Correll_Dohlmann

Adolf Wilhelm SeitzbergAge: 50 years18681919

Name
Adolf Wilhelm Seitzberg
Birth June 25, 1868 22 34
Alias
Adolph Vilhelm Seitzberg

Christening July 7, 1868 (Age 12 days)
Birth of a brotherEdvard August Seitzberg
December 13, 1869 (Age 17 months)
Occupation
Dispachørassistent. Kontorist

Christening of a brotherEdvard August Seitzberg
December 21, 1869 (Age 17 months)
Birth of a sisterLouise Marie Seitzberg
September 22, 1872 (Age 4 years)
Christening of a sisterLouise Marie Seitzberg
January 26, 1873 (Age 4 years)
Birth of a brotherWilhelm Julius Seitzberg
March 13, 1876 (Age 7 years)
Christening of a brotherWilhelm Julius Seitzberg
August 6, 1876 (Age 8 years)
Death of a paternal grandfatherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (Age 28 years)
Death of a motherOline Laura Auener
March 19, 1903 (Age 34 years)
MarriageTheresia Bertha KeckeisView this family
May 22, 1903 (Age 34 years)
Birth of a daughter
#1
Maria Theresia Seitzberg
April 19, 1905 (Age 36 years)
Christening of a daughterMaria Theresia Seitzberg
May 14, 1905 (Age 36 years)
Death January 3, 1919 (Age 50 years)
Burial January 9, 1919 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 17, 1868Trinitatis kirke, Kbh.
2 months
himself
18 months
younger brother
3 years
younger sister
4 years
younger brother
Family with Theresia Bertha Keckeis - View this family
himself
wife
Marriage: May 22, 1903Rosenkranskirken, Frbg.
23 months
daughter

Shared note
Adolf Wilhelm Seitzberg alias Adolph Vilhelm Seitzberg Født: 25-06-1868 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt 07-07-1868 samme sted - søn af stolemagersvend August Charles Seitzberg og hustru Oline Laura f. Auener. Kilde: KB-opslag 153, barn nr. 306, mor nr. 296. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1865-1870. KB_075_4_027_K07-08-A. Konfirmeret: 08-10-1882 i Skt. Johannes kirke. Bopæl: Fiskergade 8, 5. sal hos forældrene stolemager August Charles Seitzberg og hustru Oline Laura f. Auener. Kilde: KB-opslag 190, nr. 29. Skt. Johannes. År 1866-1891. KB_010_2_010_K07-16-A. Erhverv: Dispacheurassistent (læs: dispachørassistent = en der foretager søskadeberegninger). Kontorist Gift 22-05-1903: Ungkarl, assistent Adolf Vilhelm Seitzberg, boende Bianco Lunos Allé 7, 1. sal (f. 25-06-1868 på Fødselsstiftelsen, Kbh., søn af stolemagersvend August Charles Seitzberg og afdøde hustru Oline Laura f. Auener), gifter sig 22-05-1903 i Rosenkranskirken, Frbg. med pige (violistinde) Theresia Bertha Keckeis, for tiden Frederiksberg Allé, St. Thomas (sogn) (f. 20-08-1872 i Bøhmen, Tjekkiet, datter af afdøde dirigent August Keckeis og kone, afdøde hustru Theresia f. Eberle, er født 20-08-1872 Reichsdorf, Bøhmen. (Hun er katolik). Vidner: Smedemester August Charles Seitzberg og assistent Wilhelm J. Seitzbergn Bianco Lunos Allé 7, 1. sal. Kilde: KB-opslag 71, nr. 67. Rosenkranskirken, Frbg. H.M. År 1893-1904. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154887#154887,25853771 Død 03-01-1919: Adolf Wilhelm Seitzberg, dispacheurassistent dør 03-01-1919 på Finsensinstituttet, Kbh., 50 år gl. og bliver begravet 09-01-1919 på Vestre kirkegård. Født 15-06-1868 i Kbh. Dødsårsag: Hjerte- og lungesygdom. Adresse ved død: Kirkevej 10, 1. Kbh. Gift: med Theresia Bertha Marie f. 20-08-1872 i Bøhmen. 1 hjemmeboende barn. Kilde: KB-opslag 135, nr. 2. Valby. År 1909-1920. KB_1892_060_3_034_0134a-DM. Se også: politietsregisterblade.dk, blad 2895, rulle 0017, Dødeblade. Barn: Adolf Wilhelm Seitzberg, dispacheurassistent og hustru Theresia Marie Bertha Seitzberg f. Keckeis, violistinde får sammen 1 datter. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Fiskergade 8, Udenbys Klædebo Kvarter, 736, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D2169: Charles August Seitzberg, 35, Gift, Stolemager - alias August Charles Seitzberg, f. 22-09-1845 i Holmens sogn Oline Laura Seitzberg f. Auener, 46, Gift, Hans hustru - alias Oline Laura Seitzberg f. Auener, f. 28-11-1833 i Kbh. >> Adolph Wilhelm Seitzberg, 11, Ugift, Deres barn, - alias Adolf Wilhelm Seitzberg, f. 25-06-1868 på Fødselsstiftelsen i Kbh. Edvard August Seitzberg, 10, Ugift, Deres barn, f. 13-12-1869 på Fødselsstiftelsen i Kbh. Louise Marie Seitzberg, 7 år, Ugift, Deres barn f. 22-09-1872 i Skt. Johannes sogn, Kbh. Wilhelm Julius Seitzberg, 4 år, Ugift, Deres barn, f. 13-03-1876 i Skt. Johannes, Kbh. FT-1901: Bianco Lunos Allé 7, 1. sal, matr. 50 bi, Frederiksberg, Kbh.s amt: Charles August Seitzberg, husfader, snedker, f. 22-09-1845, gift, taget fast bopæl i kommunen i 1900, fra Vesterbrogade 101, 2. sal. Gift i 1868. - 4 levende børn i ægteskabet. Oline Laura Seitzberg, f. 28-11-1833, gift, husmoder, hans kone >> Adolph Vilhelm Seitzberg, f. 25-06-1869, ugift, søn, dispacheurassistent (læs: dispachørassistent = en der foretager søskadeberegninger) Vilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876, ugift, søn, assistent Kilde: FT-opslag 12. Bianco Lunos Allé 7, Frbg. Københavns amt.