Correll_Dohlmann

Anne Katrine MejerAge: 85 years18271913

Name
Anne Katrine Mejer
Birth June 3, 1827
Alias
Ane Cathrine Meyer, Ane Cathrine Seitzberg, Anne Katrine Seitzberg f.Mejer

Christening July 22, 1827 (Age 49 days)
MarriageJohan Peter Rasmus SeitzbergView this family
May 14, 1852 (Age 24 years)
Death of a husbandJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 23, 1899 (Age 72 years)
Burial of a husbandJohan Peter Rasmus Seitzberg
November 28, 1899 (Age 72 years)
Death January 1, 1913 (Age 85 years)
Burial January 1913 (on the date of death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
herself
Family with Johan Peter Rasmus Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: May 14, 1852Helligåndskirken, Kbh.

Shared note
Anne Katrine Mejer alias Ane Cathrine Meyer, Ane Cathrine Seitzberg, Anne Katrine Seitzberg f. Mejer Født 03-06-1827: Anne Katrine Mejer født 03-06-1827 i Holbæk og døbt 22-07-1827 i Holbæk Skt. Nikolai kirke - datter af tømrermand Frederik Mejer og hustru Anne Birgitte Jørgensen. Kilde: KB-opslag 169, nr. 14. Holbæk. År 1813-1834. KB_334_2_001_K03-46-A. Gift 14-05-1852: Ungkarl, stolemagermester Johan Peter Rasmus Seitzberg på 34 år, boende Grønnegade 288, Kbh. gifter sig 14-05-1852 i Helligåndskirken, Kbh. med jomfru Ane Cathrine Meyer på 24 år, boende Grønnegade 288, Kbh. Forlovere: Stolemagermester C.F.A. Seitzberg, Grønnegade 288, og cigarfabrikør Edvardsen, Østergade 64-65, Kbh. Kilde: KB-opslag 88, nr. 43. Helligånd. År 1845-1858. KB_006_2_017_K04-04-A. Død: 01-01-1913. Adresse ved død: Nørrebrogade 17, 1. sal, Kbh. Kilde: Landsarkivets løbenr.: S 2896. NB! Ikke fundet i noget kirkesogn som død. Sognetilhør i 1890: Hellig Kors, Sankt Johannes, Sankt Stefans Sognetilhør i 1918: Blågårds, Hellig Kors, Sankt Johannes, Sankt Stefans, Simeons Ingen børn registreret. Folketællinger: FT-1855: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, St A:Wester, St. Kongensgade 41A1, 4sal a, Baghuset, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1855, C5592: Rasmus Seitzberg, 36, Gift,??, f. i Kjøbenhavn - alias Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester, f. 09-10-1818 >> Cathrine Nielsen, 27, Gift, Hans kone, f. i Holbek - alias Anne Katrine Seitzberg f. Mejer, f. 03-06-1827 i Holbæk Eduard Trestrup, 18, Ugift, Lærling, f. i Kjøbenhavn Theodor Eigen, 13, Ugift, Lærling, f. i Kjøbenhavn FT-1901: Alderstrøst. Nørrebrogade 17-19. Kbh. >> Ane Catrine Seitzberg, stolemagerenke, f. 03-06-1827 i Holbæk - alias Anne Katrine Seitzberg f. Meyer. Tilflyttet København i 1848. Lever af alderdomsunderstøttelse. Gift 1852 og enke i 1899. Enke efter Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester. Kilde: FT-opslag 37. FT1901_0021_01039. FT-1911: Alderstrøst. Nørrebrogade 17-19., 2. sal, Kbh. Blaagaards rode. Håndværkerforeningen i København. Tillægsliste. Midlertidigt opholdssted på Skt. Johannes Sygehus Vær. 4: >> Ane Catrine Seitzberg, stolemagerenke, f. 03-06-1827 i Holbæk - Enke efter Johan Peter Rasmus Seitzberg, stolemagermester. Kilde: FT-1911. FT-opslag 37. Tillægsliste: Nørrebrogade 17-19., 2. sal, Kbh. FT1911_0036_00276.