Correll_Dohlmann

Minna Ingeborg OlsenAge: 6 years18841890

Name
Minna Ingeborg Olsen
Birth April 6, 1884 54 26
Alias
Minna Ingeborg Bistrup

Christening April 8, 1884 (Age 2 days)
Marriage of parentsTheodor Hansen BistrupJohanne Emilie OlsenView this family
February 14, 1889 (Age 4 years)
Death July 25, 1890 (Age 6 years)
Burial July 27, 1890 (2 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 14, 1889Skt. Johannes kirke, Kbh.
-7 years
elder brother
2 years
herself
Minna Ingeborg Olsen
Birth: April 6, 1884 54 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 25, 1890Blegdamshospitalet
Father’s family with Thora Dorthea Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: May 10, 1857Frederiksberg kirke
Divorce: February 1, 1880separeret
8 months
half-brother
3 years
half-brother
Father’s family with Edele Christine Jensine Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: September 1, 1891Skt. Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Minna Ingeborg Olsen alias Minna Ingeborg Bistrup Født: 06-04-1884 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt 08-04-1884 samme sted - datter af Johanne Emilie Olsen. Kilde: KB-opslag 206, barn nr. 197, mor nr. 194. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1876-1886. KB_075_4_018_K09-11-A. Død: 25-07-1890 på Blegdamshospitalet, 6 år gl. og bliver begravet 27-07-1890 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af vognmester Bistrup, Ryesgade 66, Kbh. Kilde: KB-opslag 173, nr. 333. Skt. Johannes. År 1884-1891. KB_010_2_023A_K06-29-A. Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Korsgade 50-52, matr.36L&N1B 1.Sal, fam.nr. 14. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3230: Pete Færtena !! Møller, 63, Gift, Husfader, Postivspeller, f. i Kjøbenhavn Sofie Amalie Møller, 63, Gift, Husmoder?? Julie Helene Møller, 25, Ugift, Datter, Syerske, f. i Kjøbenhavn Ana Olsen, 28, Ugift, Strygejomfru, f. Bogsnæs - alias Johanne Emilie Olsen Jalmar Bistrup, 3 år, Ugift, Søn, f. i Kjøbenhavn - alias Theodor Hjalmar Bidstrup, f. 02-02-1882 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Mena Larsen, ½ år, Ugift, Datter, f. i Kjøbenhavn - alias Minna Ingeborg Olsen/Bistrup, f. 06-04-1884 i Kbh. og død 25-07-1890 Emanuel Møller, 20, Ugift, Søn, S??arbeider, f. i Kjøbenhavn FT-1890: Bopæl Ryesgade 66 C, 3. sal, Kbh. Blegdamsrode, Ud. Klædebo: Theodor Hansen Bistrup, 59 år, gift, husfader, f. i Kbh., Vognmester i Kbh. Anna Emilie Bistrup, 32 år, gift, husmoder, hans hustru - alias Johanne Emilie Olsen, f. ca. 1858 i Kbh. Theodor Hjalmar Bistrup, 7 år, ugift, barn, f. 02-02-1882 i Kbh. Minna Ingeborg Bistrup, 5 år, ugift, barn, f. 06-04-1884 i Kbh. Kilde: FT-opslag 161-163. Ryesgade 66 C, Kbh. FT1890_00019_01272.