Correll_Dohlmann

Wilhelm Julius SeitzbergAge: 46 years18761922

Name
Wilhelm Julius Seitzberg
Birth March 13, 1876 30 42
Alias
Vilhelm Julius Seitzberg

Christening August 6, 1876 (Age 4 months)
Death of a paternal grandfatherWilhelm Jensenius Seitzberg
October 15, 1896 (Age 20 years)
Death of a motherOline Laura Auener
March 19, 1903 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Theresia Maria Seitzberg
June 17, 1903 (Age 27 years)
Birth of a son
#2
Wilhelm Adalbert Seitzberg
July 14, 1904 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
Leopold Charles Seitzberg
August 21, 1905 (Age 29 years)
Birth of a son
#4
Svend Aage Seitzberg
September 18, 1907 (Age 31 years)
Birth of a son
#5
Ejler Olaf Sylvester Seitzberg
December 31, 1910 (Age 34 years)
Occupation
handelselev, forvalter

Christening of a sonEjler Olaf Sylvester Seitzberg
1911 (Age 34 years)
Death of a brotherAdolf Wilhelm Seitzberg
January 3, 1919 (Age 42 years)
Burial of a brotherAdolf Wilhelm Seitzberg
January 9, 1919 (Age 42 years)
Death of a fatherAugust Charles Seitzberg
December 26, 1920 (Age 44 years)
Death December 9, 1922 (Age 46 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 17, 1868Trinitatis kirke, Kbh.
2 months
elder brother
18 months
elder brother
3 years
elder sister
4 years
himself
Family with Leopoldine Rosa Haas - View this family
himself
wife
daughter
13 months
son
Wilhelm Adalbert Seitzberg
Birth: July 14, 1904 28 26Vesterbrogade 100B, Kbh.
Death: October 27, 1959Amtssygehuset i Gentofte
13 months
son
2 years
son
3 years
son
son
Private

Shared note
Wilhelm Julius Seitzberg alias Vilhelm Julius Seitzberg Født: 13-03-1876 i Skt. Johannes sogn og døbt 06-08-1876 i Skt. Johannes kirke - søn af August Charles Seitzberg og Oline Laura f. Auener. Kilde: KB-opslag 136, nr. 228. Skt. Johannes. År 1874-1878. KB_010_2_004_K05-22-A. Erhverv: Handelselev. Sidenhen forvalter. Religion: Katolik Gift 01-05-1904: Wilhelm Julius Seitzberg gifter sig med Leopoldine Rosa Haas, f. 10-03-1878 i Østrig. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade Død 09-12-1922: Forvalter Vilhelm Julius Seitzberg dør 09-12-1922 i Kbh. Adresse ved død: Dannebrogsgade 9, 2. Ægtefælle: Leopoldine Rosa Seitzberg f. Kaas, f. 10-03-1878 i Østrig. Hjemmeboende børn: 3. Kilder: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade samt LB-nr. 6781 - begravelsesprotokoller. https://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=6&item=2867 Børn: Wilhelm Julius Seitzberg og hustru Leopoldine Rosa Seitzberg får 6 børn. ------------- Folketælling og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. >> Vilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., forvalter Ægtefælle: Leopoldine Rosa Seitzberg (født Haas), f. 10-03-1878, Østrig Registrators kommentar: Noteret gift 01-05-1904 Adresser: 01-05-1894: Brorsonsgade 1 B , 3. 01-11-1897: Enghavevej 5 , 3. 01-11-1898: Enghavevej 5 , 3. 01-05-1900: Vesterbrogade 101 , stuen th. 01-11-1903: Fra Frederiksberg til Enghavevej 5 , 2. 01-05-1904: Vesterbrogade 100 , 4. 01-05-1906: Kingosgade 7 , 3. 01-05-1910: Willemoesgade 43 , 3. 01-05-1916: Dannebrogsgade 9 , 2. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2907, rl 17. Dødeblade FT-1921: Dannebrogsgade 9, 2.tv., Kbh.: >> Wilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., katolik, husfader, gift 2.g., afdelingschef i Brugsforeningen. Leopoldine Rosa Seitzberg, f. 10-03-1878 i Østrig. Tilflyttet Kbh. i 1902 fra Galicien, Spanien. Katolik, husmoder, gift 2.g. Theresia Maria Seitzberg, Født: 17-06-1903 på Frbg., katolik, datter, ugift, kontorassistent Wilhelm Adalbert Seitzberg, Født: 14-07-1904 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Leopold Charles Seitzberg, Født: 21-08-1905 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Svend Aage Seitzberg, Født: 18-09-1907 i Kbh., katolik, søn, ugift Ejler Olaf Sylvester Seitzberg, Født: 31-12-1910 i Kbh., katolik, søn, ugift Alouysios Philipus Seitzberg, Født 17-02-1915 i Kbh., katolik, søn, ugift - alias Aloysius Philippus Seitzberg Kilde: FT-1921. FT-opslag 16. Dannebrogsgade 9, 2.tv., Kbh. FT1921_00010_00789.