Correll_Dohlmann

Edele Christine Jensine Hansen1857

Name
Edele Christine Jensine Hansen
Birth August 11, 1857
Alias
Edle Christine Jensine Bistrup f. Hansen og Edel Kirstine Bistrup

Hjemmedøbt August 25, 1857 (Age 14 days)
Christening September 27, 1857 (Age 47 days)
MarriageTheodor Hansen BistrupView this family
September 1, 1891 (Age 34 years)
Death of a husbandTheodor Hansen Bistrup
May 27, 1907 (Age 49 years)
Burial of a husbandTheodor Hansen Bistrup
May 30, 1907 (Age 49 years)
Family with Theodor Hansen Bistrup - View this family
husband
herself
Marriage: September 1, 1891Skt. Johannes kirke, Kbh.
Theodor Hansen Bistrup + Thora Dorthea Nielsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 10, 1857Frederiksberg kirke
Divorce: February 1, 1880separeret
8 months
step-son
3 years
step-son
Theodor Hansen Bistrup + Johanne Emilie Olsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: February 14, 1889Skt. Johannes kirke, Kbh.
-7 years
step-son
2 years
step-daughter
Minna Ingeborg Olsen
Birth: April 6, 1884 54 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 25, 1890Blegdamshospitalet

Shared note
Edele Christine Jensine Hansen alias Edle Christine Jensine Bistrup f. Hansen og Edel Kirstine Bistrup Født 11-08-1857: Edele Christine Jensine Bistrup f. Hansen, f. 11-08-1857 i Enner, Tamdrup sogn, Horsens kommune, Nim herred, Skanderborg amt og hjemmedøbt 25-08-1857. Dåben publiceret den 27-09-1857 i Tamdrup kirke. Datter af Benjamin Hansen på 32 år og hustru Christiane Jensen på 23 år i Enner. Forældrene viet 02-06-1857 (KB-opslag 171, nr. 7, Tamdrup sogn). Kilde: KB-opslag 88, nr. 16. Tamdrup sogn. År 1853-1862. KB_C416_A_006_K03-28-A. Se også: FT-1906 og ved ægtefælle Theodor Hansen Bistrups død. Kilde: Landsarkivets løbenr.: B 2672. Gift 01-09-1891: Enkemand (2. gang), Theodor Hansen Bistrup, vognmester på 61 år, boende Ole Suhrsgade 1, 1. sal, Kbh. gifter sig den 01-09-1891 i Skt. Johannes kirke, Kbh. med Edele Christine Jensine Hansen boende samme sted. Note: Hun er indskrevet som værende 40 år, men hun er 34 år og født 11-08-1857 i Enner, Tamdrup sogn, Horsens kommune Kilde: KB-opslag 80, nr. 327. Skt. Johannes. År 1890-1891. KB_010_2_019_K03-26-A. Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn, Badstuestræde 10, baghuset stuen. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, B0084: Jost Johan le Sage de Fontenay, 49, Ugift, snedkersvend, f. i Kjøbenhavn Othelia le Sage de Fontenay, 42, Ugift, f. i Kjøbenhavn Edle Christine Jensine Hansen, 27, Ugift, tjenestepige, alias Edele Christine Jensine Hansen, f. 11-08-1857 i Enner, Tamdrup sogn, Horsens kommune Anna Magrethe Olsen, 40, Ugift, vaskeri, f. i ??vnebjerg, Slangerup sogn, Frederiksborg Amt drengebarn endnu uden navn, under 1 aar, Ugift, f. i do. FT-1906: Rørholmsgade 6, Kælderen, Kbh. Matr. 357. Nørrevold, Kommunehospitalets rode, Kilde: FT-opslag 67-68, FT1906_0036_00342: Theodor Bistrup f. 11-03-1830 i Kbh., Erhverv: fhv. vognmester Kristine Bidstrup, hans hustru, husmoder, erhverv: Vaskeri - alias Edele Christine Jensine Bistrup f. Hansen, f. 11-08-1857 i Enner, Tamdrup sogn, Horsens kommune, Nim herred, Skanderborg amt Marie Olsen, slægtning, ugift, f. 12-07-1887, f. i Horsens Christian Jørgensen, ugift, slægtning, Erhverv: Murerlærling, f. 20-07-1888 i Kbh.