Correll_Dohlmann

Anna LarsdatterAge: 51 years17681819

Name
Anna Larsdatter
Birth about January 1768

Alias
Ana Larsdatter og Ane Lassen

MarriageJohan Georg MehloeView this family
February 17, 1792 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Georg Friedrich Mehloe
June 1, 1792 (Age 24 years)
Christening of a sonGeorg Friedrich Mehloe
July 1, 1792 (Age 24 years)
Death of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 24, 1792 (Age 24 years)
Burial of a sonGeorg Friedrich Mehloe
October 26, 1792 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Anne Justine Mehloe
1793 (Age 25 years)
Christening of a daughterAnne Justine Mehloe
November 17, 1793 (Age 25 years)
Death of a daughterAnne Justine Mehloe
September 19, 1795 (Age 27 years)
Burial of a daughterAnne Justine Mehloe
September 21, 1795 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#3
Anne Margrethe Justine Møhloe
June 10, 1796 (Age 28 years)
Christening of a daughterAnne Margrethe Justine Møhloe
July 5, 1796 (Age 28 years)
Birth of a son
#4
Johannes Mehloe
July 12, 1806 (Age 38 years)
Christening of a sonJohannes Mehloe
July 20, 1806 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#5
Maria Barbara Mehloe
November 14, 1807 (Age 39 years)
Christening of a daughterMaria Barbara Mehloe
January 3, 1808 (Age 40 years)
Death January 29, 1819 (Age 51 years)
Burial February 3, 1819 (5 days after death)
Family with Johan Georg Mehloe - View this family
husband
herself
Marriage: February 17, 1792Garnisons kirke, Kbh.
3 months
son
Georg Friedrich Mehloe
Birth: June 1, 1792 33 24København
Death: October 24, 1792Helsingørgade 189, Kbh.
19 months
daughter
Anne Justine Mehloe
Birth: 1793 34 25København
Death: September 19, 1795Lille Colbjørnsensgade 95, Kbh.
3 years
daughter
10 years
son
16 months
daughter

Shared note
Anna Larsdatter alias Ana Larsdatter, Ane Lassen og Anne Larsdatter Født: ca. jan. 1768 (på Sjælland) Gift 17-02-1792: (Johan) Georg Mehloe gifter sig 17-02-1792 i Garnisons kirke, Kbh. med Anna Larsdatter: "Georg Mehloe Mousq (musketer) in der 2ten Comp des könig Friedr Reg. Ana Lars Tochter ... Verl. (Verlobung = trolovelse) d. 22 Jan. ... Cop. d. 17. Febr. (1792)" Kilde: KB-opslag 160, nr. 5. Garnisons sogn. År 1770-1816. KB_019_1_019_K06-15-A. Se også viede: 17 Februar 1792: Georg Mehloe, Prinds Friedr. d. 2 C. Ane Lars tr. Kilde: KB-opslag 84, side 83, h. spalte. Under "Die deutsche Gemeinde" (Den tyske menighed). Garnisons sogn. År 1769-1815. KB_019_1_023_K03-26-A. Død 29-01-1819: Ane Larsen dør 29-01-1819 på Frederiks Hospital, Kbh., 51 år gl. Hun bliver begravet 03-02-1819. Født på Sjælland, gift med arbejdsmand Georg Mÿlow (læs: Mehloe) i Lille Kongensgade (No. 98, Kbh.) på Christianshavn. Anm.: Attest fra Skifteretten forevist. Kilde: KB-opslag 232, side 215, nr. 8. Frederiks Hospitals sogn. År 1813-1823. KB_076_4_003_K06-34-A. Skifte for Anne Larsen, Georg Mülovs hustru: Adr. ved Skifte: Lille Kongensgade 98, svarer til adr. ved datteren Maria Barbara Mehlos konfirmation i 1822). Skifte: Generalregister 1818-1819, opslag 201: 5/644 Mülov, Anne Larsen, Arbejdsmansd Georg Mülovs Hustru, 5B pag. 211 Skifte for Anne Larsen, Georg Mülovs hustru: Forseglingsprotokol 1818-1819, opslag 107: Kilde: sa.dk/ao/billedviser?epid=16515080#34506,4674629 Der er to døtre nævnt i skiftet efter Anna Larsen, nemlig: Juliane og Marie og de kan være identiske med: Anne Margrethe Justine Mehloe Maria Barbara Mehloe Folketælling: FT-1801: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Matr. 246, 1538, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, A5029: Johan Jørgen Møller, 40, Gift, Huusbond, Afsk. Soldat >> Ane Larsdatter, 34, Gift, Hans Kone Ane Justine [Møller], 5, Ugift, deres Datter