Correll_Dohlmann

Friderich Christian DohlmannAge: 4 months17951795

Name
Friderich Christian Dohlmann
Birth about April 19, 1795 38 36
Alias
Frederik Christian Dohlmann

Hjemmedøbt April 19, 1795
Death about August 25, 1795 (Age 4 months)
Burial August 28, 1795 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 23, 1792Kastelskirken, Kbh.
8 years
younger brother
-7 years
elder sister
Lovise Christine Frideriche Dohlman(n)
Birth: about August 11, 1793 36 34Søkvæsthuset, Kbh.
Death: about June 22, 1799Christianshavn, Vor Frelser sogn
20 months
himself
Friderich Christian Dohlmann
Birth: about April 19, 1795 38 36Søkvæsthuset, Kbh.
Death: about August 25, 1795Søkvæsthuset, Kbh.
18 months
younger sister
Maria Kirstine Dohlman(n)
Birth: October 29, 1796 39 38Søkvæsthuset, Kbh.
Death: about November 4, 1796Søkvæsthuset, Kbh.
14 months
younger sister
Mathilde Cathrine Pauline Dohlmann
Birth: about December 24, 1797 40 39Søkvæsthuset, Kbh.
Death: August 9, 1853Frederiks hospital
Mother’s family with Christian Blom - View this family
step-father
mother
Marriage: January 2, 1819Kvæsthuset, Overgaden over Vandet No. 176, Kbh.

Shared note
ID 24-2: Friderich Christian Dohlman(n) alias Frederik Christian Dohlmann Han er ældste søn og fik sit navn efter sin farfar ifølge den gamle navneskik.. Født: ca. 19-04-1795 på Søkvæsthuset, Kbh. og døbt samme sted 19-04-1795 - søn af (ID 48) Heinrich Christian (Traugott) Dohlman(n), gartner ved Stiftelsen og (ID 49) hustru Ane Cathrine Johans Datter (Magnussen). Faddere: Oberstløjtnant Bech, Rådmand Vissing, _ Lars Viller, hr. Ernst Samuel Rehfeldt, Frue Skibsted, Frue Falchenthal. Kilder: KB-opslag 4, side 6. Søkvæsthusets Pastorat. E.M. År 1792-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157227#157227,26372266 Navneregister: Præsteembedet Christianshavn - Søkvæsthuset - KB-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17256654#211781,40013165 B: Frederik Christian Døbt: 19-04-1795 i Søkvæsthusets sogn, SgNr: 88 F: Henrich Christian Dohlmann, portner v stiftelsen (læs: gartner) M: Anne Cathrine Johansdatter Kilde: Arne Julin's navneregister http://danbbs.dk/~stst/kbh_kbg_reg/foedte_cd.txt Død ca. 25 aug 1795: Henrich Dolman's gartner ved Søkvæsthuset, hans søn (Frederich) Christian Dolman(n) dør ca. 25-08-1795 og bliver begravet 28-08-1795 fra Holmens kirke, Kbh. Død af kopper. Kilde: KB-opslag 479, nr. 466. Holmens sogn, Kbh.. År 1773-1795. KB_021_1_042_K17-15-A. ----------------------------------------------- Ældste søn fik navn efter sin farfar: Se Friderich Christian Dohlmann