Correll_Dohlmann

Martin Carl SeitzbergAge: 2 months18711871

Name
Martin Carl Seitzberg
Birth June 23, 1871 28 34
Alias
tvilling

Birth of a brotherChristian Andreas Seitzberg
June 23, 1871
Christening August 6, 1871 (Age 44 days)
Christening of a brotherChristian Andreas Seitzberg
August 6, 1871 (Age 44 days)
Death September 2, 1871 (Age 2 months)
Burial September 6, 1871 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 8, 1867Frederiksberg kirke
-3 months
elder brother
19 months
elder sister
Elna Marie Vilhelmine Seitzberg
Birth: April 28, 1869 26 32Allegade 8 A, Frbg.
Death: March 14, 1949Frederiksberg Hospital i Godthåbs sogn
2 years
twin brother
himself
Martin Carl Seitzberg
Birth: June 23, 1871 28 34Allegade 8, Frbg.
Death: September 2, 1871Allegade 8, Frbg.
2 years
younger brother
Axel Georg Seitzberg
Birth: August 8, 1873 30 36Allegade 8, Frbg.
Death: February 2, 1876Allegade 8 B, Frbg.
2 years
younger brother
2 years
younger sister

Shared note
Martin Carl Seitzberg - tvilling til Christian Andreas Seitzberg Født: 23-06-1871 på Allegade 8, Frederiksberg og døbt 06-08-1871 i Frederiksberg kirke - søn af Vilhelm Frederik Seitzberg og hustru Anna Margrethe Kornerup på 30 år. Faddere: Fru Caroline Dahl af Sølvgadens kaserne i Kbh. og moderen. Moderen født 15-11-1836 i Kbh. - se kilde ved hendes død. Kilde: KB-opslag 12, nr. 209. Frederiksberg. År 1871-1873. KB_064_2_022_K01-11-A. Død: 02-09-1871 på Allegade No. 8, Frbg., 10 uger gl. og begravet 06-09-1871 på Frederiksberg Ass. kirkegård - søn af maler Seitzberg, Allegade No. 8, Frbg. Kilde: KB-opslag 102, nr. 179, side 101. Frederiksberg sogn. K.M. År 1869-1872. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149671#149671,24764649