Correll_Dohlmann

Tove Kristine SeitzbergAge: 74 years19141988

Name
Tove Kristine Seitzberg
Birth August 12, 1914 31 32
Alias
Tove Seitzberg og Tove Kristine Manly f. Seitzberg

Birth of a half-sisterElse Margueritha Seitzberg
September 24, 1915 (Age 13 months)
Christening September 26, 1915 (Age 13 months)
Death of a fatherRobert Christian Seitzberg
March 27, 1927 (Age 12 years)
Christening of a half-sisterElse Margueritha Seitzberg
December 19, 1937 (Age 23 years)
Death of a husbandKnud Mundus Manly
April 13, 1980 (Age 65 years)

Burial of a husbandKnud Mundus Manly
April 1980 (Age 65 years)
Death August 30, 1988 (Age 74 years)

Burial about September 6, 1988 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 22, 1912Blågårds kirke, Kbh.
Divorce: December 14, 1917
-6 years
elder brother
13 months
elder brother
Hans Ove Seitzberg
Birth: July 10, 1908 25 26København
Death: September 8, 1913Kommunehospitalet, Kbh.
23 months
elder sister
18 months
elder brother
Dreng Seitzberg
Birth: December 17, 1911 28 30Baggesensgade 29, Kbh.
Death: February 28, 1912Baggesensgade 29, Kbh.
3 years
herself
Father’s family with Anna Hansine Johanne Olsson - View this family
father
step-mother
half-sister
half-sister
Private
Family with Knud Mundus Manly - View this family
husband
herself
daughter
Private
son
Private
son
Private

Shared note
Tove Kristine Seitzberg alias Tove Seitzberg og Tove Kristine Manly f. Seitzberg Født: 12-08-1914 på Baggesensgade 29, 5., Kbh. og døbt 26-09-1915 i Blågårds kirke, Kbh. - datter af fabriksarbejder Robert Christian Seitzberg og hustru Karen Marie Kirstine Hansen, 33 år. Faddere: Frk. Ellen Hansen, Frederiksberg hospital; glasværksarbejder Villi Nielsen og hustru Irma; og smed Chr. Jensen, Glasværks Boligerne, Hellerup. Forældrene viet 22-12-1912 i Blågårds kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 282, Nr. 62. Blaagaards. År 1905-1916. KB_1892_002_3_001_0280a-FK. Gift 05-03-1938: Knud Mundus Manley gifter sig borgerligt 05-03-1938 på Lyngby Rådhus, Kongens Lyngby med Tove Kristine Seitzberg. Kilde: Datterens fødsel og dåb Død 30-08-1988: Tove Kristine Manly f. Seitzberg dør 30-08-1988, 74 år gl., og bliver begravet ca. 06-09-1988 på Lundtofte Parkkirkegård. Kilde: Jan Jacobsen Parret får sammen 3 børn: Jytte Manley, f. 1935 - alias Jytte Jacobsen (mor til Jan og Tom Jacobsen, South Australia) Ib Manly, f. 1938 Per Mundus Manly, f. 1947 Kilde: Jan Jacobsen Folketællinger: FT-1916: Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. Marie Christine Seitzberg, - alias Karen Marie Kirstine Seitzberg f. Hansen - separeret, husmoder, fabriksarbejderske, f. 16-12-1881, Glim, Roskilde Kai Clement Seitzberg, søn, f. 31-12-1902 i Kbh. Villy Seitzberg, søn, f. 25-06-1907 i Kbh. Ruth Seitzberg, datter, f. 06-06-1910 i Kbh. >> Tove Seitzberg, datter, f. 12-08-1914 i Kbh. Kilde: FT-1916. Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. FT-opslag 197. FT1916_08006_00192-198 FT-1921: Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. Karen Marie Kirstine Seitzberg, enke, husmoder, f. 16-12-1881 i Gjøderup, arbejderske Kaj Clement Nielsen, søn, f. 31-12-1902 i Kbh., medhjælper Carl Robert Villy Seitzberg, søn, f. 25-06-1907 i Kbh. Rut Vilhelmine Margrete Seitzberg, datter, f. 06-06-1910 i Kbh. >> Tove Kristine Seitzberg, datter, f. 12-08-1914 i Kbh. samt 1 logerende Kilde: FT-1921, FT-opslag 65. Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. FT1921_00004_01185. FT-1925, 5. nov. - Baggesensgade 29, 5. sal, tv., Kbh. (Blågårds og Hellig Kors sogne) Karen Marie Kirstine Seitzberg, fraskilt, husmoder, bladbud, f. 16-12-1881 i Gjøderup Villy Karl Robert Seitzberg, søn, ugift, lagerarbejder, f. 25-06-1907 i Kbh. Ruth Vilhelmine Margrethe Seitzberg, ugift, datter, cigarmagerlærling, f. 06-06-1910 i Kbh. >> Tove Kristine Seitzberg, datter, ugift, f. 12-08-1914 i Kbh. Kaj Clement Nielsen, søn, ugift, lagerarbejder, f. 31-12-1902 i Kbh Kilde: FT-1925, FT-opslag 479. Baggesensgade 29, 5. sal, Kbh. FT1925_0281_01571.