Correll_Dohlmann

Waldemar Joachim MøllerAge: 38 years18371875

Name
Waldemar Joachim Møller
Birth April 3, 1837
Alias
Valdemar Joachim Møller

Christening August 6, 1837 (Age 4 months)
MarriageIda Ludovika SeitzbergView this family
June 22, 1862 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Jens Christian Carl Møller
April 13, 1863 (Age 26 years)
Occupation
Stolemager, snedker

Christening of a sonJens Christian Carl Møller
June 25, 1863 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Antoinette Jakobine Møller
October 29, 1865 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
Jens Christian Carl Møller
March 20, 1868 (Age 30 years)
Christening of a daughterAntoinette Jakobine Møller
September 11, 1870 (Age 33 years)
Christening of a sonJens Christian Carl Møller
September 11, 1870 (Age 33 years)
Death July 20, 1875 (Age 38 years)
Burial July 25, 1875 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
himself
-13 years
elder brother
Family with Ida Ludovika Seitzberg - View this family
himself
wife
Marriage: June 22, 1862Frederiksberg kirke
10 months
son
3 years
daughter
2 years
son
Christian Vilhelm Møller + Ida Ludovika Seitzberg - View this family
elder brother
wife
Marriage: June 22, 1862Frederiksberg kirke
16 years
nephew
3 years
nephew
3 years
niece

Shared note
Waldemar Joachim Møller Født: 03-04-1837 i Ringsted og døbt 06-08-1837 i Sct. Bendts Kirke, Ringsted - søn af købmand Jens Christian Møller og hustru Ane Thomsen i Ringsted. Kilde: KB-opslag 171, nr. 23. Ringsted. År 1814-1848. KB_402_2_001_K03-47-A. Erhverv: Stolemager, snedker Gift 22-06-1862: Jfr. Ida Ludovika Seitzberg på 23-1/3 år, af Absalonsgade No. 13, Frbg. gifter sig 22-06-1862 i Frederiksberg kirke med ungkarl Valdemar Joachim Møller på 25½ år, stolemagersvend, af Lille Torvegade 37, Christianshavn. Forlovere: Jens Christen Møller, porcelænshandler, Lille Torvegade 37, og Christian Vilhelm Møller, stolemagermester, Sundbyvester Nygade 25, C. Kilde: KB-opslag 225, nr. 82, side 222. Frederiksberg. År 1857-1864. KB_064_2_012_K08-16-A. Død 20-07-1875: Snedker Valdemar Joachim Møller dør 20-07-1875 på Blomsvej 3 (Utterslev Mark, Brønshøj), 38 år gl. og bliver begravet 25-07-1875 på Trinitatis kirkegård. Kilde: KB-opslag 264, side 260. Skt. Stefan. År 1874-1891. _033_2_003_K09-24-A. Børn: Waldemar Joachim Møller, stolemager og og hustru Ida Ludovica Møller f. Seitzberg får sammen 3 børn. Note: Efter Waldemars død, gifter hans enke, Ida Ludovika Møller f. Seitzberg, sig med Christian Vilhelm Møller, bror til Waldemar Joachim Møller. Folketælling: FT-1870: Brønshøj, Utterslev Mark, FT-opslag 128. Dagmarsvej hus nr. 1, Utterslev, Brønshøj (Landsogn) >> Valdemar Joachim Møller, 33 år, gift, husfader, stolemager, på fattighjælp, f. i Ringsted Ida Møller, f. Seilsberg (læs: Seitzberg), 31, gift, husmoder, hans kone, f. i Kbh. Jens Chr. Carl Møller, 6 år, deres barn, f. i Kbh. Antoinette Møller, 3 år, deres barn, f. i Taarnby sogn Udøbt drengebarn, 1 år, deres barn, f. i Kbh. Sigvald Seilsberg (læs: Seitzberg), 21, ugift, slægtning, slagterlærling, f. i Kbh. Kilde: FT-opslag 128. Dagmarsvej hus nr. 1, Uttersløv by, Brøndshøj (Landsogn). 123-126. FT1870_0065_00792.