Correll_Dohlmann

Wilhelmine Caroline ErlandsenAge: 38 years18221860

Name
Wilhelmine Caroline Erlandsen
Birth February 1, 1822
Alias
Wilhelmine Caroline Seitzberg f. Erlandsen

Christening February 15, 1822 (Age 14 days)
MarriageEmil August SeitzbergView this family
May 6, 1859 (Age 37 years)
Death of a brotherAndreas Erlandsen
September 15, 1859 (Age 37 years)
Burial of a brotherAndreas Erlandsen
September 19, 1859 (Age 37 years)
Birth of a son
#1
Peter Martin Emil Seitzberg
March 18, 1860 (Age 38 years)
Death March 22, 1860 (Age 38 years)
Burial March 28, 1860 (6 days after death)
Christening of a sonPeter Martin Emil Seitzberg
May 6, 1860 (45 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
elder brother
22 months
herself
Family with Emil August Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: May 6, 1859Vor Frue kirke, Kbh.
10 months
son
Emil August Seitzberg + Emilie Adelaide Colmetz - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 27, 1862Frederiksberg kirke
3 years
step-son

Shared note
Wilhelmine Caroline Erlandsen alias Wilhelmine Caroline Seitzberg f. Erlandsen Født: 01-02-1822 i Helsingør og døbt 15-02-1822 i Skt. Olai kirke i Helsingør - datter af lods Lars Peter Erlandsen (Lodsslægten Erlandsen fra Helsingør) og hustru Sidse Nielsdatter. Kilde: KB-opslag 198, nr. 16. Helsingør Skt. Olai. År 1821-1839. KB_179_2_003_K04-16-A. Gift 06-05-1859: Emil August Seitzberg, ungkarl på 32 år, stolemagermester, boende St. Grønnegade 288, Kbh. gifter sig 06-05-1859 i Vor Frue kirke sig med jfr. Vilhelmine Caroline Erlandsen på 36 år, boende Skindergade 15, Kbh. Kilde: KB-opslag 94, nr. 45. Vor Frue. År 1856-1873. KB_013_2_018_K04-10-A. Død 22-03-1860: Vilhelmine Caroline Seitzberg f. Erlandsen, stolemagermester Emil August Seitzberg's hustru, dør 22-03-1860 af lungebetændelse, 38 år gl., på Knabrostræde 28, Kbh., og bliver begravet 28-03-1860 fra Helliggejstkirkens kapel. Kilde. KB-opslag 155, nr. 44. Helligånd. År 1853-1861. KB_006_2_022_K06-11-A. Barn: Emil August Seitzberg og Wilhelmine Caroline Seitzberg f. Erlandsen får 1 søn: Peter Martin Emil Seitzberg, f. 18-03-1860 i Kbh. Folketælling: FT-1860: Bopæl: Knabrostræde 28, Snarens kvarter, Matr. 7, løbenr. 25. Emil August Seitzberg, 34 år, gift, stolemagermester, f. i Kbh. >> Vilhelmine Caroline Seitzberg, 37 år, gift, hustru, husfrue, f. 01-02-1822 i Helsingør - alias Wilhelmine Caroline Seitzberg f. Erlandsen. Kilde: FT-1860, FT-opslag 17. Knabrostræde matr. 7, lbr. 25. Snarens kvarter. FT1860_00005_00517.