Correll_Dohlmann

Leopold Charles Seitzberg1905

Name
Leopold Charles Seitzberg
Birth August 21, 1905 29 27
Alias
Leo Seitsberg

Birth of a brotherSvend Aage Seitzberg
September 18, 1907 (Age 2 years)
Birth of a brotherEjler Olaf Sylvester Seitzberg
December 31, 1910 (Age 5 years)
Occupation
Lagerist. Kommis. Siden repræsentant

Christening of a brotherEjler Olaf Sylvester Seitzberg
1911 (Age 5 years)
Death of a paternal grandfatherAugust Charles Seitzberg
December 26, 1920 (Age 15 years)
Death of a fatherWilhelm Julius Seitzberg
December 9, 1922 (Age 17 years)
Death of a brotherWilhelm Adalbert Seitzberg
October 27, 1959 (Age 54 years)
Burial of a brotherWilhelm Adalbert Seitzberg
November 3, 1959 (Age 54 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
elder sister
13 months
elder brother
Wilhelm Adalbert Seitzberg
Birth: July 14, 1904 28 26Vesterbrogade 100B, Kbh.
Death: October 27, 1959Amtssygehuset i Gentofte
13 months
himself
2 years
younger brother
3 years
younger brother
brother
Private
Family with Carla Alitta Emilie Jørgensen - View this family
himself
wife
son
Private
daughter
Private
son
Private

Shared note
Leopold Charles Seitzberg alias Leo Seitsberg Født: 21-08-1905 i København. Religion: Katolik - søn af Wilhelm Julius Seitzberg og hustru Leopoldine Rosa Seitzberg f. Kaas. Kilde: FT-1921 Erhverv: Lagerist i 1921. Kommis i 1925. Repræsentant i 1952 Gift 01-04-1929: Leopold Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i Kbh., gifter sig 01-04-1929 i Sankt Ansgars kirke, Kbh. (romersk-katolsk kirke)med Carla Alitta Emilie Jørgensen, f. 02-11-1905 i Nyboder, Kbh. i Holmens sogn. Kilde: FT-1930 og FT-1940 Folketællinger og bosteder: FT-1921: Dannebrogsgade 9, 2.tv., Kbh.: Wilhelm Julius Seitzberg, f. 13-03-1876 i Kbh., katolik, husfader, gift 2.g., afdelingschef i Brugsforeningen. Leopoldine Rosa Seitzberg, f. 10-03-1878 i Østrig. Tilflyttet Kbh. i 1902 fra Galicien, Spanien. Katolik, husmoder, gift 2.g. Theresia Maria Seitzberg, Født: 17-06-1903 på Frbg., katolik, datter, ugift, kontorassistent Wilhelm Adalbert Seitzberg, Født: 14-07-1904 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist >> Leopold Charles Seitzberg, Født: 21-08-1905 i Kbh., katolik, søn, ugift, lagerist Svend Aage Seitzberg, Født: 18-09-1907 i Kbh., katolik, søn, ugift Ejler Olaf Sylvester Seitzberg, Født: 31-12-1910 i Kbh., katolik, søn, ugift Alouysios Philipus Seitzberg, Født 17-02-1915 i Kbh., katolik, søn, ugift Kilde: FT-opslag 16. FT1921_00010_00789. FT-1925 - 5. nov: Nørre Sidealle 6, 3., Kbh.: Marie Johanne Jørgensen, f. 05-02-1871 i Kbh., enke, husmor, pension, adresse i 1924: samme sted Carl Emil Jørgensen, f. 22-11-1903 i Kbh., ugift, søn, arbejdsmand Carla Alitta Emilie Jørgensen, f. 02-11-1905 i Kbh., ugift, datter, assistent >> Leopold Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i Kbh., ugift, logerende, kommis, adresse i 1924: Dannebrogsgade 9, 2. tv. Kilde: FT-opslag 141 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93659#93659,15526767 FT-1930 - 5. nov.: Hvidovre sogn, Sokkelund herred, Kbhvns. amt - matrikel 14 ?? >> Leo Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i Kbh., dansk, gift i 1929, husfader, kontorist hos Jensen og Christensen, Manufaktur en gros, Østergade 26, Kbh. K. - 1 barn i ægteskabet Carla Alitta Emilie Seitzberg, f. 02-11-1905 i Kbh., gift i 1929, husmoder - 1 barn i ægteskabet Preben Seitzberg, 15-09-1930 i Hvidove, barn Kilde: FT-opslag 1124 - Skema 542 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=102151#102151,16184699 1933: Kontorist Leo Seitzberg og hustru, Risbjerggaards Alle 65, Hvidovre Kilde: http://forstadsmuseet.dk/arkiv/k-1930-1934-310/ FT-1940: Bangertsgade 9, 1. sal, Kbh.: >> Leopold Charles Seitzberg, f. 21-08-1905 i København, husfar, gift 01-04-1929, repræsentant, Jensen og Christensen, Manufaktur en gros, Østergade 26, Kbh. K Alitta Carla Emilie Seitzberg, f. 02-11-1905 i København, husmor Preben Seitzberg, f. 15-09-1930 i Hvidovre, ugift søn Tove Seitzberg, f. 28-02-1934 i Hvidovre, ugift datter Erik Seitzberg, f. 28-04-1938 i København, ugift søn Kilde: FT-opslag 443 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=237954#237954,45228845 1952: Repræsentant Leo Seitzberg, Bangertsgade 9, 1. sal, Kbh.