Correll_Dohlmann

August Otto Hansen1876

Name
August Otto Hansen
Birth August 8, 1876 26 29
Alias
Otto August Hansen

Christening July 22, 1877 (Age 11 months)
EngagementJohanne Larssigne Elvira SeitzbergView this family
1904 (Age 27 years)

MarriageJohanne Larssigne Elvira SeitzbergView this family
yes

DivorceJohanne Larssigne Elvira SeitzbergView this family
January 6, 1905 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#1
Else Augusta Hansen
March 3, 1905 (Age 28 years)
Occupation
Maskinmester

Christening of a daughterElse Augusta Hansen
May 26, 1907 (Age 30 years)
Death of a wifeJohanne Larssigne Elvira Seitzberg
January 21, 1919 (Age 42 years)
Burial of a wifeJohanne Larssigne Elvira Seitzberg
January 26, 1919 (Age 42 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 31, 1875Vor Frelsers kirke, Kbh.
9 months
himself
Family with Johanne Larssigne Elvira Seitzberg - View this family
himself
ex-wife
Marriage:
Divorce: January 6, 1905planlagt vielse afbestilt
2 months
daughter

Shared note
August Otto Hansen alias Otto August Hansen Født: 08-08-1876 på Sofiegade 19 i Vor Frelsers sogn, Kbh. og døbt 22-07-1877 i Vor Frelser kirke, Kbh. - søn af kunstdrejersvend Niels Christian Hansen og hustru Albertine Hendrine Hansen f. Lindegaard, boende Sofiegade 19, Kbh. Faddere: Barnets forældre. Kilde: KB-opslag 275, nr. 154, side 270. Vor Frelser. År 1870-1877. KB_047_2_026_K10-05-A. Se også: August Otto Hansen's afbestilte vielse i Skt. Johannes sogns kirkebog. Erhverv: Maskinmester Planlagt vielse til den 09-05-1905 - afbestilt. Afbestilt vielse: Ungkarl, maskinmester August Otto Hansen på 28 år, f. 08-08-1876 i Vor Frelsers sogn, boende Rørholmsgade 21, 3. sal, Kbh., søn af kunstdrejer Niels Christian Hansen og hustru Hendrine Albertine Hansen f. Lindegaard, boende Rørholmsgade 21, 3. sal, Kbh. - bestilt vielse til den 09-05-1905 - med pigen Johanne Larssigne Elvira Seitzberg, f. 04-09-1879 i Skt. Johannes sogn, boende Blaagaardsgade 21A, 2. sal, Kbh., datter af slagter Peter Sigvald Seitzberg og hustru Cecilie Helene Seitzberg f. Sørensen, boende Blaagaardsgade 21A, 2. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 300, nr. 9, side 293. Skt. Johannes. År 1900-1905. KB_1892_010_3_052_0293b-V. Brev indlagt i kirkebogen, der lyder sådan: Dateret 06-01-1905. Ang. Vielse den 09-05-1905. Velærværdige hr. pastor Gotschalk Hansen Herved begærer undertegnede Otto Aug. Hansen, den for mig og Elvira Larssigne Johanne Seitzberg bestilte tillysning til ægteskab, afbestilt paa grund af indtrufne omstændigheder. Otto Aug. Hansen Underskriftens rigtighed attesteres: C. Christiensen, typograf, Gernersgade 62, 2. sal., Kbh. Fanny Hansen, Rørholmsgade 21, 3. sal, Kbh. Datter af ugift Otto August Hansen og ugift Johanne Larssigne Elvira Seitzberg: Else Augusta Hansen kaldt Seitzberg, f. 03-03-1905 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 26-05-1907 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af ugift fødende No. 225, Johanne Larsigne Elvira Seitzberg på 25 år, Læssøgade 15, Kbh. og udlagt fader maskinmester August Otto Hansen, Hobrogade 3, 3. sal, Kbh. Anmærkninger: Moderen født 04-09-1879 i Kbh. 10 mdr. dagen boende Nørrebrogade 38, st. Faderens skriftlige samtykke. (La.f.Sj. K. jr. 1967 nr. 100). Kilde: KB-opslag 348. nr. 176. side 356. Barn nr. 221. Mor nr. 225. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1904-1905. KB_1892_075_3_040_0356a-Fk. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 14-11-1893 >> Otto August Hansen, 08-08-1876 i København Stillinger: Smedelærling. Maskinmester Adresser: 01-11-1893: Prinsessegade 69 , 2. hos Forældrene 01-11-1897: Overgaden oven Vandet 28 , 3. hos Forældrene 01-05-1899: Store Torvegade 23 , 3. hos Forældrene 01-11-1901: Rørholmsgade 21 , 3. hos Forældrene 22-02-1905: Niels W. Gades Gade 3 , 2. hos Bjerring 09-06-1905: Rørholmsgade 21 , 3. hos Hansen 01-05-1906: Hobrogade 3 , 3. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3788, rl 13, st 7 FT-1906: Rørholmsgade 21, København, Nørrevold kvarter. kommunehospitalets rode. Forhuset. 3. sal: Niels Christian Hansen, f. 23-01-1850 i Varde, gift, husfar, maskinarbejder Hendrine Albertine Hansen, f. 25-06-1847 i Nysted, gift, husmor >> Otto August Hansen (alias August Otto Hansen), f. 08-08-1876 i Kbh., ugift, søn, maskinmester Johanne Kristine Hansen (læs: Johanne Kirstine Frederikke Hansen), f. 22-04-1880 i Kbh., ugift, datter, bogholderske Laura Hansine Hansen, f. 29-08-1884 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 48. FT1906_0036_00322