Correll_Dohlmann

Emilie Adelaide ColmetzAge: 61 years18231885

Name
Emilie Adelaide Colmetz
Birth April 19, 1823
Alias
Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz

Christening August 10, 1823 (Age 3 months)
MarriageEmil August SeitzbergView this family
December 27, 1862 (Age 39 years)
Birth of a son
#1
Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg
February 4, 1866 (Age 42 years)
Christening of a sonVilhelm Andreas Edmund Seitzberg
May 6, 1866 (Age 43 years)
Death February 9, 1885 (Age 61 years)
Burial February 15, 1885 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Emil August Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: December 27, 1862Frederiksberg kirke
3 years
son
Emil August Seitzberg + Wilhelmine Caroline Erlandsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 6, 1859Vor Frue kirke, Kbh.
10 months
step-son

Shared note
Emilie Adelaide Colmetz alias Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz Født: 19-04-1823 i Kbh. og døbt 10-08-1823 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af bager Andreas Nielsen Colmetz og Ellen Cathrine Petersen. Kilde: KB-opslag 85, nr. 89. Garnisons. År 1818-1851. KB_019_2_004_K03-13-A. Gift 27-12-1862: Enkemand efter 1. ægteskab Emil August Seitzberg på 36½ år, boende St. Kongensgade 35 i Kbhvn. gifter sig 27-12-1862 i Frederiksberg kirke med jfr. Emilie Adelaide Colmetz på 39-7/12 år, boende Allegade 13, Frbg. Forlovere: Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester, St. Kongensgade 27, Kbh. og Lars Christian Peter Worm, skomagermester, Knabrostræde 15, Kbh. Matr. 114. Kilde: KB-opslag 249, nr. 221. Frederiksberg. År 1857-1864. KB_064_2_012_K09-10-A. Død 09-02-1885: Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz dør 09-02-1885 på Vesselsgade 7, Kbh., 61 år gl. og bliver begravet 15-02-1885 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. på Frederiksberg Ass. kirkegård. Gift med stolemagermester Seitzberg, Vesselsgade 7, Kbh. Kilde: KB-opslag 9, nr. 47. Skt. Johannes. År 1884-1891. KB_010_2_023A_K01-09-A. Se også: Døde kvinder i Frederiksberg KB. KB-opslag 181, side 178. Frederiksberg. År 1884-1887. KB_064_2_046_K07-01-A. Barn: Emil August Seitzberg og Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz får 1 søn: Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg Folketælling: FT-1885: København (Staden), Dosseringen, No. 18, Matrikel 36 Y3C, Kvisten, fam.nr. 15. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C2830: Emil August Seitzberg, 59, Gift, Husfader, Stolemagermester, f. i Kjøbenhavn * Emilie Adelaide Seitzberg, 61, Gift, Husmoder, f. i Kjøbenhavn - alias Emilie Adelaide Seitzberg f. Colmetz Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg, 19, Ugift, Barn, Contorist, f. 04-02-1866 i Kbh.