Correll_Dohlmann

Johan Georg MehloeAge: 76 years17591835

Name
Johan Georg Mehloe
Birth about 1759
Alias
Georg Mehloe, Georg Mÿlow, Johan Georg Müklo, Johan Georg Myhlo, JohanGeorg Muhlo og Johan Georg Møhloe

MarriageAnna LarsdatterView this family
February 17, 1792 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Georg Friedrich Mehloe
June 1, 1792 (Age 33 years)
Occupation
Soldat. Væversvend. Arbejdsmand

Christening of a sonGeorg Friedrich Mehloe
July 1, 1792 (Age 33 years)
Death of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 24, 1792 (Age 33 years)
Burial of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 26, 1792 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#2
Anne Justine Mehloe
1793 (Age 34 years)
Christening of a daughterAnne Justine Mehloe
November 17, 1793 (Age 34 years)
Death of a daughterAnne Justine Mehloe
September 19, 1795 (Age 36 years)
Burial of a daughterAnne Justine Mehloe
September 21, 1795 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#3
Anne Margrethe Justine Møhloe
June 10, 1796 (Age 37 years)
Christening of a daughterAnne Margrethe Justine Møhloe
July 5, 1796 (Age 37 years)
Birth of a son
#4
Johannes Mehloe
July 12, 1806 (Age 47 years)
Christening of a sonJohannes Mehloe
July 20, 1806 (Age 47 years)
Birth of a daughter
#5
Maria Barbara Mehloe
November 14, 1807 (Age 48 years)
Christening of a daughterMaria Barbara Mehloe
January 3, 1808 (Age 49 years)
Death of a wifeAnna Larsdatter
January 29, 1819 (Age 60 years)
Burial of a wifeAnna Larsdatter
February 3, 1819 (Age 60 years)
Marriage of a childJoachim Adolph MessmannMaria Barbara MehloeView this family
April 14, 1833 (Age 74 years)
Death October 17, 1835 (Age 76 years)
Burial October 22, 1835 (5 days after death)
Family with Anna Larsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: February 17, 1792Garnisons kirke, Kbh.
3 months
son
Georg Friedrich Mehloe
Birth: June 1, 1792 33 24København
Death: October 24, 1792Helsingørgade 189, Kbh.
19 months
daughter
Anne Justine Mehloe
Birth: 1793 34 25København
Death: September 19, 1795Lille Colbjørnsensgade 95, Kbh.
3 years
daughter
10 years
son
16 months
daughter

Shared note
Johan Georg Mehloe alias Georg Mehloe, Georg Mÿlow, Johan Georg Müklo, Johan Georg Myhlo, Johan Georg Muhlo og Johan Georg Møhloe Født: ca. 1759 i Tyskland Erhverv: Soldat. Pr. Fr. Reg. Væversvend. Arbejdsmand Gift 17-02-1792: (Johan) Georg Mehloe gifter sig 17-02-1792 i Garnisons kirke, Kbh. med Anna Larsdatter: "Georg Mehloe Mousq (musketer) in der 2ten Comp des könig Friedr Reg. Ana Lars Tochter ... Verl. (Verlobung = trolovelse) d. 22 Jan. ... Cop. d. 17. Febr. (1792)" Kilde: KB-opslag 160, nr. 5. Garnisons sogn. År 1770-1816. KB_019_1_019_K06-15-A. Se også viede: 17 Februar 1792: Georg Mehloe, Prinds Friedr. d. 2 C. Ane Lars tr. Kilde: KB-opslag 86, side 83, h. spalte. Under "Die deutsche Gemeinde" (Den tyske menighed). Garnisons sogn. År 1769-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150077#150077,24856850 Død 17-10-1835: Johan Georg Muhlo (alias Johan Georg Mehloe), hospitalslem, dør 17-10-1835 på Alm. hospital, Kbh., 76 år gl., og bliver begravet 22-10-1835. Anmeldelse for Skifteretten den 19. okt. 1835. Kilde: KB-opslag 96, nr. 158. Alm. hospital / De Gamles By (ny). År 1825-1846. KB_M_074_3_005_007209903_00098. Københavnske skifter - Hvidebog: Dødsanmeldelse for hospitalslem Johan Georg Myhlo (+ en anden person der var død samme dag). Alm. hospital 19. oktober 1835. (anmeldt af Baumann). Kilde: AO Hvidebog 1835 2 18 - 1836 12 31, opslag 222, pag. 221 nr. 1592 Hospitalslem Folketællinger: Husaren herunder kan være Johan Georg Mehloe: FT-1787: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Gothersgade 10, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1746: Joh.Christ.Blank, 57, Gift, Mand, Skoemager Mester Bollette Catrine Blank, 53, Gift, Kone Andres Ehler Blank, 13, Ugift, Søn af Mandens 1.Ægteskab Karen Blank, 9, Ugift, Datter af Mandens 1.Ægteskab Benthe, 29, Ugift, Tieneste Pige Jacob Polan, 42, Ugift, Skoemager Svend Christ.Kiøbenh., 28, Ugift, Skoemager Svend Hans Sellender, 42, Ugift, Skoemager Svend Abel Svahrborg, 30, Ugift, Soldat ved Printz Friderich Regim. Bereitter Mathias Dyncfelder, 29, Ugift, Soldat ved det Siell.Regim. Friderich Weisenfelder, 28, Ugift, Soldat ved det Siell.Regim. >> Johan Georg, 23, Ugift, Husar ved det 1.Esqvad.Gule (læs: ca. 28 år gl.) Søren Erichsen, 11, Ugift, Lære Dreng FT-1801: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Matr. 246, 1538, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5029: >> Johan Jørgen Møller, 40, Gift, Huusbond, Afsk. Soldat Ane Larsdatter, 34, Gift, Hans Kone Ane Justine [Møller], 5, Ugift, deres Datter FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Det Kgl.Opfostringshus og Holmens Arbejdshuse, Store Kongensgade 269 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6406: >> Johan Georg Müklo, 75, Enkemand, Lem i Holmens Arbeidshuus samt mange flere personer ...