Correll_Dohlmann

Robert MessmannAge: 29 days18761876

Name
Robert Messmann
Birth September 9, 1876 42 37
Alias
tvilling til Martin Hjalmar Messmann

Birth of a brotherMartin Hjalmar Messmann
September 9, 1876
Hjemmedøbt October 3, 1876 (Age 24 days)
Death October 8, 1876 (Age 29 days)
Burial October 11, 1876 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 18, 1867Trinitatis kirke, Kbh.
-14 months
elder brother
Charles Emil Messmann i år 1900 - ca. 34 år gl. - søn af Emilie Florentine og Adolph J. MessmannCharles Emil Messmann
Birth: February 14, 1866 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 17, 1936Carlstadt, Bergen, New Jersey, USA
2 years
elder brother
20 months
elder brother
Dreng Messmann
Birth: March 18, 1870 36 30Prinsessegade 32, Kbh.
Death: March 18, 1870Prinsessegade 32, Kbh.
2 years
elder brother
Albert Wilhelm Messmann
Birth: June 5, 1872 38 32Lille Torvegade 25, Kbh.
Death: February 5, 1873Lille Torvegade 25, 2., Kbh.
22 months
elder brother
2 years
himself
Robert Messmann
Birth: September 9, 1876 42 37Wildersgade 30, Kbh.
Death: October 8, 1876Wildersgade 30, Kbh.
twin brother
Father’s family with Dorthea Sophie Hansen - View this family
father
step-mother
Marriage: December 15, 1895Frederiksberg kirke
3 years
half-brother
Hans Viggo Messmann
Birth: June 8, 1898 64 42Rigensgade 5, 3. sal, Kbh.
Death: September 4, 1898Rigensgade 5, Kbh.

Shared note
Robert Messmann - tvilling til Martin Hjalmar Messmann Født: 09-09-1876 på Wildersgade 30, Kbh. og hjemmedøbt 03-10-1876 på Wildersgade 30, Kbh. - søn af forvalter Adolph Joachim Messmann og hustru Emilie Florentine Nielsen. Kilde: KB-opslag 276, nr. 175. Vor Frelser. År 1870-1877. KB_047_2_026_K10-06-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158860#158860,26692197 Død 08-10-1876: Robert Messmann dør 08-10-1876 på Wildersgade 30, Kbh., 4 uger gl. og bliver begravet 11-10-1876 fra Vor Frelser kirke, Kbh. Søn af forvalter Adolph Joachim Messmann på Wildersgade 30, Kbh. Kilde: KB-opslag 57, nr. 177, side 107. Vor Frelser. År 1867-1883. KB_047_2_033_K02-27-A.