Correll_Dohlmann

Ida Johanne Jensine Seitzberg1865

Name
Ida Johanne Jensine Seitzberg
Birth July 20, 1865 28 33
Alias
Ida Seitzberg

Christening October 15, 1865 (Age 2 months)
Birth of a brotherDreng Seitzberg
January 27, 1867 (Age 18 months)
Death of a brotherDreng Seitzberg
January 27, 1867 (Age 18 months)
Burial of a brotherDreng Seitzberg
January 1867 (Age 17 months)
Birth of a brotherJohannes Seitzberg
April 4, 1868 (Age 2 years)
Occupation
Dameskrædderinde

Christening of a brotherJohannes Seitzberg
June 28, 1868 (Age 2 years)
Birth of a brotherCharles Frederik Seitzberg
September 10, 1870 (Age 5 years)
Death of a paternal grandfatherCarl Heinrich Seitzberg
November 11, 1870 (Age 5 years)
Christening of a brotherCharles Frederik Seitzberg
May 14, 1871 (Age 5 years)
Death of a brotherJohannes Seitzberg
February 6, 1876 (Age 10 years)
Death of a brotherCharles Frederik Seitzberg
February 10, 1876 (Age 10 years)
Burial of a brotherJohannes Seitzberg
February 10, 1876 (Age 10 years)
Burial of a brotherCharles Frederik Seitzberg
February 15, 1876 (Age 10 years)
Death of a motherPernille Jensdatter
April 30, 1895 (Age 29 years)
Death of a fatherJulius Thorvald Seitzberg
November 28, 1905 (Age 40 years)
Death of a brotherAnton Julius Christian Seitzberg
March 31, 1917 (Age 51 years)
Burial of a brotherAnton Julius Christian Seitzberg
April 6, 1917 (Age 51 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 3, 1862Frederiksberg kirke
1 year
elder brother
23 months
herself
18 months
younger brother
Dreng Seitzberg
Birth: January 27, 1867 30 35Fælledvej 11, Kbh.
Death: January 27, 1867Fælledvei 11, Kbh.
14 months
younger brother
Johannes Seitzberg
Birth: April 4, 1868 31 36Fælledvei 11, Kbh.
Death: February 6, 1876Fælledvej 11, Kbh.
2 years
younger brother
Charles Frederik Seitzberg
Birth: September 10, 1870 33 38Fælledvei 11, Kbh.
Death: February 10, 1876Fælledvei 11, Kbh.

Shared note
Ida Johanne Jensine Seitzberg alias Ida Seitzberg Født: 20-07-1865 på Fælledvei 11, Kbh. og døbt 15-10-1865 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af stolemager Julius Thorvald Seitzberg og hustru Petronelle Seitzberg f. Jensen. Faddere: Moderen, Fælledvei 11, Kbh. og Marie Andersen. Kilde: KB-opslag 164, nr. 203, side 161. Skt. Johannes. År 1861-1869. KB_010_2_002_K06-20-A. Erhverv: Dameskrædderinde Den 26-05-1907 står jomfru Ida Seitzberg, boende Johannevej 1, 1. sal, Frederiksberg, fadder til: Else Augusta Hansen, f.p. Kgl. Fødselsstiftelse 03-03-1905 og døbt 26-05-1907, datter af ugift Johanne Larssigne Elvira Seitzberg og udl.f. maskinmester August Otto Hansen, Hobrogade 3, 3., Kbh. Faddere: Enke Cecilie Seitzberg, Læssøgade 15, 1. sal, Kbh.; Jfr. Ida Seitzberg, Johannevej 1, 1. sal, Frederiksberg; Otto Seitzberg, Lyngbyvej 54; maskinmester Otto Hansen, Hobrogade 3. Anmærkninger: Moderen født 04-09-1879 i Kbh. opholdt sig 10 mdr.dagen på Nørrebrogade 38, st. Havehuset. Faderens skriftlige samtykke. (La.f.Sj. K. jr. 1967 nr. 100). KB-opslag 391, side 381. Skt. Johannes sogn. År 1900-1907. KB_1892_010_3_040_0381a-FK. Folketællinger og bosteder: FT-1870: Bopæl: Fælledvej 11, 1. sal til venstre, Udenbys Klædebo kvarter, Matr. 7G. Thorvald Julius Seitzberg, husfar, stolemagersvend Petronelle Seitzberg, hans hustru - alias Pernille Seitzberg f. Jensen deres 3 børn: Anton Julius Christian Seitzberg, f. 18-08-1863 på Fælledvei 11, Kbh. >> Ida Johanne Jensine Seitzberg, f. 20-07-1865 på Fælledvei 11, Kbh. og Johannes Seitzberg, f. 04-04-1868 på Fælledvei 11, Kbh. samt slægtningen: Charles Frederik Seitzberg, malersvend på 24 år, f. 28-07-1845 i Kbh. - alias Frederik Charles Seitzberg Kilde: FT-opslag 26, skema side 26. Fælledvei 11, Kbh. FT1870_0004_00432. FT-1880: København (Staden), Fælledvej, Fælledvei, Stuen, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C5129: Thorvald Julius Seitqberg, 43, Gift, Sadelmagermester Husfader, Kjøbenhavn Petronelle Seitqberg født Jensen, 48, Gift, Hans hustru, ?? Sogn Frederiksborg Amt >> Ida Johanne Jensine Seitqberg, 14, Ugift, Deres Datter, Kiøbenhavn FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Fælledvej 11, matr.7G Sidehuset 5. Opgang Stuen tv, fam. nr. 55, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3950: Julius Thorvald Seitzberg, 48, Gift, Husfader, Stolemagermester, f. 15-11-1836 i Kbh. Petronelle Seitzberg, 52, Gift, Husmoder - alias Pernille Seitzberg f. Jensen, f. 03-01-1832 i Alme, Frederiksborg >> Ida Jensine Seitzberg, 19, Ugift, Datter, Dameskræderinde - alias Ida Johanne Jensine Seitzberg, f. 20-07-1865 i Kbh. Bopæl i København: 01-05-1892 - Fælledvei 11, st. 01-11-1895 - Fælledvej 5, 2. sal 01-11-1897 - Blegdamsvej 18, 2. sal 01-05-1899 - Baggesensgade 26, 3. sal 01-05-1903 - Griffenfeldtsgade 36, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk/ registerblad 2228, rulle 0035, station 6. FT-1901: Blågårdsgade 7, 4. sal, Kbh. Ida Johanne Seitzberg, f. 20-07-1870 (læs: 1865) i Kbh., ugift, dameskrædderinde Kilde: FT-opslag 12. FT1901_0003_01104 FT-1906: Lyngby Hovedgade 20, Kgs. Lyngby, fam.nr. 28: Anton Julius Christian Seitzberg, f. 18-08-1863 i Kbh., husfader, enkemand, købmand >> Ida Johanne Jensine Seitzberg, f. 20-07-1865, ugift, søster, dameskrædderinde Christian Thorvald Seitzberg, f. 20-08-1894 i Kbh., ugift, søn Else Eleonora Johanne Seitzberg, f. 26-10-1896 i Kbh., ugift, datter Knud John Johannes Seitzberg, f. 17-12-1900 i (Kgs.) Lyngby, ugift, søn samt 1 husbestyrerinde og 2 tjenestefolk Kilde: FT-opslag 33 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=11475#11475,329191 FT-1906: Johannesvej 1, 1. sal, Frederiksberg: >> Ida Seitzberg f. 20-08-1866 i Kbh., ugift, husmor, dameskrædderinde Kilde: FT-1906, FT-opslag 3, FT1906_0020_01729.