Correll_Dohlmann

Frederik Charles SeitzbergAge: 40 years18451886

Name
Frederik Charles Seitzberg
Birth July 28, 1845 35 36
Alias
Charles Frederik Seitzberg

Christening December 7, 1845 (Age 4 months)
Birth of a brotherPeter Sigvald Seitzberg
November 9, 1848 (Age 3 years)
Occupation
malermester

Christening of a brotherPeter Sigvald Seitzberg
June 3, 1849 (Age 3 years)
Death of a paternal grandfatherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 16, 1861 (Age 15 years)
Death of a motherIde Kirstine Magdalene Friderichsen
November 14, 1864 (Age 19 years)
Death of a fatherCarl Heinrich Seitzberg
November 11, 1870 (Age 25 years)
MarriageKaren PetersenView this family
April 20, 1881 (Age 35 years)
Birth of a son
#1
Sigvald Charles Seitzberg
June 3, 1881 (Age 35 years)
Christening of a sonSigvald Charles Seitzberg
August 14, 1881 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#2
Bodil Marie Seitzberg
May 11, 1882 (Age 36 years)
Birth of a son
#3
Ove Peter Seitzberg
March 6, 1884 (Age 38 years)
Christening of a daughterBodil Marie Seitzberg
May 25, 1884 (Age 38 years)
Christening of a sonOve Peter Seitzberg
May 25, 1884 (Age 38 years)
Death of a sisterEmma Magdalene Seitzberg
after February 1, 1885 (Age 39 years)

Birth of a son
#4
Anders Charles Seitzberg
April 3, 1886 (Age 40 years)
Death July 6, 1886 (Age 40 years)
Burial July 11, 1886 (5 days after death)
Christening of a sonAnders Charles Seitzberg
July 25, 1886 (19 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 22, 1831Trinitatis kirke, Kbh.
2 months
elder brother
Henrik Julius August Seitzberg
Birth: September 14, 1831 21 22Tulipangaden 14, Kbh.
Death: October 2, 1834Hjertensfrydsgade 12, Kbh.
17 months
elder brother
21 months
elder sister
2 years
elder brother
2 years
elder sister
2 years
elder sister
23 months
elder brother
3 years
himself
3 years
younger brother
Family with Karen Petersen - View this family
himself
wife
Marriage: April 20, 1881Skt. Stefan kirke, Kbh.
1 month
son
Sigvald Charles Seitzberg
Birth: June 3, 1881 35 30Baggesensgade 12, Kbh.
Death: July 24, 1891Blegdamshospitalet, Kbh.
11 months
daughter
22 months
son
2 years
son
Anders Charles Seitzberg
Birth: April 3, 1886 40 35Meinungsgade 16, 1., Kbh.
Death: August 23, 1886Solitudevej 14, Kbh.

Shared note
Frederik Charles Seitzberg alias Charles Frederik Seitzberg Født: 28-07-1845 Løngangstræde 173, Kbh. og døbt 07-12-1845 i Vor Frue kirke, Kbh. - søn af stolemagersvend Carl Hendrik Seitzberg og Ida Kirstine født Frederiksen, Løngangstræde 173, Kbh. Kilde: KB-opslag 49, nr. 127. Vor Frue. År 1842-1848. KB_013_2_004_K02-25-A. Konfirmeret i 1861 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 42, nr. 36. Garnisons. År 1857-1863. KB_019_2_011_K02-18-A. Erhverv: Malermester Gift 20-04-1881: Frederik Charles Seitzberg, 35 år, boende Borgergade 5, 1., Kbh. gifter sig 20-04-1881 i Skt. Stefan kirke, Kbh. med jomfru Karen Petersen, 30 år, boende Nørrebrogade 187, Kbh. (Flyttet fra fra Karlslunde til København og taget fast bolig i Kbh. i 1872). Forlovere: Bl.a. snedker Vilhelm Kristian Møller, Nørrebrogade 58, Kbh. Kilde: Kb-opslag 364, nr. 71. side 360. Skt. Stefan. År 1878-1882. KB_033_2_005_K13-04-A. Død 06-07-1886: Charles Frederik Seitzberg, gift, maler, dør 06-07-1886 på Kommunehospitalet, 40 år gl. og begravet 11-07-1886 fra Skt. Johannes kirke, Kbh.. Gift, maler. Anmærkning: Betaler. Kilde: KB-opslag 298, nr. 226 (4655). Kommunehospitalet. År 1874-1886. KB_078_2_004_K11-04-A. Se også: Død: 06-07-1886 Kommunehospitalet, Kbh., 40 år gl. og begravet 11-07-1886 fra Skt. Johanneskirken, Kbh. Sidste bopæl: Meinungsgade 16, Kbh. Matrikel 773. Udb. Klædebo kvarter. Sadelmager- og Tapetserforeningens Stiftelse. KB-opslag 57, nr. 289. Skt. Johannes. År 1884-1891. KB_010_2_021_K03-03-A Folketællinger: FT-1860: København, Udenbys Klædebo, Allersgade Matr. 171.M.5, nyt nr. 14, Kbh. Kilde: FT-opslag 232, FT1860_00006_00365: Carl Hendrik Seitzberg, 50, gift, husfader, billedhugger Ida Magdalede Frederiksen, 50, gift, hans kone >> Frederik Charles Seitzberg, 14, ugift, deres søn Peter Sigvald Seitzberg, 11, ugift, deres søn FT-1870: Bopæl: Fælledvej 11, 1. sal til venstre, Udenbys Klædebo kvarter, Matr. 7G. Thorvald Julius Seitzberg, husfar, stolemagersvend Petronelle Seitzberg, hans hustru - alias Pernille Seitzberg f. Jensen deres 3 børn: Anton Julius Christian Seitzberg, f. 18-08-1863 på Fælledvei 11, Kbh. Ida Johanne Jensine Seitzberg, f. 20-07-1865 på Fælledvei 11, Kbh. og Johannes Seitzberg, f. 04-04-1868 på Fælledvei 11, Kbh. >> Charles Frederik Seitzberg, malersvend på 24 år, slægtning- alias Frederik Charles Seitzberg, f. 28-07-1845 i Kbh. Kilde: FT-opslag 26, skema side 26. Fælledvei 11, Kbh. FT1870_0004_00432. FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Klædebo Kvarter, Frederiksborggade 3, matr.137 Forhus 1. Sal, fam. nr. 5. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4081: >> Charles Frederik Seitzberg, 39, Gift, Husfader, Malersvend - alias Frederik Charles Seitzberg, f. 28-07-1845 i Kbh. Karen Seitzberg, 34, Gift, Husmoder, f. ca. 1851 Karlslund, Roskilde - alias Karen Petersen, f. 11-01-1851 i Karlslunde Sigvald Charles Seitzberg, 3 år, Ugift, Barn, f. 03-06-1881 i Skt. Stefan sogn, Kbh. Bodil Marie Seitzberg, 2 år, Ugift, Barn, f. 11-05-1882 i Skt. Johannes sogn, Kbh. Ove Peter Seitzberg, Under 1 Aar, Ugift, Barn, f. 06-03-1884 i Trinitatis sogn, Kbh. Anders Charles Seitzberg, f. 03-04-1886 i Skt. Johannes sogn, Kbh.