Correll_Dohlmann

Edele Sophie Johanne Maria AndersenAge: 84 years18211905

Name
Edele Sophie Johanne Maria Andersen
Birth February 1, 1821
Alias
Edele Sophie Johanne Maria Messmann f. Andersen og Edle Sophie JohanneMessmand

Hjemmedøbt February 2, 1821 (Age 1 day)
Christening April 19, 1821 (Age 2 months)
MarriageJoachim Adolph MessmannView this family
October 5, 1850 (Age 29 years)
Death of a husbandJoachim Adolph Messmann
December 12, 1877 (Age 56 years)
Burial of a husbandJoachim Adolph Messmann
December 16, 1877 (Age 56 years)
Death May 8, 1905 (Age 84 years)
Burial May 13, 1905 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Joachim Adolph Messmann - View this family
husband
herself
Marriage: October 5, 1850Vor Frue kirke, Kbh.
Joachim Adolph Messmann + Maria Barbara Mehloe - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 14, 1833Garnisonskirken, Kbh.
9 months
step-son
20 months
step-daughter
Adolphine Marie Augusta Messmann
Birth: September 30, 1835 31 27København
Death: December 23, 1835Teglgaardsstræde 200, Kbh.
14 months
step-daughter
3 years
step-daughter
Pige Messmann
Birth: October 13, 1839 35 31Teglgaardsstræde 200, Kbh.
Death: October 13, 1839Teglgaardsstræde 200, Kbh.
17 months
step-son
Thorvald Emil Christian Messmann
Birth: March 1, 1841 36 33Teglgaardsstræde 200, Kbh.
Death: December 14, 1865Alm. hospital, Kbh.
4 years
step-son

Shared note
Edele Sophie Johanne Maria Andersen alias Edele Sophie Johanne Maria Messmann f. Andersen og Edle Sophie Johanne Messmand Født: 01-02-1821 i Århus Vor Frue sogn og hjemmedøbt 02-02-1821 af pastor Jahnsen i Århus Vor Frue sogn. Fremstillet i Århus Vor Frue kirke den 19-04-1821 - datter af avlsbruger Christopher Andersen og hustru Maren Billeschou Arntzen på Klostergaden, Århus. Kilde: KB-opslag 124, nr. 4. Århus Vor Frue. År 1814-1824. KB_C360A_A_003_K05-03-A. Gift 05-10-1850: Enkemand, brødbager Joachim Adolph Messmann på 45 år gifter sig 05-10-1850 i Vor Frue Kirke, Kbh. med jomfru Edele Sophie Johanne Maria Andersen på 29 år, f. 01-02-1821 i Århus Vor Frue sogn. Bopæl: Teglgaardsstræde nr. 97, Kbh. Kilde: KB-opslag 215, nr. 119. Vor Frue. År 1837-1856. KB_013_2_017_K08-11-A. Død 08-05-1905: Edle Sophie Johanne Marie Messmann f. Andersen, f. 01-02-1821 i Århus, dør 08-05-1905 på St. Josephs hospital, Århus, 84 år gl., og bliver begravet 13-05-1905 på Århus gamle kirkegård. Datter af dyrlæge Christopher Andersen og hustru (læs: Maren Billeschou Arntzen). Enke efter bagermester Messmann (læs: Joachim Adolph Messmann). KB-opslag 351, side 363, Aarhus Domsogn, Aarhus, Hasle herred. År 1902-1907 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173251#173251,29119761 Arving: Aarhuus-Stifts-Tidende 24.6.1905: "Minister Høgsbro som Arving. For kort tid siden døde her i Byen en gammel Enkefru Messmann. Hun havde i sit Testamente indsat Trafikminister Høgsbro til Universalarving. Han var hendes nærmeste Slægtning." Kilde: Mediestream - Aarhuus Stifts-Tidende 12.5.1905 Folketællinger: FT-1850: København (Staden), Rosenborg Kvarter, Gothersgade 138, forhuset, ?? sal til ??, 185. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6870: Peder Larsen, 73, Enkemand, partikulier, Aalbek, Hjørring amt >> Edel Sophie Johanne Marie Andersen, 28, Ugift, tjenestepige, f. 01-02-1821 i Aarhuus - alias Edele Sophie Johanne Maria Andersen FT-1855: København, Nørre Kvarter II, Teglgaardsstræde 200, stuen. (Nyt nr. 6 i FT-1860. Rugbrødsbager J.A. Messmann står i 1860 som ejer af ejendommen, men bor der ikke selv): Joachim Adolf Messmand, 51 år, rugbrødsbager, f. i Kbh. - alias Joachim Adolph Messmann >> Edle Sophie Johanne Messmand, 35 år, hans kone - alias Edele Sophie Johanne Maria Messmann f. Andersen, født 01-02-1821 i Århus Vor Frue sogn Torvald Christian Messmand, 14 år, Messmands søn, f. i Kbh. - Thorvald Emil Christian Messmann Waldemar Vilhelm Messmand, 11 år, Messmands søn snedkersvend - alias Wilhelm Waldemar Messmann, f. 17-09-1844 i Vor Frue sogn, Kbh. Kilde: FT-opslag 62-63 FT1855_02039_00480. FT-1860: København, Sokkelund, Taarnby, Sundbyvester Skoledistrikt, Sundbyvester By, Et Hus, 490 - F1, optællingsliste 465 (i original FT-1960, opslag 72) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5206 Joachim Messmann, 55, Gift, Husfader, Husejer, ??bager, København >> Edle Sophie Andersen, 39, Gift, Hans Kone, Aarhus FT-1860: København, Sokkelund, Taarnby, Sundbyvester Skoledistrikt, Sundbyvester By, Et Hus, 490 - F2, optællingsliste 465 (i original FT-1960, opslag 72) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5206: Gabriel Messmann, 70, Gift, Husfader, Indsidder, Naalemager, København [bror til Joachim Adolph] Cecilie Larsen, 64, Gift, Hans Kone, Nykøbing Sjælland FT-1870: Lygtevej 27a, Kbh. - Udenbys Klæde: Joachim Adolph Messmann, 65 år, f. i Kbh., fhv. melhandler, lever af sine midler >> Edel Sophie Johanne Messmann, 49 år kone - alias Edele Sophie Johanne Maria Messmann f. Andersen, født 01-02-1821 i Århus Vor Frue sogn Vilhelm Valdemar Messmann, 25 år, søn, snedkersvend - alias Wilhelm Waldemar Messmann, f. 17-09-1844 i Vor Frue sogn, Kbh. Kilde: FT-opslag 28 FT1870_0007_00492. Den 16-09-1877 står Edele Sophie Johanne Maria Messmann f. Andersen, boende Teglgaardsstræde 6, Kbh. fadder ved barnebarnet: Henry Emilius Messmann's dåb i Frederiksberg kirke. Barnebarnet er søn af snedker Wilhelm Waldemar Messmann og afdøde Frederikke Karoline Jørgensen f. Nielsen. Læssøegade 20, st.