-18-A. Gift 18-08-1917: Ungkarl, assistent ugift Mag., Hjalmar Theodor Josef Martin Gotfred Bistrup på 27 år boende Absalonsgade 17, st., Kbh. og ungpige Ellen Kirstine Pedersen på 28 år boende i Vallensbæk - gifter sig den 18-08-1917 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. Vielsesbrev af 04-08-1917. Viet af pastor Christensen. Forlovere: Snedkermester N. Knudsen, S. Boulevard 75 og brudgommens far alias Theodor Andreas Hansen Bistrup. Kilde: KB-opslag 23, nr. 171, side 22. Skt. Matthæus. År 1917-1921. KB_1892_058_3_051_0022a-V.