Correll_Dohlmann

Emmy Kristine Seitzberg1878

Name
Emmy Kristine Seitzberg
Birth June 23, 1878 35 41
Alias
Emmy Christine Seitzberg

Christening September 6, 1878 (Age 2 months)
Death of a motherAnne Margrethe Kornerup
September 17, 1905 (Age 27 years)
Death of a fatherFrederik Vilhelm Seitzberg
November 29, 1923 (Age 45 years)
Death of a brotherVictor Vilhelm Seitzberg
April 25, 1936 (Age 57 years)

Burial of a brotherVictor Vilhelm Seitzberg
April 30, 1936 (Age 57 years)
Death of a sisterElna Marie Vilhelmine Seitzberg
March 14, 1949 (Age 70 years)
Burial of a sisterElna Marie Vilhelmine Seitzberg
March 19, 1949 (Age 70 years)
Death of a brotherAxel Martin Seitzberg
December 19, 1954 (Age 76 years)
Burial of a brotherAxel Martin Seitzberg
December 23, 1954 (Age 76 years)
Occupation
Stenograf i 1901

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 8, 1867Frederiksberg kirke
-3 months
elder brother
19 months
elder sister
Elna Marie Vilhelmine Seitzberg
Birth: April 28, 1869 26 32Allegade 8 A, Frbg.
Death: March 14, 1949Frederiksberg Hospital i Godthåbs sogn
2 years
elder brother
elder brother
Martin Carl Seitzberg
Birth: June 23, 1871 28 34Allegade 8, Frbg.
Death: September 2, 1871Allegade 8, Frbg.
2 years
elder brother
Axel Georg Seitzberg
Birth: August 8, 1873 30 36Allegade 8, Frbg.
Death: February 2, 1876Allegade 8 B, Frbg.
2 years
elder brother
2 years
herself

Shared note
Emmy Kristine Seitzberg alias Emmy Christine Seitzberg Født: 23-06-1878 på Gl. Kongevej 179, Frbg. og døbt 06-09-1878 i Frederiksberg kirke - datter af malermester Vilhelm Frederik Seitzberg og hustru Anna Margrethe Kornerup på 37 år, boende Gl. Kongevej 179, Frbg. Faddere: Frøken Hauch, Allegade 8, Forældrene og frøken Hansen, Kjøbenhavn. Moderen født 15-11-1836 i Kbh. - se kilde ved hendes død. Kilde: KB-opslag 211, nr. 185. Frederiksberg. År 1878-1881. KB_064_2_026_K08-07-A. Konfirmeret 01-10-1893: Emmy Kristine Seitzberg, f. 23-06-1878 på Gl. Kongevej 179, Frbg. (hjemmedøbt 21-07-1878), døbt 06-09-1878 i Frederiksberg kirke, konfirmeret 01-10-1893 i Frederiksberg kirke. datter af malermester Vilhelm Frederik Seitzbeg og hustru Anna Margrethe Kornerup, Allégade 17, Frbg. Kilde: KB-opslag 204, nr. 9. Side 207. Frederiksberg. År 1892-1895. KB_1892_064_3_088_0207a-CP. Erhverv: Stenograf i 1901. Folketælling: FT-1880: København (Staden), Udenbys Vester Kvarter, Gl. Kongevejs Rode, 47 ac, Gl. Kongevej 179, Frbg., fam. nr. 13. Kilde. ddd.dda.dk, FT-1880, D3040: Vilhelm Frederik Seitzberg, 39, Gift, Husfader, Malermester - alias Frederik Vilhelm Seitzberg, f. 03-02-1843 i Kbh. Anna Margrethe Seitzberg, f. Kornerup, 39, Gift, Hans kone, f. 15-11-1836 i Kbh. Victor Vilhelm Seitzberg, 12, Ugift, Søn, f. 22-09-1867 i Kbh. Elna Marie Vilhelmine Seitzberg, 10, Ugift, Datter, f. 28-04-1869 på Frbg. Axel Martin Seitzberg, 4 år, Ugift, Søn, f. 17-01-1876 på Frbg. >> Emmy Christine Seitzberg, 1 år, Ugift, Datter - alias Emmy Kristine Seitzberg, f. 23-06-1878 på Frbg. FT-1901: Hollændervej 20, Matr. 30u, Frederiksberg: Vilhelm Frederik Seitzberg, f. 03-02-1841 i Kbh., husfader, malermester. Taget fast bopæl i kommunen i 1868. Gift i 1867. 4 levende børn og 3 døde i ægteskabet. Anna Margrethe Seitzberg, f. 15-11-1838 i Kbh. Gift. Hans kone. Victor Vilhelm Seitzberg, f. 22-09-1867 i Kbh. Ugift. Deres søn. Malermester. >> Emmy Kristine Seitzberg, f. 23-06-1878 på Frederiksberg. Ugift. Deres datter. Stenograf. Kilde: FT-opslag 69-70, Hollændervej 20, Frbg. FT1901_0012_01164.