Correll_Dohlmann

Else Eleonora Johanne SeitzbergAge: 41 years18961938

Name
Else Eleonora Johanne Seitzberg
Birth October 26, 1896 33 28
Alias
Else Eleonora Johanne Andersson f. Seitzberg og Else Eleonora JohanneDahl f. Seitzberg

Christening November 15, 1896 (Age 20 days)
Birth of a sisterEva Seitzberg
about June 1899 (Age 2 years)

Death of a sisterEva Seitzberg
February 20, 1900 (Age 3 years)
Burial of a sisterEva Seitzberg
February 25, 1900 (Age 3 years)
Birth of a brotherKnud John Johannes Seitzberg
December 17, 1900 (Age 4 years)
Occupation
Maskinskriverske

Christening of a brotherKnud John Johannes Seitzberg
April 4, 1901 (Age 4 years)
Death of a motherLaura Eleonora Christine Reisenberg
September 21, 1904 (Age 7 years)
Death of a paternal grandfatherJulius Thorvald Seitzberg
November 28, 1905 (Age 9 years)
Death of a fatherAnton Julius Christian Seitzberg
March 31, 1917 (Age 20 years)
MarriageOtto Ferdinand AnderssonView this family
December 19, 1925 (Age 29 years)
Death of a husbandOtto Ferdinand Andersson
September 3, 1928 (Age 31 years)
Burial of a husbandOtto Ferdinand Andersson
September 9, 1928 (Age 31 years)
Death May 19, 1938 (Age 41 years)
Burial May 23, 1938 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 24, 1889Kgs. Lyngby kirke
5 years
elder brother
2 years
herself
3 years
younger sister
19 months
younger brother
Family with Rudolf Dahl - View this family
husband
herself
daughter
Private
son
Private
daughter
Private
Family with Otto Ferdinand Andersson - View this family
husband
herself
Marriage: December 19, 1925b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Else Eleonora Johanne Seitzberg alias Else Eleonora Johanne Andersson f. Seitzberg og Else Eleonora Johanne Dahl f. Seitzberg Født: 26-10-1896 på Fælledvej 5, 2. sal, Kbh. og døbt 15-11-1896 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af Anton Julius Christian Seitzberg, konduktør og hustru Laura Eleonora Kristine Seitzberg f. Reisenberg, på 28 år. Faddere: Forældrene og jfr. Ida Seitzberg, Fælledvej 5, 2. sal. Kbh. Forældrene viet 24-05-1889 i Lyngby. Kilde: KB-opslag 408, nr. 580. Skt. Johannes. År 1893-1896. KB_1892_010_3_038_0399a-FK. Erhverv: Maskinskriverske. Gift 19-12-1925: Ugift Otto Ferdinand Andersson, hovmester, boende Folkvarsvej 21, Frbg. (f. 07-09-1891 i Sverige) bliver borgerligt ægteviet 19-12-1925 på Københavns Rådhus til ugift Else Eleonora Johanne Seitzberg, maskinskriverske, boende P. Skramsgade 8 (f. 26-10-1896 i Kbh.). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1925, lb.nr. 2516. AO-opslag 118. Aegteskab_00000_8003620271_8003620271_0118. Gift 10-10-1931: Rudolf Dahl, ugift, stud. jur., f. 09-12-1906 i Våg sogn, Færø amt, boende Folkvarsvej 21, Frbg., gifter sig borgerligt 10-10-1931 på Frederiksberg Rådhus med enke Else Eleonora Johanne Andersson f. Seitzberg, maskinskriverske, enke efter repræsentant Otto Ferdinand Andersson, der er død den 3. sep. 1928, 1. ægteskab. Else er f. 26-10-1896 i Skt. Johannes sogn, Kbh. Bopæl: Folkvarsvej 21, Frbg. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Frederiksberg Rådhus. År 1931, lb.nr. 353. AO-opslag 47. Side 45. Aegteskab_00000_8003664891_8003664891_0047. Død 19-05-1938.: Else Eleonora Johanne Dahl f. Seitzberg, f. 26-10-1896 i Kbh., dør 19-05-1938 på Frederiksberg hospital, 41 år gl., og bliver begravet 23-05-1938 på Søndermarks kirkegård, Frbg. Datter af konduktør Anton Julius Christian Seitzberg og hustru Laura Eleonora Kristine f. Reisenberg. Gift med kontorist Rudolf Dahl, Wilkensvej 36, 4. Kilde: KB-opslag 242, side 239. Maria sogn. År 1930-1944. KB_1892_056_3_013_0239a-DK. Folketællinger: FT-1901: Cigarhandler A.J.C. Seitzberg og familie bor i 1901 på Lyngby Hovedgade 20, Kgs. Lyngby. Matr. 31 z eller x. lb-nr. 79, hus nr. 96: Taget fast bopæl i sognet i 1897. Anton Julius Christian Seitzberg, kjøbmand, husfader, f. 18-08-1863 i Kbh. Laura Eleonora Kristine Seitzberg f. Reisenberg, husmoder f. 14-11-1867 i Kbh. Christian Thorvald Seitzberg, deres barn, f. 20-08-1894 i Kbh. >> Else Eleonora Johanne Seitzberg, deres barn, f. 26-10-1896 i Kbh. Dreng Seitzberg, deres barn, f. 17-12-1900 i Lyngby - alias Knud John Johannes Seitzberg Maren Kirstine Frederiksen, f. 13-12-1884 i Frederiksborg amt, tjenestepige Kilde: 1901, Landsogn, København Amt, Sokkelund herred, Lyngby 1/3 sogn. FT-opslag 4, husliste-Lb.nr. 41, Lyngby Hovedgade nr. 20. hus 11. Matr. 1L. FT1901_0300_01116 og FT-opslag 295-296. Lyngby Hovedgade hus .nr. 20. FT1901_0300_01408. FT-1906: Lyngby Hovedgade 20, Kgs. Lyngby, fam.nr. 28: Anton Julius Christian Seitzberg, f. 18-08-1863 i Kbh., husfader, enkemand, købmand Ida Johanne Jensine Seitzberg, f. 20-07-1865, ugift, søster, dameskrædderinde Christian Thorvald Seitzberg, f. 20-08-1894 i Kbh., ugift, søn >> Else Eleonora Johanne Seitzberg, f. 26-10-1896 i Kbh., ugift, datter Knud John Johannes Seitzberg, f. 17-12-1900 i (Kgs.) Lyngby, ugift, søn samt 1 husbestyrerinde og 2 tjenestefolk Kilde: FT-opslag 33 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11475#11475,329191 FT-1925 - 5. nov.: Peder Skramsgade 8, Kbh.: >> Else Eleonora Johanne Seitzberg, f. 26-10-1896 i Skt. Johannes sogn, Kbh. *), ugift, maskinskriverske, logerende *) Den 19-12-1925 tilflyttet Folkvarsvej 21, 5. sal, Kbh. (Skt. Lucas sogn, Frbg.) Kilde: FT-opslag 217.