Correll_Dohlmann

Caroline Sophie GøtzAge: 70 years18121882

Name
Caroline Sophie Gøtz
Birth about 1812
Alias
Sophie Caroline Gøtz, Caroline Gøtze, Sophie Caroline Gjød og CarolineSophie Birch f. Gøtz

MarriageNiels Salomon BirchView this family
April 28, 1843 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Niels Salomon Birch
October 18, 1843 (Age 31 years)
Christening of a sonNiels Salomon Birch
June 20, 1845 (Age 33 years)
Marriage of a childNiels Salomon BirchLaura Vilhelmine SeitzbergView this family
May 4, 1868 (Age 56 years)
Death of a husbandNiels Salomon Birch
July 6, 1877 (Age 65 years)
Burial of a husbandNiels Salomon Birch
July 6, 1877 (Age 65 years)
Death April 11, 1882 (Age 70 years)
Burial April 16, 1882 (5 days after death)
Shared note
Caroline Sophie Gøtz alias Sophie Caroline Gøtz, Caroline Gøtze, Sophie Caroline Gjød og Caroline Sophie Birch f. Gøtz Født: ca. 1812 i Slagelse Gift 28-04-1843: Niels Salomon Birch, 30 år, skomagersvend, Vognmagergade 68, Kbh., gifter sig 28-04-1843 i Trinitatis kirke, Kbh. med ugift Sophie Caroline Gjød (læs: Gøtz) - alias Caroline Sophie Gøtz), 31 år, ibid. = samme steds. Kilde: KB-opslag 28, nr. 53. Trinitatis sogn. År 1842-1857. KB_012_2_020_K02-04-A. Død 11-04-1882: Caroline Sophie Birch f. Gøtz dør 11-04-1882 på Svanegade 22, Kbh. i Skt. Pauls sogn., 70 år gl., og bliver begravet 16-04-1882 (baptist). Skomagerenke, Svanegade 22, Kbh. Kilde: KB-opslag 389, nr. 91. Skt. Pauls sogn. År 1858-1883. KB_024_2_008_K14-06-A. Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, , Adelgade 298, 2.Sal til Gaarden, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4015 Niels Birck, 31, Gift, Skomagersvend >> Caroline Gøtze, 32, Gift, hans Kone En Dreng, 2 år, deres Søn - alias Niels Salomon Birch, f. 28-11-1843 i Kjøbenhavn FT-1880: København, København (Staden), Svanegade, Nyboder, 57, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9951: Georg Ludvig Olsen, 22, Ugift, Overmatros, København (Note: gifter sig 04-05-1882 i Sundby kirke, Kbh. med jomfru Hansine Frederikke Christiane Birch, datter af skomager Niels Salomon Birch og hustru Sophie Caroline f. Gjød) >> Sophie Caroline Birch født Gøtz, 67, Enke, Slagelse Hansine F. Christine Birch, 23, Ugift, København (alias Hansine Frederikke Christiane Birch)