Correll_Dohlmann

Niels Lauritz Birch1865

Name
Niels Lauritz Birch
Birth July 23, 1865 21 24
Alias
Niels Laurits Birck

Christening July 25, 1865 (Age 2 days)
Birth of a brotherWilhelm Salomon Birch
March 1, 1867 (Age 19 months)
Christening of a brotherWilhelm Salomon Birch
March 5, 1867 (Age 19 months)
Marriage of parentsNiels Salomon BirchLaura Vilhelmine SeitzbergView this family
May 4, 1868 (Age 2 years)
Birth of a sisterIda Caroline Birch
May 6, 1869 (Age 3 years)
Christening of a sisterIda Caroline Birch
May 11, 1869 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherCarl Heinrich Seitzberg
November 11, 1870 (Age 5 years)
Birth of a sisterFrederikke Ludovika Birch
December 16, 1870 (Age 5 years)
Christening of a sisterFrederikke Ludovika Birch
July 23, 1871 (Age 6 years)
Birth of a sisterValborg Emma Marie Birch
January 29, 1872 (Age 6 years)
Christening of a sisterValborg Emma Marie Birch
October 20, 1872 (Age 7 years)
Birth of a brotherValdemar Carl Thorvald Birch
May 12, 1874 (Age 8 years)
Christening of a brotherValdemar Carl Thorvald Birch
October 18, 1874 (Age 9 years)
Birth of a brotherCharles Frederik Henrik Sigvald Birch
November 23, 1875 (Age 10 years)
Christening of a brotherCharles Frederik Henrik Sigvald Birch
July 2, 1876 (Age 10 years)
Birth of a brotherKristian Julius Octarius Birch
April 24, 1877 (Age 11 years)
Death of a paternal grandfatherNiels Salomon Birch
July 6, 1877 (Age 11 years)
Christening of a brotherKristian Julius Octarius Birch
November 4, 1877 (Age 12 years)
Birth of a brotherOlaf Emil Georg Birch
October 20, 1878 (Age 13 years)
Christening of a brotherOlaf Emil Georg Birch
October 19, 1879 (Age 14 years)
Birth of a sisterAnna Cecilie Birch
November 27, 1880 (Age 15 years)
Christening of a sisterAnna Cecilie Birch
August 7, 1881 (Age 16 years)
Death of a sisterAnna Cecilie Birch
September 8, 1881 (Age 16 years)
Burial of a sisterAnna Cecilie Birch
September 11, 1881 (Age 16 years)
Death of a paternal grandmotherCaroline Sophie Gøtz
April 11, 1882 (Age 16 years)
Birth of a sisterAnna Cecilie Christiane Birch
August 3, 1882 (Age 17 years)
Christening of a sisterAnna Cecilie Christiane Birch
March 4, 1883 (Age 17 years)
Birth of a sisterDagmar Alexandra Dusine Birch
September 11, 1887 (Age 22 years)
Christening of a sisterDagmar Alexandra Dusine Birch
December 11, 1887 (Age 22 years)
Death of a motherLaura Vilhelmine Seitzberg
September 30, 1888 (Age 23 years)
Death of a fatherNiels Salomon Birch
April 27, 1919 (Age 53 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 4, 1868b.v. på Københavns Rådhus
-3 years
himself
19 months
younger brother
2 years
younger sister
19 months
younger sister
13 months
younger sister
2 years
younger brother
18 months
younger brother
17 months
younger brother
18 months
younger brother
2 years
younger sister
Anna Cecilie Birch
Birth: November 27, 1880 37 39Ulvegade 27, Kbh. i Holmens sogn
Death: September 8, 1881Ulvegade 27, Kbh. i Holmens sogn
20 months
younger sister
5 years
younger sister

Shared note
Niels Lauritz Birch alias Niels Laurits Birck Født: 23-07-1865 på Fødselsstiftelsen, Kbh. og døbt samme sted 25-07-1865 - søn af skriver ved Orlogsværftet Niels Salomon Birch og Laura Vilhelmine Seitzberg. Forældrene gift 04-05-1868 i Kbh. Kilde: KB-opslag 22, barn nr. 345 og mor nr. 19.b.b. Den kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. År 1865-1870. KB_075_4_027_K02-02-A. Se også under hans konfirmation. Konfirmeret: 04-04-1880 i Holmens kirke - søn af Niels Salomon Birch og hustru Laura Vilhelmine født Seitzberg, Ulvegade 271, Kbh. Kilde: KB-opslag 99, nr. 13. Holmen. År 1868-1883. KB_021_2_053_K04-15-A. Folketællinger: FT-1870: København, Sankt Annæ Vester kvarter, Nyboder, Ulvegade 31 D, Kbh.: Niels Salomon Birch, 26 år, gift, husfader, betjent i Nyboder, f. i Kbh. Laura Vilhelmine Birch, 28 år, gift, hans hustru, husmoder, f. i Kbh. >> Niels Laurits Birch, 4 år, deres søn, f. i Kbh. Vilhelm Salomon Birch, 2 år, deres søn, f. i Kbh. Ida Caroline Birch, under 1 år, deres datter, f. i Kbh. Kilde: FT-opslag 354, Ulvegade 31 D, Kbh. FT1870_0008_00253 FT-1880: København (Staden), Ulvegade, Stuen, fam.nr. 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C7993, 243: Nils Salomon Birch, 36, Gift, Husfader, Skriver, f. 18-10-1843 i Kbh. Laura Vilhelmine Birch født Sberg, 38, Gift, Husmoder - alias Laura Vilhelmine Birch f. Seitzberg, f. 12-03-1841 i Kbh. >> Niels Laurits Birck, 14, Ugift, Søn, - alias Niels Lauritz Birch, f. 23-07-1865 i Kbh Vilhelm Salomon Birch, 13, Ugift, Søn, f. 01-03-1867 i Kbh. Ida Caroline Birch, 11, Ugift, Datter, f. 06-05-1869 i Kbh. Frederikke Ludovika Birch, 9 år, Ugift, Datter, f. 16-12-1870 i Kbh. Valborg Emma Marie Birch, 8 år, Ugift, Datter, f. 29-01-1872 i Kbh. Valdemar Carl Thorvald Birch, 5 år, Ugift, Søn, f. 12-05-1874 i Kbh. Charles Henrik Sigvald Birch, 4 år, Ugift, Søn, f. 23-11-1875 i Kbh. Christian Julius Octarius Birch, 2 år, Ugift, Søn, f. 24-04-1877 i Kbh. Olaf Emil Georg Birch, 1 år, Ugift, Søn, f. 20-10-1878 i Kbh.