Correll_Dohlmann

Emma Ida Luise Seitzberg1862

Name
Emma Ida Luise Seitzberg
Birth July 3, 1862 29 25
Alias
Emma Ida Louise Dømler f. Seitzberg

Christening September 7, 1862 (Age 2 months)
MarriageAlfred Johannes DømlerView this family
(on the date of death)

Birth of a sisterNathalie Ferdinandine Valborg Seitzberg
July 24, 1864 (Age 2 years)
Christening of a sisterNathalie Ferdinandine Valborg Seitzberg
September 25, 1864 (Age 2 years)
Death of a paternal grandmotherIde Kirstine Magdalene Friderichsen
November 14, 1864 (Age 2 years)
Birth of a sisterCamilla Dagmar Christence Seitzberg
August 5, 1868 (Age 6 years)
Christening of a sisterCamilla Dagmar Christence Seitzberg
August 30, 1868 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherCarl Heinrich Seitzberg
November 11, 1870 (Age 8 years)
Death of a fatherCarl Ferdinand William Seitzberg
June 9, 1907 (Age 44 years)
Death of a motherEmma Johanne Charlotte Schmidt
November 13, 1915 (Age 53 years)
Death of a husbandAlfred Johannes Dømler
July 28, 1923 (Age 61 years)
Burial of a husbandAlfred Johannes Dømler
August 2, 1923 (Age 61 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 31, 1861Frederiksberg kirke
10 months
herself
2 years
younger sister
4 years
younger sister
Family with Alfred Johannes Dømler - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
Emma Ida Luise Seitzberg alias Emma Ida Louise Dømler f. Seitzberg Født: 03-07-1862 på Pilestræde 18, Kbh. og døbt 07-09-1862 i Helligåndskirken, Kbh. - datter af malermester Carl Ferdinand Seitzberg og Emma Charlotte Johanne f. Schmidt, på 25 år. Kilde: KB-opslag 219, side 213. Helligånd. År 1861-1868. KB_006_2_008_K08-15-A. Folketælling og bosteder: FT-1880: København (Staden), Mikkel Bryggersgade 5, stuen a, Matr. No. 104, 13, Kilde: FT-1880, D4416, side 223, Rådhusets rode, Vester Kvarter: Carl Ferdinand Villiam Seitzberg, 47, Gift, Husfader, Malermester, alias Carl Ferdinand William Seitzberg, f. 25-02-1833 i Kbh. Emma Johanne Charlotte Seitzberg, 42, Gift, Hans Kone, Husmoder - alias Emma Johanne Charlotte Seitzberg f. Schmit, f. 19-07-1836 i Kbh. >> Emma Ida Luise Seitzberg, 17, Ugift, Deres Barn, f. 03-07-1862 i Kbh. Nathalie Ferdinandine Valborg Seitzberg, 15, Ugift, Deres Barn, f. 24-07-1864 i Kbh. Camilla Dagmar Christensen Seitzberg, 11, Ugift, f. i Deres Barn, - alias Camilla Dagmar Christence Seitzberg f. 05-08-1868 i Kbh. Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 01-05-1892 Hovedperson: Johannes Alfred Dømler, f. 02-02-1861 i København; død 28-07-1923 Stillinger: Stabssergent Ægtefælle: Emma Ida Louise Dømler (født Seitzberg), f. 03-07-1862 i København Adresser: 01-05-1892: Rigensgade 3 , 1. 01-05-1911: Fra Kastellet til Gernersgade 45, 1. 01-05-1923: Gernersgade 45, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk - Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden). Filmrulle 0004. Registerblad 1077 (unikt id: 3317957) Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 Emma Ida Louise Dømler, f. 03-07-1862 i København Stillinger: Enke Ægtefælle: Dømler, død 28-07-1923 Adresser: 01-05-1892: Rigensgade 3, 1. 01-05-1911: Fra Kastellet til Gernersgade 45, 1. 01-05-1923: Gernersgade 45, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk - Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen. Filmrulle 005d. Registerblad 1725 (unikt id: 1519754)