Correll_Dohlmann

Anne Margrethe KornerupAge: 68 years18361905

Name
Anne Margrethe Kornerup
Birth November 15, 1836
Alias
Anne Margrethe Seitzberg f. Kornerup

Christening November 15, 1836
Birth of a son
#1
Victor Vilhelm Seitzberg
September 22, 1867 (Age 30 years)
Christening of a sonVictor Vilhelm Seitzberg
September 24, 1867 (Age 30 years)
MarriageFrederik Vilhelm SeitzbergView this family
December 8, 1867 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#2
Elna Marie Vilhelmine Seitzberg
April 28, 1869 (Age 32 years)
Christening of a daughterElna Marie Vilhelmine Seitzberg
June 13, 1869 (Age 32 years)
Birth of a son
#3
Christian Andreas Seitzberg
June 23, 1871 (Age 34 years)
Birth of a son
#4
Martin Carl Seitzberg
June 23, 1871 (Age 34 years)
Christening of a sonChristian Andreas Seitzberg
August 6, 1871 (Age 34 years)
Christening of a sonMartin Carl Seitzberg
August 6, 1871 (Age 34 years)
Death of a sonMartin Carl Seitzberg
September 2, 1871 (Age 34 years)
Burial of a sonMartin Carl Seitzberg
September 6, 1871 (Age 34 years)
Birth of a son
#5
Axel Georg Seitzberg
August 8, 1873 (Age 36 years)
Christening of a sonAxel Georg Seitzberg
September 21, 1873 (Age 36 years)
Birth of a son
#6
Axel Martin Seitzberg
January 17, 1876 (Age 39 years)
Death of a sonAxel Georg Seitzberg
February 2, 1876 (Age 39 years)
Burial of a sonAxel Georg Seitzberg
February 7, 1876 (Age 39 years)
Death of a sonChristian Andreas Seitzberg
February 8, 1876 (Age 39 years)
Burial of a sonChristian Andreas Seitzberg
February 11, 1876 (Age 39 years)
Christening of a sonAxel Martin Seitzberg
May 28, 1876 (Age 39 years)
Birth of a daughter
#7
Emmy Kristine Seitzberg
June 23, 1878 (Age 41 years)
Christening of a daughterEmmy Kristine Seitzberg
September 6, 1878 (Age 41 years)
Marriage of a childAxel Martin SeitzbergKaren Marie Elisabeth AndersenView this family
December 11, 1898 (Age 62 years)
Death September 17, 1905 (Age 68 years)
Burial September 22, 1905 (5 days after death)
Family with Frederik Vilhelm Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: December 8, 1867Frederiksberg kirke
-3 months
son
19 months
daughter
Elna Marie Vilhelmine Seitzberg
Birth: April 28, 1869 26 32Allegade 8 A, Frbg.
Death: March 14, 1949Frederiksberg Hospital i Godthåbs sogn
2 years
son
son
Martin Carl Seitzberg
Birth: June 23, 1871 28 34Allegade 8, Frbg.
Death: September 2, 1871Allegade 8, Frbg.
2 years
son
Axel Georg Seitzberg
Birth: August 8, 1873 30 36Allegade 8, Frbg.
Death: February 2, 1876Allegade 8 B, Frbg.
2 years
son
2 years
daughter

Shared note
Anne Margrethe Kornerup alias Anne Margrethe Seitzberg f. Kornerup eller Anna Margrethe Seitzberg f. Kornerup Født: 15-11-1836 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 15-11-1836 samme sted - datter af ukendte forældre. Kilde: KB-opslag 285, side 284. Barn nr. 867, mor nr. 856. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1832-1839. KB_075_4_013_K12-15-A. Se også alder ved død, Gift 08-12-1867: Ungkarl Frederich Vilhelm Seitzberg på 24 år, malersvend af Nørrebrogade 11, Kbh. gifter sig den 08-12-1867 i Frederiksberg kirke med Anne Margrethe Kornerup på 31 år af Vesterbrogade 112, Frbg. Forlovere: Værtshusholder Chr. Jensen af Nørrebrogade 16, Kbh. og malermester F.L. Clement af Slippen 49, Kbh. Indskrevet 14-11-1867. Kilde: KB-opslag 194, nr. 259. Frederiksberg. År 1864-1870. KB_064_2_035_K07-14-A Død 17-09-1905: Anne Margrethe Seitzberg f. Kornerup, gift med malermester Frederik Vilhelm Seitzberg boende Hollændervei 20, St. Født 15-11-1836 i Kbh., dør 17-09-1905 på Frederiksberg hospital, 68 år gl. og bliver begravet 22-09-1905 på Frederiksberg Ass. kirkegård. Kilde: KB-opslag 121, side 120. Frederiksberg. År 1902-1908. KB_1892_064_3_118_0120a-DK. Børn: Frederik Vilhelm Seitzberg og hustru Anna Margrethe Seitzberg f. Kornerup får 7 børn (5 sønner og 2 døtre). Folketællinger: Dec. 1867: Bor Anne Margrethe Kornerup på Vesterbrogade 112, Frbg. FT-1870: Allegade 8 B, Forhuset, 3. sal, Frederiksberg: Vilhelm Frederik Seitzberg, 28 år, gift, husfader, malersvend, f. i Kbh. - alias Frederik Vilhelm Seitzberg, f. 03-02-1843 i Kbh. >> Anna Margrete Seitzberg, 27 år, gift, hans kone, husmoder- alias Anna Margrethe Seitzberg, f. Kornerup, f. 15-11-1836 i Kbh. Victor Vilhelm Seitzberg, 2 år, deres søn, f. 22-09-1867 i Kbh. Elna Vilhelmine Marie Seitzberg, under 1 år, deres datter, f. 28-04-1869 på Frbg. Kilde: FT-opslag 55. Allegade 8, Frbg. FT1870_0001_00770 FT-1880: København (Staden), Udenbys Vester Kvarter, Gl. Kongevejs Rode, 47 ac, Gl. Kongevej 179, Frbg., fam. nr. 13. Kilde. ddd.dda.dk, FT-1880, D3040: Vilhelm Frederik Seitzberg, 39, Gift, Husfader, Malermester - alias Frederik Vilhelm Seitzberg, f. 03-02-1843 i Kbh. >> Anna Margrethe Seitzberg, f. Kornerup, 39, Gift, Hans kone, f. 15-11-1836 i Kbh. Victor Vilhelm Seitzberg, 12, Ugift, Søn, f. 22-09-1867 i Kbh. Elna Marie Vilhelmine Seitzberg, 10, Ugift, Datter, f. 28-04-1869 på Frbg. Axel Martin Seitzberg, 4 år, Ugift, Søn, f. 17-01-1876 på Frbg. Emmy Christine Seitzberg, 1 år, Ugift, Datter - alias Emmy Kristine Seitzberg, f. 23-06-1878 på Frbg. FT-1901: Hollændervej 20, Matr. 30u, Frederiksberg: Vilhelm Frederik Seitzberg, f. 03-02-1841 i Kbh., husfader, malermester. Taget fast bopæl i kommunen i 1868. Gift i 1867. 4 levende børn og 3 døde i ægteskabet. >> Anna Margrethe Seitzberg, f. 15-11-1838 i Kbh. Gift. Hans kone. - Note: se alder ved død. Victor Vilhelm Seitzberg, f. 22-09-1867 i Kbh. Ugift. Deres søn. Malermester. Emmy Kristine Seitzberg, f. 23-06-1878 på Frederiksberg. Ugift. Deres datter. Stenograf. Kilde: FT-opslag 69-70, Hollændervej 20, Frbg. FT1901_0012_01164.