Correll_Dohlmann

Louise Marie SeitzbergAge: 78 years18721951

Name
Louise Marie Seitzberg
Birth September 22, 1872 27 38
Alias
Louise Marie Henriksen f. Seitzberg

Christening January 26, 1873 (Age 4 months)
MarriageNiels Peter HenriksenView this family

Birth of a brotherWilhelm Julius Seitzberg
March 13, 1876 (Age 3 years)
Christening of a brotherWilhelm Julius Seitzberg
August 6, 1876 (Age 3 years)
Death of a paternal grandfatherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (Age 24 years)
Death of a motherOline Laura Auener
March 19, 1903 (Age 30 years)
Death of a brotherAdolf Wilhelm Seitzberg
January 3, 1919 (Age 46 years)
Burial of a brotherAdolf Wilhelm Seitzberg
January 9, 1919 (Age 46 years)
Death of a fatherAugust Charles Seitzberg
December 26, 1920 (Age 48 years)
Death of a brotherWilhelm Julius Seitzberg
December 9, 1922 (Age 50 years)
Death of a husbandNiels Peter Henriksen
before 1951 (Age 78 years)

Death January 25, 1951 (Age 78 years)
Burial January 29, 1951 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 17, 1868Trinitatis kirke, Kbh.
2 months
elder brother
18 months
elder brother
3 years
herself
4 years
younger brother
Family with Niels Peter Henriksen - View this family
husband
herself
Marriage:

Shared note
Louise Marie Seitzberg alias Louise Marie Henriksen f. Seitzberg Født: 22-09-1872 i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 26-01-1873 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af stolemager August Charles Seitzberg og Oline Laura f. Auener. Faddere: Skomager Adolf Auener og stolemagersvend Vilhelm Seitzberg. Kilde: KB-opslag 198, nr. 569. Skt. Johannes. År 1869-1874. KB_010_2_006_K07-24-A. Konfirmeret 1887: Louise Marie Seitzberg bliver konfirmeret i 1887 i Skt. Stefan kirke - datter af stolemager August Charles Seitzberg og Oline Laura f. Auener. Boende Aagade 64, Kbh. Kilde: KB-opslag 257, nr. 3, side 253. Skt. Stefan. År 1881-1889. KB_033_2_010_K09-17-A. Gift: Restauratør Niels Peter Henriksen gifter sig med Louise Marie Seitzberg. Død 25-01-1951: Louise Marie Henriksen f. Seitzberg dør 25-01-1951 kl. 08:00 på Kommunehospitalet, Kbh., 78 år gl., og bliver begravet 29-01-1951 på Frederiksberg ældre kirkegård. Enke efter restauratør Niels Peter Henriksen. Sidste bopæl: Nakskovvej 50 B, Kbh. Født 22-09-1872 i Skt. Johannes sogn, Kbh., datter af stolemagersvend August Charles Seitzberg og Oline Laura f. Auener Kilde: KB-opslag 139, side 136. Frederiksberg sogn. År 1949-1952. KB_1892_064_3_145_0136a-DK.