Correll_Dohlmann

Thorvald Peter MessmannAge: 15 years18701885

Name
Thorvald Peter Messmann
Birth March 6, 1870 25 24
Alias
Thorvald Peter Messmann f. Nielsen

Christening March 8, 1870 (Age 2 days)
Birth of a sisterMarry Vilhelmine Messmann
February 5, 1872 (Age 22 months)
Christening of a sisterMarry Vilhelmine Messmann
June 30, 1872 (Age 2 years)
Birth of a sisterValborg Otilia Marie Messmann
March 16, 1874 (Age 4 years)
Christening of a sisterValborg Otilia Marie Messmann
August 9, 1874 (Age 4 years)
Death of a sisterValborg Otilia Marie Messmann
March 24, 1875 (Age 5 years)
Burial of a sisterValborg Otilia Marie Messmann
March 29, 1875 (Age 5 years)
Birth of a brotherHenry Emilius Messmann
May 10, 1877 (Age 7 years)
Marriage of parentsWilhelm Waldemar MessmannFrederikke Caroline NielsenView this family
May 28, 1877 (Age 7 years)
Death of a motherFrederikke Caroline Nielsen
July 30, 1877 (Age 7 years)
Christening of a brotherHenry Emilius Messmann
September 16, 1877 (Age 7 years)
Death of a paternal grandfatherJoachim Adolph Messmann
December 12, 1877 (Age 7 years)
Marriage of a parentWilhelm Waldemar MessmannAnne Margrethe PedersenView this family
February 28, 1879 (Age 8 years)
Birth of a half-sisterAgnes Valborg Messmann
May 27, 1880 (Age 10 years)
Death of a fatherWilhelm Waldemar Messmann
September 19, 1880 (Age 10 years)
Christening of a half-sisterAgnes Valborg Messmann
December 12, 1880 (Age 10 years)
Death May 3, 1885 (Age 15 years)
Burial May 10, 1885 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 28, 1877Frederiks hospital, Kbh.
-7 years
himself
Thorvald Peter Messmann
Birth: March 6, 1870 25 24Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: May 3, 1885Blegdamsvej 114, Frbg.
23 months
younger sister
2 years
younger sister
3 years
younger brother
Henry Emilius Messmann
Birth: May 10, 1877 32 31Skt. Johannes sogn, Kbh.
Death: July 22, 1899Amtssygehuset i Lyngby, Kgs. Lyngby
Father’s family with Anne Margrethe Pedersen - View this family
father
step-mother
Marriage: February 28, 1879Frederiksberg kirke
15 months
half-sister
Mother’s family with Hr. Jørgensen - View this family
step-father
mother
Marriage:

Shared note
Thorvald Peter Messmann Dåbsnavn: Thorvald Peter Nielsen navneændring til Thorvald Peter Messmann Født: 06-03-1870 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt 08-03-1870 samme sted. Forældre: Snedkersvend Valdemar Vilhelm Messmand - alias Wilhelm Waldemar Messmann - og hustru Frederikke Caroline Nielsen på 23 år. Forældrene viet i Frederiks Hospital d. 28-05-1877. Kilde: KB-opslag 89, barn nr. 115, mor nr. 111. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1866-1876. KB_075_4_017_K04-20-A. Konfirmeret 20-04-1884: Thorvald Peter Messmann f. Nielsen bliver konfirmeret 20-04-1884 i Skt. Johannes kirke. Bopæl: Blegdamsvej 114, St., Kbh. - søn af afdøde snedkersvend Valdemar Vilhelm Messmann - alias Wilhelm Waldemar Messmann - og afdøde hustru, f. Jørgensen - alias Frederikke Caroline Jørgensen f. Nielsen. Kilde: KB-opslag 209, nr. 65. Skt. Johannes. År 1866-1891. KB_010_2_010_K08-05-A Erhverv: Snedkerlærling Død 03-05-1885: Thorvald Messmann, ugift, snedkerlærling, dør 03-05-1885 ved hængning, 15 år gl., og bliver begravet 10-05-1885 fra Frederiksberg kirke (tilladelse fra politiet 04-05-1885). Adresse ved død: Blegdamsvej 114, st., Frbg. Kilder: KB-opslag 61, side 59. Frederiksberg sogn. År 1884-1887. KB_064_2_046_K03-01-A. KB-opslag 25, nr. 214. Skt. Johannes sogn (ny). År 1884-1891. KB_M_010_3_046_007231532_00568. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Udenbys Vester kvarter, Skydebanens Rode, Absalonsgade 52 A, 1. sal, Kbh. Matr. 344. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7805: Christian Daniel Andersen, 28, Gift, Leietjener, Husfader, f. i Roeskilde Christine Andersen født Olsen, 33, Gift, Husmoder, f. i Sverrig Dorthea Nielsen, 26, Ugift, Frisørinde, Logerende hos Andersen, f. i Himmelev Valdemar Vilhelm Messemann, 35, Gift, Smedesvend, Husfader - alias Wilhelm Waldemar Messmann, f. 17-09-1844 i Vor Frue sogn, Kbh.- NB! I originalen står Snedkersvend. Anna Magrethe Messmann, 38, Gift, Husmoder, f. 18-12-1841 i Svendborg - alias Anne Margrethe Messmann f. Pedersen - tilflyttet København i 1869. >> Thorvald Peter Messmann, 9 år, Ugift, Deres Søn, f. i Kbh. Mary Vilhelmine Messmann, 7 år, Ugift, Deres Datter, f. i Kjøbenhavn ca. 1872 Se også original FT-1880: Huslejens størrelse pr. ½ år: 99 kr. 2 vær. 3 vinduer, Gift 2. gang i 1879. Anna Margrethe har taget fast ophold i Staden i 1869. Kilde: FT-opslag 353, side 311. Original FT-1880. FT1880_10116_00887. FT-1885: København (Staden), Blegdamsvej (Lige numre), No. 114, Matrikel 92 B, Stuen, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C6150: Marie Sophie Thomasine Knudsen, 61, Ugift, Husmoder, Vaskeri, Kjøbenhavn Søren Eduard August Knudsen, 57, Ugift, Intet, Kjøbenhavn Carl Anton Johan Knudsen, 23, Gift, Logerende, Maskinsmed, Randers Marie Christine Kabbel, 23, Gift, Logerende, Rørbæk paa Lolland Carl Christian Kabbel, Under 1 Aar, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> Thorvald Peter Messmann, 15, Ugift, Barn- alias Thorvald Peter Messmann f. Nielsen, f. 06-03-1870 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Søren Ludvig Rasmussen, 15, Ugift, Barn, Snedkerlærling, Kjøbenhavn Jens Frederik Emanuel Evens, 13, Ugift, Barn, Baadebyggerlærling, Frederiksberg Maxmillan Jens Peter Jensen, 11, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Carl Sophus Valdemar Torp, 12, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Gustav Viggo Torp, 8, Ugift, Barn, Kjøbenhavn