Correll_Dohlmann

Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg1910

Name
Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg
Birth June 6, 1910 26 28
Alias
Ruth Seitzberg og Ruth Vilhelmine Margrethe Seitzberg

Birth of a brotherDreng Seitzberg
December 17, 1911 (Age 18 months)
Death of a brotherDreng Seitzberg
February 28, 1912 (Age 20 months)
Burial of a brotherDreng Seitzberg
March 1, 1912 (Age 20 months)
Marriage of parentsRobert Christian SeitzbergKaren Marie Kirstine HansenView this family
December 22, 1912 (Age 2 years)
Death of a brotherHans Ove Seitzberg
September 8, 1913 (Age 3 years)
Burial of a brotherHans Ove Seitzberg
September 14, 1913 (Age 3 years)
Christening November 2, 1913 (Age 3 years)
Birth of a sisterTove Kristine Seitzberg
August 12, 1914 (Age 4 years)
Birth of a half-sisterElse Margueritha Seitzberg
September 24, 1915 (Age 5 years)
Occupation
Cigarmagerlærling i 1925

Christening of a sisterTove Kristine Seitzberg
September 26, 1915 (Age 5 years)
Death of a fatherRobert Christian Seitzberg
March 27, 1927 (Age 16 years)
MarriageBørge Ellenton JensenView this family
March 21, 1931 (Age 20 years)
Christening of a half-sisterElse Margueritha Seitzberg
December 19, 1937 (Age 27 years)
Death of a sisterTove Kristine Seitzberg
August 30, 1988 (Age 78 years)

Burial of a sisterTove Kristine Seitzberg
about September 6, 1988 (Age 78 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 22, 1912Blågårds kirke, Kbh.
Divorce: December 14, 1917
-6 years
elder brother
13 months
elder brother
Hans Ove Seitzberg
Birth: July 10, 1908 25 26København
Death: September 8, 1913Kommunehospitalet, Kbh.
23 months
herself
18 months
younger brother
Dreng Seitzberg
Birth: December 17, 1911 28 30Baggesensgade 29, Kbh.
Death: February 28, 1912Baggesensgade 29, Kbh.
3 years
younger sister
Father’s family with Anna Hansine Johanne Olsson - View this family
father
step-mother
half-sister
half-sister
Private
Family with Børge Ellenton Jensen - View this family
husband
herself
Marriage: March 21, 1931b.v. på Københavns Rådhus

Shared note
Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg alias Ruth Seitzberg og Ruth Vilhelmine Margrethe Seitzberg Født: 06-06-1910 på Stengade 11, 1., Kbh. i Hellig Kors sogn, Kbh. og døbt 02-11-1913 i Blågårds kirke, Kbh. - datter af ugift Karen Marie Kirstine Hansen (var 29 år i 1910) og udl. fader, smedesvend Robert Christian Seitzberg. Forældrene viet 22-12-1912 i Blågårds kirke, Kbh. Bor nu, dvs. nov. 1913 på Baggesensgade 29, Kbh. Faddere: Artist Vilhelm Nielsen, Glasværksboligerne i Hellerup; Lagerarbejder Frederik Jørgensen, Stengade 15, 5., Kbh.; Frk. Elna Larsen, Thorsgade 48, st., Kbh. Anmærkninger: Ti-mdrs. dagen: Stengade 11. Moderen er f. 16-12-1881 i Gøderup, Glim sogn. Barnet navngivet 19-01-1912. Forældrene viede 22-12-1912 i Blågårds kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 268, side 266. Blaagaards. År 1905-1916. KB_1892_002_3_001_0266a-FK. Se også: KB-opslag 238. nr. 69, side 236. Helligkors. År 1904-1911. KB_1892_005_3_016_0236a-FK. Erhverv: Cigarmagerlærling i 1925 Gift 21-03-1931: Børge Ellenton Jensen, f. 17-10-1910 på Frederiksberg, ugift, arbejdsmand, boende Rigensgade 20, Kbh., gifter sig borgerligt 21-03-1931 på Københavns Rådhus med Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg. f. 06-06-1910 i Kbh., ugift, boende Rigensgade 20, Kbh. Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1931, lb.nr. 613. AO-opslag 15. Side 13. Aegteskab_00000_8003620911_8003620911_0015. Folketællinger: FT-1911: Stengade 11, Kbh.: Robert Kristian Seitzberg, f. 25-06-1880, husfader, mekaniker, arbejdsløs Karen Seitzberg, f. 16-12-1881, Glim, Roskilde amt - alias Karen Marie Kirstine Seitzberg f. Hansen - taget fast bopæl i Kbh. i 1898, hustru - NB! De gifter sig først den 22-12-1912! Kaj Seitzberg, f. 31-12-1902 i Kbh., søn - alias Kaj Clement Nielsen Villy Seitzberg, f. 25-06-1907 i Kbh., søn - alias Robert Carl Villy Seitzberg Ove Seitzberg, f. 10-07-1908 i Kbh., søn - alias Hans Ove Seitzberg >> Udøbt pige, f. 06-06-1910 i Kbh., datter - alias Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg Kilde: FT-1911. FT-opslag 33. Stengade 11, Kbh. FT1911_0047_00578. FT-1916: Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. Marie Christine Seitzberg, - alias Karen Marie Kirstine Seitzberg f. Hansen - separeret, husmoder, fabriksarbejderske, f. 16-12-1881, Glim, Roskilde Kai Clement Seitzberg, søn, f. 31-12-1902 i Kbh. Villy Seitzberg, søn, f. 25-06-1907 i Kbh. >> Ruth Seitzberg, datter, f. 06-06-1910 i Kbh. Tove Seitzberg, datter, f. 12-08-1914 i Kbh. Kilde: FT-1916. Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. FT-opslag 197. FT1916_08006_00192-198 FT-1921: Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. Karen Marie Kirstine Seitzberg, enke, husmoder, f. 16-12-1881 i Gjøderup, arbejderske Kaj Clement Nielsen, søn, f. 31-12-1902 i Kbh., medhjælper Carl Robert Villy Seitzberg, søn, f. 25-06-1907 i Kbh. >> Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg, datter, f. 06-06-1910 i Kbh. Tove Kristine Seitzberg, datter, f. 12-08-1914 i Kbh. samt 1 logerende Kilde: FT-1921, FT-opslag 65. Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. FT1921_00004_01185. FT-1925, 5. nov.: Baggesensgade 29, 5. sal, tv., Kbh. Karen Marie Kirstine Seitzberg, fraskilt, husmoder, bladbud, f. 16-12-1881 i Gjøderup Villy Karl Robert Seitzberg, søn, ugift, lagerarbejder, f. 25-06-1907 i Kbh. >> Ruth Vilhelmine Margrethe Seitzberg, ugift, datter, cigarmagerlærling, f. 06-06-1910 i Kbh. Tove Kristine Seitzberg, datter, ugift, f. 12-08-1914 i Kbh. Kaj Clement Nielsen, søn, ugift, lagerarbejder, f. 31-12-1902 i Kbh Kilde: FT-1925, FT-opslag 479. Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. FT1925_0281_01571.