Correll_Dohlmann

Johannes Karl Kristian SeitzbergAge: 9 months18741875

Name
Johannes Karl Kristian Seitzberg
Birth July 1, 1874 25 20
Alias
Johannes Carl Christian Seitzberg

Marriage of parentsPeter Sigvald SeitzbergCecilie Helene SørensenView this family
July 19, 1874 (Age 18 days)
Christening January 1, 1875 (Age 6 months)
Death April 13, 1875 (Age 9 months)
Burial April 18, 1875 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 19, 1874Frederiksberg kirke
Divorce: after April 1897separeret
-1 months
himself
Johannes Karl Kristian Seitzberg
Birth: July 1, 1874 25 20Frederikssundsvej 11, Kbh.
Death: April 13, 1875Alexandravej 6, Kbh., Brønshøj, Utterslev Mark
15 months
younger brother
2 years
younger sister
Laurentze Johanne Frederikke Seitzberg
Birth: December 4, 1877 29 23Frederikssundsvej 13, Kbh.
Death: February 6, 1879Slotsgade 31, Kbh.
21 months
younger sister
22 months
younger sister
Elna Hortence Seitzberg
Birth: June 27, 1881 32 27Slotsgade 31, Kbh.
Death: March 31, 1882Slotsgade 31, Kbh.
17 months
younger brother

Shared note
Johannes Karl Kristian Seitzberg alias Johannes Carl Christian Seitzberg Født: 01-07-1874 på Frederikssundsvej 11, Kbh. og døbt 01-01-1875 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - søn af slagtersvend Peter Sigvald Seitzberg - alias Sigvald Peter Seitzberg - og senere hustru Cecilie Helene f. Sørensen, bopæl: Frederikssundsvej 11, Kbh. Dåben anmeldt til Frederiksberg. Note: Forældrene gift 19-07-1874 i Frederiksberg kirke. Kilde: KB-opslag 97, side 94. Skt. Stefan. År 1872-1885. KB_033_2_001_K04-06-A. Død 13-04-1875: Johannes Carl Christian Seitzberg dør 13-04-1875 på Alexandravej 6, Kbh. Utterslev Mark (Brønshøj), 9 mdr. gl. og bliver jordet 18-04-1875 på Skt. Johannes kirkegård. Kilde: KB-opslag 254, side 260. Skt. Stefan. År 1874-1891. KB_033_2_003_K09-24-A.