Correll_Dohlmann

Fanny Sofie Adine SeitzbergAge: 18 years18741893

Name
Fanny Sofie Adine Seitzberg
Birth August 15, 1874 27 27
Alias
Fanny Seitzberg

Christening October 18, 1874 (Age 2 months)
Birth of a sisterJensine Adine Seitzberg
March 3, 1876 (Age 18 months)
Occupation
Syerske

Christening of a sisterJensine Adine Seitzberg
June 18, 1876 (Age 22 months)
Death of a sisterJensine Adine Seitzberg
August 6, 1876 (Age 23 months)
Burial of a sisterJensine Adine Seitzberg
August 9, 1876 (Age 23 months)
Birth of a brotherOskar Vilhelm Seitzberg
September 8, 1877 (Age 3 years)
Christening of a brotherOskar Vilhelm Seitzberg
July 7, 1878 (Age 3 years)
Birth of a sisterJensine Adine Seitzberg
April 22, 1879 (Age 4 years)
Death of a sisterJensine Adine Seitzberg
November 16, 1879 (Age 5 years)
Burial of a sisterJensine Adine Seitzberg
November 19, 1879 (Age 5 years)
Birth of a brotherViktor Jensenius Seitzberg
July 5, 1881 (Age 6 years)
Christening of a brotherViktor Jensenius Seitzberg
October 9, 1881 (Age 7 years)
Birth of a brotherEiner Konstantin Seitzberg
March 15, 1884 (Age 9 years)
Death of a brotherEiner Konstantin Seitzberg
June 10, 1884 (Age 9 years)
Burial of a brotherEiner Konstantin Seitzberg
June 13, 1884 (Age 9 years)
Death April 2, 1893 (Age 18 years)
Burial April 7, 1893 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 28, 1874Holmens kirke, Kbh.
4 months
herself
Fanny Sofie Adine Seitzberg
Birth: August 15, 1874 27 27Vesselsgade 6, Kbh.
Death: April 2, 1893Frederiks hospital, Kbh.
19 months
younger sister
Jensine Adine Seitzberg
Birth: March 3, 1876 28 29Vesselsgade 6, Kbh.
Death: August 6, 1876Vesselsgade 6, Kbh.
18 months
younger brother
19 months
younger sister
Jensine Adine Seitzberg
Birth: April 22, 1879 31 32Vesselsgade 6, Kbh.
Death: November 16, 1879Vesselsgade 6, Kbh.
2 years
younger brother
3 years
younger brother

Shared note
Fanny Sofie Adine Seitzberg alias Fanny Seitzberg Født: 15-08-1874 på Vesselsgade 6, Kbh. og døbt 18-10-1874 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af snedkersvend Vilhelm Jensenius Seitzberg og Ane Kirstine f. Larsen på 27 år. Boende Vesselsgade 6, 4. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 343, nr. 492. Skt. Johannes. År 1869-1874. KB_010_2_006_K12-19-A. Erhverv: Syerske Død 02-04-1893: Syerske Fanny Sofie Adine Seitzberg dør 02-04-1893 på Frederiks Hospital, Kbh., 18 år gl. og bliver begravet 07-04-1893 fra Helligkors kirke, Kbh. Adresse ved død: Slotsgade 18, 4., Kbh. Kilde: KB-opslag 78, nr. 86. Helligkors. År 1892-1896. KB_1892_005_3_040_0077a-DK. Se også døde: KB-opslag 109, nr. 35. Frederiks hospital. År 1892-1898. KB_1892_076_3_011_0106a-DK. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Vesselsgade 6, Blaagaards Rode 368, 102, FT-1880, C9975 Vilhelm Jensenius Seitzberg, 33, Gift, Snedker, f. 11-07-1847 i Kbh. Gift i 1874. 2 levende børn i ægteskabet Anna Seitzberg født Larsen, 32, Gift - alias Ane Kirstine Seitzberg f. Larsen, f. 17-11-1846 i Orte sogn >> Fanny Sophie Adine Seitzberg, 5 år, Ugift, f. 15-08-1874 i Kjøbenhavn Oscar Vilhelm Seitzberg, 2 år, Ugift, f. 08-09-1877 i Kbh. Kommentarer: Husleje 74# Værelser 2# Nr. Ægteskab 1# FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Slotsgade 18, matr.636 Forhus 4. Sal, th., fam. nr. 10. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9763: Vilhelm Jensenius Seitzberg, 37, Gift, Husfader, Snedkersvend, f. 11-07-1847 i Kbh. Ane Christine Seitzberg, 37, Gift, Husmoder - alias Ane Kirstine Seitsberg f. Larsen, f. 17-11-1846 i Orte sogn, Odense amt >> Fanny Sofie Adine Seitzberg, 10, Ugift, Barn, f. 15-08-1874 i Kjøbenhavn Oskar Vilhelm Seitzberg, 7 år, Ugift, Barn, f. 08-09-1877 i Kbh. Victor Jensenius Seitzberg, 3 år, Ugift, Barn, f. 05-07-1881 i Kbh.