Correll_Dohlmann

Edvard Michael NielsenAge: 82 years18361918

Name
Edvard Michael Nielsen
Birth April 26, 1836
Alias
Edvard Nielsen og Eduard Michal Nielsen

Christening April 26, 1836
EngagementKirstine JensenView this family
1877 (Age 40 years)
Birth of a daughter
#1
Emilie Nielsine Jensen
September 21, 1878 (Age 42 years)
DivorceKirstine JensenView this family
1878 (Age 41 years)

Occupation
Former på Frichs Fabrikker i Århus

Christening of a daughterEmilie Nielsine Jensen
October 1, 1878 (Age 42 years)
Marriage of a childHerman Theodor Wille SørensenEmilie Nielsine JensenView this family
before February 1, 1906 (Age 69 years)

Death August 7, 1918 (Age 82 years)
Burial August 13, 1918 (6 days after death)
Shared note
Edvard Michael Nielsen alias Edvard Nielsen og Eduard Michal Nielsen Født: 26-04-1836 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 26-04-1836 samme sted. Søn af moderen Cæcilie (Cecilie) Nielsen på 23 år, f. 1813 i Kbh. - ej før født. Tjent her i København til 1832 og __Moderen foregivet at have været hjemme __ uger til Waldbye (læs: Valby by, Hvidovre sogn) hos slagter Engelmanns enke/ hvor hun tjente. Barnet udsat i Sophiegade No. 337, 1ste bagsal hos __ Lars Eggersen den 5. sept. 1836. Kilder: KB-opslag 249, nr. 330. http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=19&side=487&kb=Protokol: København, Den Kongelige Fødsels- og Plejestiftelse, Udsætterprotokoller 1835, 1 - 1837, 597&height=827 "Pigen Cecilie Nielsen har siden november 1832 da hun forlod vandmester Hjorths tjeneste, bestandig opholdt sig her i Staden hvilket hermed efter forlangende ___ attesteres. Kjøbenhavn d. 5. sept. 1836. Underskrevet (ulæseligt)." Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse, Udsætterprotokol, Barn nr. 330. Mor nr. 325, nr. 18C. Kilde: http://ao.salldata.dk/vis.php?bsid=19&side=488&kb=Protokol: København, Den Kongelige Fødsels- og Plejestiftelse, Udsætterprotokoller 1835, 1 - 1837, 597&height=827 Moderens tjenestested hos familien Engelmann: FT-1834: København, Sokkelund, Hvidovre, et Huus, Walby By, 114, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C2580: >> Carl Engelmann, 32, Gift, Huusmand, Slagter >> Kirstine Hansen, 28, Gift, hans Kone Johan G. Engelmann, 9, Ugift, deres Barn Kirstine H. Engelmann, 7, Ugift, deres Barn Erik W. Engelmann, 5, Ugift, deres Barn Josephine C.W. Engelmann, 1, Ugift, deres Barn Johannes Weber, 32, Ugift, Tjenestefolk Cecilie Østerbolle, 24, Ugift, Tjenestefolk Erhverv: Former på Frichs Fabrikker i Århus Aarhus Stiftstidende - 1916-04-25: E. Nielsen, Fredericiagade 11, fylder i Morgen 80 Aar - var i en lang Aarrække en trofast Arb. paa Frichs Fabriker - tog sin Afsked for et Par Aar siden og modtog Firmaets Anerkendelse for lang og tro Tjeneste som Fabrikens ældste Arbejder samt en Erindringsgave - endnu rask og rørig. Kilde: http://www.sejrssedler.dk/oas_lookup?id=000068770 Kæresteforhold i 1877: Ervard Michael Nielsen, former i Århus, er i 1877 kæreste med Kirstine Jensen. Frugten af deres forhold er datteren: Emilie Nielsine Jensen f. 21-09-1878 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 01-10-1878 samme sted. Datter af ugift syerske Kirstine Jensen på 26 år og udlagt barnefader, former Edvard Nielsen i Aarhus. Kilde: KB-opslag 243, side 236. Århus Domsogn. År 1878-1881. KB _C358_A_017_K08-30-A. Død 07-08-1918: Eduard Michal Nielsen, ugift former, dør 07-08-1918 på Tordenskjoldsgade 2, Århus, 82 år gl., og bliver begravet 13-08-1918 på Nordre kirkegård, Århus Sct. Johannes sogn. Født. 26-04-1836 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh., søn af Cecilie Nielsen, ugift. Kilde: KB-opslag 98, nr. 44. Århus Sct Johannes sogn. K.M. År 1912-1919. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173301#173301,29133579