Correll_Dohlmann

Laurentze Johanne Frederikke SeitzbergAge: 14 months18771879

Name
Laurentze Johanne Frederikke Seitzberg
Birth December 4, 1877 29 23
Alias
Laurence Johanne Frederikke Seitzberg

Christening February 3, 1878 (Age 61 days)
Death February 6, 1879 (Age 14 months)
Burial February 9, 1879 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 19, 1874Frederiksberg kirke
Divorce: after April 1897separeret
-1 months
elder brother
Johannes Karl Kristian Seitzberg
Birth: July 1, 1874 25 20Frederikssundsvej 11, Kbh.
Death: April 13, 1875Alexandravej 6, Kbh., Brønshøj, Utterslev Mark
15 months
elder brother
2 years
herself
Laurentze Johanne Frederikke Seitzberg
Birth: December 4, 1877 29 23Frederikssundsvej 13, Kbh.
Death: February 6, 1879Slotsgade 31, Kbh.
21 months
younger sister
22 months
younger sister
Elna Hortence Seitzberg
Birth: June 27, 1881 32 27Slotsgade 31, Kbh.
Death: March 31, 1882Slotsgade 31, Kbh.
17 months
younger brother

Shared note
Laurentze Johanne Frederikke Seitzberg alias Laurence Johanne Frederikke Seitzberg Født: 04-12-1877 på Frederikssundsvej 13, Kbh. og døbt 03-02-1878 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - datter af slagter Sigvald Peter Seitzberg og hustru Cecilie Helene f. Sørensen på 24 år, bopæl Frederikssundsvej 13, Kbh. Kilde: KB-opslag 258, nr. 42. Skt. Stefan. År 1872-1885. KB_033_2_001_K09-17-A. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156181#156181,26154634 Død 06-02-1879: Laurence Johanne Frederikke Seitzberg dør 06-02-1879 på Slotsgade 31, Kbh., 14 mdr. gl. og bliver begravet 09-02-1879 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af slager Seitzberg, boende Slotsgade 31, Kbh. Kilde: KB-opslag 217, nr. 18. Skt. Johannes. År 1861-1884. KB_010_2_022_K08-13-A.