Correll_Dohlmann

Johanne Emilie OlsenAge: 33 years18581891

Name
Johanne Emilie Olsen
Birth about 1858
Alias
Anna Emilie Bistrup

Birth of a son
#1
Theodor Hjalmer Bidstrup
February 2, 1882 (Age 24 years)
Christening of a sonTheodor Hjalmer Bidstrup
February 7, 1882 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Minna Ingeborg Olsen
April 6, 1884 (Age 26 years)
Christening of a daughterMinna Ingeborg Olsen
April 8, 1884 (Age 26 years)
MarriageTheodor Hansen BistrupView this family
February 14, 1889 (Age 31 years)
Death of a daughterMinna Ingeborg Olsen
July 25, 1890 (Age 32 years)
Burial of a daughterMinna Ingeborg Olsen
July 27, 1890 (Age 32 years)
Death May 5, 1891 (Age 33 years)
Burial May 10, 1891 (5 days after death)
Family with Theodor Hansen Bistrup - View this family
husband
herself
Marriage: February 14, 1889Skt. Johannes kirke, Kbh.
-7 years
son
2 years
daughter
Minna Ingeborg Olsen
Birth: April 6, 1884 54 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 25, 1890Blegdamshospitalet
Theodor Hansen Bistrup + Thora Dorthea Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 10, 1857Frederiksberg kirke
Divorce: February 1, 1880separeret
8 months
step-son
3 years
step-son
Theodor Hansen Bistrup + Edele Christine Jensine Hansen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: September 1, 1891Skt. Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Johanne Emilie Olsen alias Anna Emilie Bistrup Født: ca. 1858. Gift 14-02-1889: Enkemand, Theodor Hansen Bistrup, vognmester på 58 år boende Østerfarimagsgade 1, Kbh., gifter sig den 14-02-1889 i Skt. Johannes kirke, Kbh. med Johanne Emilie Olsen på 31 år, boende Bagergade 5, 2. sal. Kilde: KB-opslag 274, nr. 22. Skt. Johannes. År 1885-1890. KB_010_2_018_K10-10-A. Død: 05-05-1891 i Kbh., 33 år gl. og bliver begravet 10-05-1891 fra Skt. Johannes kirke. Gift med vognmester Bistrup, Ole Suhrsgade 1, Kbh. Kilde: KB-opslag 190, nr. 151. Skt. Johannes. År 1884-1891. KB_010_2_023A_K07-16-A. Børn: Theodor Hansen Bistrup og Johanne Emilie Olsen får 2 børn: Theodor Hjalmar Bidstrup, f. 02-02-1882 Minna Ingeborg Bistrup f. Olsen, f. 06-04-1884 Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Korsgade 50-52, matr.36L&N1B 1.Sal, fam.nr. 14. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3230: Pete Færtena !! Møller, 63, Gift, Husfader, Postivspeller, f. i Kjøbenhavn Sofie Amalie Møller, 63, Gift, Husmoder?? Julie Helene Møller, 25, Ugift, Datter, Syerske, f. i Kjøbenhavn Ana Olsen, 28, Ugift, Strygejomfru, f. Bogsnæs - alias Johanne Emilie Olsen Jalmar Bistrup, 3 år, Ugift, Søn, f. i Kjøbenhavn - alias Theodor Hjalmar Bidstrup, f. 02-02-1882 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Mena Larsen, ½ år, Ugift, Datter, f. i Kjøbenhavn - alias Minna Ingeborg Olsen/Bistrup f. 06-04-1884 i Kbh. og død 25-07-1890 Emanuel Møller, 20, Ugift, Søn, S??arbeider, f. i Kjøbenhavn FT-1890: Bopæl Ryesgade 66 C, 3. sal, Kbh. Blegdamsrode, Ud. Klædebo: Theodor Hansen Bistrup, 59 år, gift, husfader, f. i Kbh., Vognmester i Kbh. Anna Emilie Bistrup, 32 år, gift, husmoder, hans hustru - alias Johanne Emilie Olsen, f. ca. 1858 i Kbh. Theodor Hjalmar Bistrup, 7 år, ugift, barn, f. 02-02-1882 i Kbh. Minna Ingeborg Bistrup, 5 år, ugift, barn, f. 06-04-1884 i Kbh. Kilde: FT-opslag 161-163. Ryesgade 66 C, Kbh. FT1890_00019_01272.