Correll_Dohlmann

Theodor Hjalmer Bidstrup1882

Name
Theodor Hjalmer Bidstrup
Birth February 2, 1882 51 24
Alias
Theodor Hjalmar Bistrup

Christening February 7, 1882 (Age 5 days)
Birth of a sisterMinna Ingeborg Olsen
April 6, 1884 (Age 2 years)
Christening of a sisterMinna Ingeborg Olsen
April 8, 1884 (Age 2 years)
Marriage of parentsTheodor Hansen BistrupJohanne Emilie OlsenView this family
February 14, 1889 (Age 7 years)
Death of a sisterMinna Ingeborg Olsen
July 25, 1890 (Age 8 years)
Burial of a sisterMinna Ingeborg Olsen
July 27, 1890 (Age 8 years)
Death of a motherJohanne Emilie Olsen
May 5, 1891 (Age 9 years)
Marriage of a parentTheodor Hansen BistrupEdele Christine Jensine HansenView this family
September 1, 1891 (Age 9 years)
Death of a fatherTheodor Hansen Bistrup
May 27, 1907 (Age 25 years)
Death of a half-brotherTheodor Andreas Hansen Bistrup
November 16, 1939 (Age 57 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 14, 1889Skt. Johannes kirke, Kbh.
-7 years
himself
2 years
younger sister
Minna Ingeborg Olsen
Birth: April 6, 1884 54 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 25, 1890Blegdamshospitalet
Father’s family with Thora Dorthea Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: May 10, 1857Frederiksberg kirke
Divorce: February 1, 1880separeret
8 months
half-brother
3 years
half-brother
Father’s family with Edele Christine Jensine Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: September 1, 1891Skt. Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Theodor Hjalmar Bidstrup alias Theodor Hjalmar Bistrup Født: 02-02-1882 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt 07-02-1882 samme sted, søn af Johanne Emilie Olsen på 24 år. Kilde: KB-opslag 140, Barn nr. 64 og mor nr. 64. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1876-1886. KB_075_4_018_K06-20-A. Konfirmeret 19-04-1896: Theodor Hjalmar Bidstrup, boende Østre Farimagsgade 11, st., Kbh., konfirmeret 19-04-1896 i Skt. Andreas kirke, Kbh. - f. 02-02-1882 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt 07-02-1882 samme sted, søn af mor nr. 64. Kilde: KB-opslag 11, nr. 68. Skt. Andreas. År 1896-1905. KB_1892_009_3_005_0009a-CD. Erhverv: Kok Kilde: Politiets registerblad 332, Rulle 0002, udfærdiget 01-11-1896. Politietsregisterblade.dk Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Korsgade 50-52, matr.36L&N1B 1.Sal, fam.nr. 14. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3230: Pete Færtena !! Møller, 63, Gift, Husfader, Postivspeller, f. i Kjøbenhavn Sofie Amalie Møller, 63, Gift, Husmoder?? Julie Helene Møller, 25, Ugift, Datter, Syerske, f. i Kjøbenhavn Ana Olsen, 28, Ugift, Strygejomfru, f. Bogsnæs - alias Johanne Emilie Olsen Jalmar Bistrup, 3 år, Ugift, Søn, f. i Kjøbenhavn - alias Theodor Hjalmar Bidstrup, f. 02-02-1882 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Mena Larsen, ½ år, Ugift, Datter, f. i Kjøbenhavn - alias Minna Ingeborg Olsen/Bistrup f. 06-04-1884 i Kbh. og død 25-07-1890 Emanuel Møller, 20, Ugift, Søn, S??arbeider, f. i Kjøbenhavn FT-1890: Bopæl Ryesgade 66 C, 3. sal, Kbh. Blegdamsrode, Ud. Klædebo: Theodor Hansen Bistrup, 59 år, gift, husfader, f. i Kbh., Vognmester i Kbh. Anna Emilie Bistrup, 32 år, gift, husmoder, hans hustru - alias Johanne Emilie Olsen, f. ca. 1858 i Kbh. Theodor Hjalmar Bistrup, 7 år, ugift, barn, f. 02-02-1882 i Kbh. Minna Ingeborg Bistrup, 5 år, ugift, barn, f. 06-04-1884 i Kbh. Kilde: FT-opslag 161-163. Ryesgade 66 C, Kbh. FT1890_00019_01272. Bopæl i København: 01-11-1896: Nørrebrogade 14, st. Kbh. 15-01-1901: Hotel Kongen af Danmark, Holmens Kanal 15, Kbh. (erhverv som kok) Kilde: Politiets registerblad 332, Rulle 0002, udfærdiget 01-11-1896. Politietsregisterblade.dk