Correll_Dohlmann

Theresia Bertha KeckeisAge: 87 years18721960

Name
Theresia Bertha Keckeis
Birth August 20, 1872
Alias
Theresia Bertha Seitzberg f. Keckeis

MarriageAdolf Wilhelm SeitzbergView this family
May 22, 1903 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#1
Maria Theresia Seitzberg
April 19, 1905 (Age 32 years)
Occupation
Violistinde

Christening of a daughterMaria Theresia Seitzberg
May 14, 1905 (Age 32 years)
Death of a husbandAdolf Wilhelm Seitzberg
January 3, 1919 (Age 46 years)
Burial of a husbandAdolf Wilhelm Seitzberg
January 9, 1919 (Age 46 years)
Death May 26, 1960 (Age 87 years)
Burial June 1, 1960 (6 days after death)
Family with Adolf Wilhelm Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: May 22, 1903Rosenkranskirken, Frbg.
23 months
daughter

Shared note
Theresia Bertha Keckeis alias Theresia Marie Bertha Seitzberg f. Keckeis Født: 20-08-1872 i Reichsdorf, Bøhmen, Tjekkiet. Violistinde. Religion: Katolik. Tilflyttet København i 1903. Kilder: Hendes vielse samt FT-1921. FT-opslag 18. Kirkevej 10, Valby. Jesuskirkens sogn. Erhverv: Violistinde Gift 22-05-1903: Ungkarl, assistent Adolf Vilhelm Seitzberg, boende Bianco Lunos Allé 7, 1. sal (f. 25-06-1868 på Fødselsstiftelsen, Kbh., søn af stolemagersvend August Charles Seitzberg og afdøde hustru Oline Laura f. Auener), gifter sig 22-05-1903 i Rosenkranskirken, Frbg. med pige (violistinde) Theresia Bertha Keckeis, for tiden Frederiksberg Allé, St. Thomas (sogn) (f. 20-08-1872 i Bøhmen, Tjekkiet, datter af afdøde dirigent August Keckeis og kone, afdøde hustru Theresia f. Eberle, er født 20-08-1872 Reichsdorf, Bøhmen. (Hun er katolik). Vidner: Smedemester August Charles Seitzberg og assistent Wilhelm J. Seitzberg, Bianco Lunos Allé 7, 1. sal. Kilde: KB-opslag 71, nr. 67. Rosenkranskirken, Frbg. H.M. År 1893-1904. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154887#154887,25853771 Død 26-05-1960: Theresia Bertha Seitzberg f. Keckeis dør 26-05-1960 på Gåsebæksvej 16, Valby, 87 år gl., og bliver begravet 01-06-1960 på Katolsk Vestre kirkegård, Kbh. Født 20-08-1872 i Bøhmen, Enke efter dispacheur-assistent Adolf Vilhelm Seitzberg. Bosat Gåsebæksvej 16, Valby. Kilde: KB-opslag 58, nr. 100. Rosenkranskirken, Frbg. K.M. År 1938-1990 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154892#154892,25854650 Barn: Adolf Wilhelm Seitzberg, dispacheurassistent og hustru Theresia Marie Bertha Seitzberg f. Keckeis, violistinde får sammen 1 datter.