Correll_Dohlmann

Anna Maria SandellAge: 57 years18641921

Name
Anna Maria Sandell
Birth January 5, 1864
Alias
Anna Marie Sandel, Ane Marie Seisberg og Anna Marie Seitzberg f.Sandell

MarriageHarry Johan Kristian SeitzbergView this family
November 8, 1896 (Age 32 years)
Death of a husbandHarry Johan Kristian Seitzberg
March 15, 1901 (Age 37 years)
Burial of a husbandHarry Johan Kristian Seitzberg
March 22, 1901 (Age 37 years)
Occupation
Cigararbejderske

Death March 31, 1921 (Age 57 years)
Burial April 7, 1921 (7 days after death)
Family with Harry Johan Kristian Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: November 8, 1896Skt. Johannes kirke, Kbh.
Harry Johan Kristian Seitzberg + Johanna Ulrikka Olsson - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: September 1, 1877Caroli Forsamling, Malmø
Divorce: May 2, 1895
2 years
step-son
August Vilhelm Seitzberg
Birth: September 20, 1879 23 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: before February 1, 1885
2 years
step-daughter
4 years
step-son

Shared note
Anna Maria Sandell alias Anna Maria Sandel, Ane Marie Seisberg og Anna Maria Seitzberg f. Sandell Født: 05-01-1864 i Malmø, Sverige. Kilde: Hendes vielse samt FT-1901: FT-opslag 97. Hejmdalsgade 12, 4. Kbh. FT1901_0011_01105. Erhverv: Cigararbejderske Gift 08-11-1896: Fraskilt hvidgarver, Harry Johan Seitzberg på 40 år, f. 16-03-1856 på Fødselsstiftelsen, Guldbergsgade 5B, 1. - søn af stolemagersvend Christian August Seitzberg og hustru Antoinette Kirstine Seitzberg f. Preisler. Ægteskabet med Johanne Ulrika, f. Olsson er ophævet ved kgl. bevilling af 2. maj 1895. Tilladelse til at indgå ægteskab med Anna Maria Sandell iflg. skrivelse af 19. okt. 1896 - gifter sig 08-11-1896 i Skt. Johannes kirke, Kbh. med pigen Anna Maria Sandell på 32 år, f. 05-01-1864 i Malmø, boende Guldbergssgade 5B, 1. sal. o.g. Kilde: KB-opslag 275, nr. 396, side 274. Skt. Johannes. År 1894-1897. KB_1892_010_3_050_0274a-V. Død 31-03-1921: Anna Marie f. Seitzberg f. Sandell, f. 05-01-1864 i Sverige, cigararbejderske, enke efter garveriarbejder Johan Harry Christian Seitzberg, dør 31-03-1921 på Alm. Hospitals Sygeafd., 57 år gl. Fra Kingos kirke til krematoriet den 07-04-1921. Adresse ved død: Raadmandsgade 29, 1. Kbh. Kilde: KB-opslag 262, nr. 10, side 264. Kingo. År 1908-1925. KB_1892_030_3_007_0264a-DK. Ved Harry Johan Kristian Seitzberg's død er registreret 1 hjemmeboende barn. Må være fra hans 1. ægteskab, da der ikke er fundet et barn i folketællingerne efter hans 2. ægteskab. Kilde: Landsarkivets løbenr.: S 2908 Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Sct. Annæ Øster Kvarter, Fredericiagade 38, Matr. 84 Forhus 1. Sal, 2+. Kilde. ddd.dda.dk, FT-1885, D4114: Marie Luise Person, 20, Ugift, Logerende, Cigararbeiderske, f. i Malmø >> Anna Marie Sandel, 21, Ugift, Logerende, Cigararbeiderske, f. 05-01-1864 i Malmø - fra den 08-11-1896: alias Anna Maria Seitzberg f. Sandell - Kilde: FT-1901: FT-opslag 97. Hejmdalsgade 12, 4. Kbh. FT1901_0011_01105. FT-1901: København, Kvarter: Udenbys Klædebo, Hejmdalsgade 12, 4. sal, Kbh. Seisberg, Hans, gift, husfader, arbejdsmand, f. 16-03-1856 i Kbh., tilflyttet kommunen fra Helsingborg i 1856, indgået ægteskab 08-11-1896. - alias Harry Johan Kristian Seitzberg >> Seisberg, Ane Marie, gift, hans hustru, husmoder, f. 05-01-1864 i Malmø, tilflyttet kommunen fra Helsinborg i 1885, indgået ægteskab 08-03-1896. - alias Anna Maria Seitzberg f. Sandell Ingen børn registreret. Kilde: FT-1901: FT-opslag 97. Hejmdalsgade 12, 4. Kbh. FT1901_0011_01105. FT-1916: Raadmandsgade 29, 1. Kbh.: >> Anna Marie Seitzberg, , f. 05-01-1864 i Malmø, Sverige, enke, husmor, cigararbejderske Kilde: FT-1916, FTopslag 178-180. Raadmandsgade 29, 1. Kbh. FT1916_08060_02146.