Correll_Dohlmann

Thora Sofie Emilie AndersdatterAge: 58 years18521911

Name
Thora Sofie Emilie Andersdatter
Birth August 4, 1852
Alias
Thora Sofie Emilie Seitzberg f. Andersdatter

Christening September 19, 1852 (Age 46 days)
MarriageRobert Constantin SeitzbergView this family
before February 1, 1885 (Age 32 years)

DivorceRobert Constantin SeitzbergView this family
after 1897 (Age 44 years)
Death of a husbandRobert Constantin Seitzberg
July 12, 1909 (Age 56 years)
Burial of a husbandRobert Constantin Seitzberg
July 17, 1909 (Age 56 years)
Death February 12, 1911 (Age 58 years)
Burial February 18, 1911 (6 days after death)
Family with Robert Constantin Seitzberg - View this family
ex-husband
herself
Marriage: before February 1, 1885
Divorce: after 1897separeret
Robert Constantin Seitzberg + Ane Kirstine Rasmussen - View this family
ex-husband
husband’s wife
step-son
23 months
step-daughter
Anna Christine Seitzberg
Birth: June 8, 1885 34 24Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: April 10, 1886Slotsgade 27 st. Kbh.

Shared note
Thora Sofie Emilie Andersdatter alias Thora Sofie Emilie Seitzberg f. Andersdatter Født: 04-08-1852 i Dalbye, Krogstrup sogn, Horns h, Frederiksborg a og døbt 19-09-1852 i Krogstrup kirke - datter af indsidder Anders Nielsen og hustru Marthe Marie Nielsdatter på 20 år i Dalbye. Kilde: KB-opslag 179, nr. 11. Krogstrup. År 1833-1863. KB_202_2_002_K05-30-A. Gift (?) før 01-02-1885: Robert Constantin Seitzberg gifter sig med Thora Sofie Emilie Andersdatter. Separeret efter 1897: Thora Sofie Emilie Seitzberg f. Andersdatter bliver separeret fra Robert Constantin Seitzberg. Død 12-02-1911: Thora Sofie Emilie Seitzberg dør 12-02-1911 på Skt. Johannes Stiftelses Sygehus, Kbh., 58 år gl. og bliver begravet 18-02-1911 på Vestre kirkegård fra Kristkirke. Separeret fra stolemager Seitzberg, nu død. Adresse ved død: Ny Carlsbergvej 28, 2., Kbh. Kilde: KB-opslag 134, 7. Kristkirke. År 1911-1921. KB_1892_055_3_018_0152a-DK. Datter født uden for ægteskab: Thora Sofie Emilie Andersdatter og hr. Madsen får sammen datteren Bertha Vilhelmine Madsen. Bertha Vilhelmine Madsen - alias Bertha Vilhelmine Seitzberg, Bertha Vilhelmine Seitsberg, og Bertha Christiansen Født: 14-02-1872 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 20-02-1872 samme sted - datter af u.f. (ugift fruentimmer) Thora Sophie Emilie Andersdatter på 19 år. Indført i Frederiksberg sogns Ministerialbog. Kilde: KB-opslag 140, barn nr. 70, mor nr. 71. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1866-1876. KB_075_4_017_K06-21-A. Registreret i Frederiksberg sogns kirkebog: Bertha Vilhelmine Madsen Født: 14-02-1872 på Fødselsstiftelsen i Kbh. og døbt 20-02-1872 samme sted - datter af u.f. (ugift fruentimmer) Thora Sophie Emilie Andersdatter. Anmærkning: Indført i Frederiksberg sogns Ministerialbog i henhold til forordning af 24-01-1844 § 5 og Frederiksberg fattigvæsens skrivelse af 29-07-1872, da moderen tiendemånedersdagen før hendes nedkomst tjente hos enkefrue Davidsen på Lille Vodroffsgaard. Kilde: KB-opslag 331, uden nr. Frederiksberg. År 1871-1873. KB_064_2_022_K12-01-A. Konfirmeret 1886: Bertha Vilhelmine Madsen konfirmeret i 1886 i Skt. Stefan kirke, Kbh. - stedfader snedker Robert Konstantin Seitzberg og hustru Thora Sofie Emilie f. Andersdatter, boende Nørrebrogade 156, 3., Kbh. Kilde: KB-opslag 234, nr. 43. Skt. Stefan. År 1881-1889. KB_033_2_010_K08-24-A. Erhverv: Syerske i 1891. Står registreret som Bertha Vilhelmine Seitsberg, 19 år, ugift. Kilde: Politietsrgisterblade.dk, Registerblad 201, rulle 0022, udfærdiget 01-11-1891. Gift: med Georg Christiansen, f. 11-07-1865 i Odense Børn: Poul Christiansen, f. 24-12-1896 i Kbh., er skolediscipel i FT-1911. Ove Christiansen, f. 15-09-1899 i Kbh., er skolediscipel i FT-1911. -------------- Folketællinger: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Klædebo Kvarter, Nørrebrogade 156, matr. 1423, Baghus, 3. Sal A, fam. nr.15 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D2462: Robert Constantin Seitzberg, 34, Gift, Husfader, Stolemagersvend, f. i Kjøbenhavn * Thora Soph. Emilie Seitzberg, 32, Gift, Husmoder, Straahattesyning, f. i Kragstrup Jægerspris (læs Krogstrup) - alias Thora Sofie Emilie Seitzberg f. Andersdatter, f. 04-08-1852 i Krogstrup sogn Bertha Vilhelmine Seitzberg, 12, Ugift, Datter - alias Bertha Vilhelmine Madsen f. 14-02-1872 i Kbh. på Fødselsstiftelsen, Kbh. FT-1911: Ny Carlsbergvej 28, 2., Kbh.: Georg A. Christiansen f. 11-07-1865 i Odense, husfader, kassererassistent i Det Kgl. Assistentshus. Note: Se Robert Christian Seitzbergs bryllup den 22-12-1912! Bertha Christiansen f. Madsen, f. 14-02-1872 i Kbh., husmoder, hans kone - alias Bertha Vilhelmine Christiansen f. Madsen (stedfar: Snedker Robert Constantin Seitzberg) Poul Christiansen, f. 24-12-1896 i Kbh., skolediscipel, søn Ove Christiansen, f. 15-09-1899 i Kbh., skolediscipel, søn * Thora Seitzberg, f. 04-08-1852, enke - alias Thora Sofie Emilie Seitzberg f. Andersdatter, der er mor til Bertha Vilhelmine Christiansen f. Madsen Kilde: FT-opslag 49. Ny Carlsbergvej 28, 2., Kbh. FT1911_0035_00136