Correll_Dohlmann

Ferdinande Petrine SørensenAge: 36 years18161853

Name
Ferdinande Petrine Sørensen
Birth August 22, 1816
Alias
Adine Petrine Sørensen, Ferdinandine Petrine Sørensen, Adine Seitzbergog Ferdinandine Petrea Seisberg

Christening November 10, 1816 (Age 2 months)
MarriageWilhelm Jensenius SeitzbergView this family
June 14, 1844 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
August Charles Seitzberg
September 22, 1845 (Age 29 years)
Christening of a sonAugust Charles Seitzberg
April 5, 1846 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Vilhelm Jensenius Seitzberg
July 11, 1847 (Age 30 years)
Christening of a sonVilhelm Jensenius Seitzberg
May 21, 1848 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#3
Jensine Adine Seitzberg
March 6, 1849 (Age 32 years)
Christening of a daughterJensine Adine Seitzberg
October 1, 1849 (Age 33 years)
Birth of a son
#4
Robert Constantin Seitzberg
December 30, 1850 (Age 34 years)
Christening of a sonRobert Constantin Seitzberg
August 3, 1851 (Age 34 years)
Birth of a son
#5
Jean Emil Seitzberg
April 1, 1852 (Age 35 years)
Christening of a sonJean Emil Seitzberg
August 1, 1852 (Age 35 years)
Burial of a sonJean Emil Seitzberg
August 12, 1852 (Age 35 years)
Death August 4, 1853 (Age 36 years)
Burial August 6, 1853 (2 days after death)
Family with Wilhelm Jensenius Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: June 14, 1844Helligåndskirken, Kbh.
15 months
son
22 months
son
20 months
daughter
22 months
son
15 months
son
Jean Emil Seitzberg
Birth: April 1, 1852 35 35Larsbjørnstræde 172, Kbh.
Death: August 11, 1853København
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Bendte Kirstine Nielsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 30, 1857Frederiksberg kirke
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Vilhelmine Caroline Frederiksen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: November 3, 1860Frederiksberg kirke
6 years
step-son
Dreng Seitzberg
Birth: June 8, 1866 49 28Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: June 8, 1866Nørrebrogade 68, Kbh.
Wilhelm Jensenius Seitzberg + Rassine Nicoline Frederiksen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 7, 1867Frederiksberg kirke
21 months
step-son
2 years
step-son
August Johan Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
step-son
Axel Seitzberg
Birth: February 10, 1872 55 36Nørrebrogade 68, Kbh.
Death: February 11, 1872Nørrebrogade 68, Kbh.
2 years
step-daughter

Shared note
Ferdinande Petrine Sørensen alias Ferdinandine Petrine Sørensen, Adine Seitzberg og Ferdinandine Petrea Seisberg Født: 22-08-1816 på Skidenstræde, Kbh. og døbt 10-11-1816 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af skomagermester Peter Sørensen og Ingeborg Mortensen, boende Skidenstræde, Kbh. Kilde: KB-opslag 303, nr. 134. Vor Frue. År 1813-1825. KB_013_2_001_K08-33-A. Gift 14-06-1844: Stolemagersvend, ungkarl Wilhelm Jensenius Seitzberg på 27 år. boende Store Grønnegade No. 288, Kbh. gifter sig 14-06-1844 i Helligåndskirken, Kbh. med pigen Ferdinandinde Petrine Sørensen på 28 år, boende Store Helliggeiststræde No. 153, Kbh. Forlovere: Skomagermester Peter Sørensen, Aabenraa No. 236 og stolemagermester C.F.A. Seitzberg, Store Grønnegade No. 288, Kbh. Kilde: KB-opslag 340, nr. 43. Helligånd. År 1832-1845. KB_006_2_016_K09-28-A. Død 04-08-1853: Ferdinandine Petrea Seisberg - alias Ferdinande Petrine Seitzberg f. Sørensen -dør 04-08-1853 i Kbh., 37 år gl. og bliver begravet lørdag 06-08-1853 fra Vor Frue kirke, Kbh. Stolemager Seisbergs hustru, Store Larsbjørnstræde 172, Kbh. Dødsårsag: Kolera. Kilde: KB-opslag 127, nr. 301. Vor Frue. År 1853-1860. KB_013_2_021_K05-13-A. Børn: Wilhelm Jensenius Seitzberg, stolemagermester og Ferdinandine (Adine) Petrine Seitzberg f. Sørensen får 5 børn. Folketælling: FT-1850: København (Staden), Nørre Kvarter III, Store Larsbjørnsstræde 172, sidehuset til ??, 1 etage, fam. nr. 1281. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1883: Wilhelm Seitzberg, 33, Gift, stolemagermester, f. 04-02-1817 i Kbh. - alias Wilhelm Jensenius Seitzberg >> Adine Seitzberg, 33, Gift, hans kone, f. i Kbh. ca. 1817 - alias Ferdinande Petrine Seitzberg f. Sørensen Charlie Seitzberg, 5 år, Ugift, deres barn - alias August Charles Seitzberg f. 22-09-1845 i Holmens sogn, Kbh. Wilhelm Seitzberg, 3 år, Ugift, deres barn, f. i Kbh. - alias Vilhelm Jensenius Seitzberg, f. 11-08-1847 i Kbh. Adine Seitzberg, 1 år, Ugift, deres barn, f. i Kbh.