Correll_Dohlmann

Frederikke Marie Larsen1888

Name
Frederikke Marie Larsen
Birth October 10, 1888 36 31
Alias
Frederikke Marie Seitzberg f. Larsen

Christening November 25, 1888 (Age 46 days)
Death of a paternal grandmotherJohanne Poulsdatter
October 5, 1895 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherLars Christensen
October 21, 1900 (Age 12 years)
Birth of a daughter
#1
Lilli Karen Kirstine Seitzberg
March 11, 1908 (Age 19 years)
Occupation
ekspeditrice i 1908

Christening of a daughterLilli Karen Kirstine Seitzberg
May 28, 1908 (Age 19 years)
Death of a fatherHans Peter Larsen
January 28, 1913 (Age 24 years)
MarriageOskar Vilhelm SeitzbergView this family
February 28, 1915 (Age 26 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 20, 1877Garnisonskirken, Kbh.
12 years
herself
Family with Oskar Vilhelm Seitzberg - View this family
husband
herself
Marriage: February 28, 1915Esajaskirken, Kbh.
-7 years
daughter

Shared note
Frederikke Marie Larsen alias Frederikke Marie Seitzberg f. Larsen Født: 10-10-1888 på Fredericiagade 61, Kbh. og døbt 25-11-1888 i Skt. Paul kirke, Kbh. - datter af droskekusk Hans Peter Larsen og hustru Karen Petersen, boende Fredericiagade 61, Kbh. Faddere: Moderen; Madame Mariane Larsen og arbejdsmand Lars Olsen Larsen (gift med hinanden og boende Fredericiagade 61, Kbh. i FT-1890. Er begge født ca. 1850 i Tikjøb). Kilde: KB-opslag 403, nr. 249, side 400. Skt. Paul. År 1883-1891. KB_024_2_004_K14-19-A. Erhverv: Ekspeditrice i 1908 Gift 28-02-1915: Oskar Vilhelm Seitzberg, ungkarl, forvalter, boende Nørrebrogade 62, Kbh. f. 08-09-1877 i Kbh., søn af snedkersvend (Vilhelm) Jensenius Seitzberg og hustru Ane Kristine f. Larsen., gifter sig 28-02-1915 i Esajaskirken, Kbh. med frøken Frederikke Marie Larsen boende Skjoldsgade 7, st. Kbh., f. 10-10-1888 i Kbh., datter af droskekusk Hans Peter Larsen og hustru Karen Petersen. Forlovere: Postbud Viktor Jensenius Seitzberg, Prinsesse Charlottesgade 51, 1., Kbh. og mejeriejer (iflg. FT-1906 handler han med mejeriartikler) Peter Larsen, f. 23-12-1871 i Borre, Møn (han er gift med Valborg Bodil Larsen, f. 14-03-1881, der er søster til bruden, frøken Frederikke Marie Larsen), boende Skjoldsgade 7, st.th., Kbh. Anmærkn: Forsørgelsesattest fra Københavns Magistrat af 18-02-1915. Kilde: KB-opslag 189, nr. 3, side 188. Østervold. År 1904-1921. KB_1892_026_3_003_0188a-V. Se også: FT-1916, FT-opslag 57. Ny Åboulevard 14, 2., Kbh. FT1916_08000_00320. Barn af Marie Frederikke Larsen og Oskar Vilhelm Seitzberg: Lilli Karen Kirstine Seitzberg, f. 11-03-1908 i Mariendals sogn. ----------------- Folketællinger: De 2 omtalte faddere i FT-1885: FT-1885: København (Staden), Sct. Annæ Øster Kvarter, Fredericiagade 51 Matr. 528 Sidehus 2. Sal, 24, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D4113: >> Lars Olsen Larsen, 34, Gift, Husfader, Arbeidsmand, Tikjøb >> Mariane Christine Larsen, 35, Gift, Husmoder, Tikjøb Ingeborg Marie Larsen, 8, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Lauritz Paul Larsen, 6, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Alma Jensine Larsen, 4, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Jens Valdemar Larsen, Under 1 Aar, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Greger Christensen, 32, Enkemand, Logerende, Arbeidsmand, Lemvig Karen Marie Christensen, 36, Ugift, Logerende, Holbæk Ana Laura Olivia Christensen, 4, Ugift, Logerende, - Dagmar Bolette Christensen, 2, Ugift, Logerende, - -------------- FT-1890: Fredericiagade 61, Kbh. Matr.nr. 538. Frimurerlogens rode, Skt. Annæ Vester Kvarter, København: Hans Peter Larsen, 37 år, gift, husfader, kudsk, f. 26-06-1852 i Aavadshuset, Kirkebjerg, Osted sogn Karen Larsen f. Petersen, 32 år, gift, hans kone, husmoder, f. 22-09-1857 i Ølsemagle Laurits Peter Larsen, 12 år, f. i Kbh., deres barn, f. ca. 1877 Dagmar Johanne Dorthea Larsen, 10 år, deres barn, f. ca. 1879 Valborg Bodil Larsen, 8 år, deres barn, f. ca. 1881 Karen Hansine Larsen, 3 år, deres barn, f. ca. 1886 >> Marie Frederikke Larsen - alias Fredrikke Marie Larsen - 1 år gl., deres barn, f. 10-10-1888 på Fredericiagade 61, Kbh. Kilde: FT-opslag 86. Fredericiagade 61, Kbh. FT1890_00006_00302. FT-1916: Aaboulevard 14, 2., tv. Kbh. Baghuset. Blaagaards sogn el. Skt. Thomas sogn Oskar Vilhelm Seitzberg, f. 08-09-1877 i Kbh., gift, husfader, eksperient i parfumeri >> Marie Frederikke Seitzberg, f. 10-10-1888 i Kbh., gift, husmoder Kilde: FT-opslag 57. Ny Åboulevard 14, 2., Kbh. FT1916_08000_00320 FT-1921: Aaboulevard 14, 2., tv. Kbh. Baghuset. Blaagaards sogn el. Skt. Thomas sogn Oskar Vilhelm Seitzberg, f. 08-09-1977 i Kbh., gift, husfader, Lagerchef hos Madsen og Wivel Parfumerier >> Marie Frederikke Seitzberg, f. 10-10-1888 i Kbh., gift, husmoder Lilli Karen Kirstine Seitzberg, f. 11-03-1908 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 85. Aaboulevard 14, 2., tv. Kbh. Baghuset. FT1921_00001_00163. FT-1925: Den 01-11-1925 bor familien på Schacksgade 1, 4. sal, Kbh.: Oscar Wilhelm Seitzberg, f. 08-09-1877 i Kbh. - alias Oskar Vilhelm Seitzberg >> hans hustru: Marie Frederikke Seitzberg, f. 10-10-1888 i Kbh. datteren: Kirstine Lilli Seitzberg, f. 11-03-1908 i København. - alias Lilli Karen Kirstine Seitzberg Kilde: FT-opslag 25, Schacksgade 1, 4. sal. FT1925_0434_00481